משרד ההגנה הטורקי פרסם סרטון מניסוי של קיט חדש מתוצרת מקומית שהופך פצצות "טיפשות" לפצצות חכמות ומדויקות. "הניסוי עבר בהצלחה רבה", נמסר בהודעה הרשמית של הטורקים שהופצה יחד עם סרטון מהניסוי.

בסרטון שנמשך 41 שניות ניתן לראות מטוס קרב של חיל האוויר הטורקי מסוג F-16, שמטיל פצצה אינרטית (פצצת אימון וניסויים בלי חומר נפץ) עם הקיט המדובר. תיעוד ממספר זוויות, כולל ממחשב החימוש של המטוס המטיל, ניתן לראות את נפילת הפצצה ולאחר מכן פגיעה מדויקת באופן מרשים בדיוק במטרה. על פי הדיווח, מדובר בפצצה שמשקלה 904 ק"ג.

עדיין לא ברור באיזה שלב נמצא תהליך הניסוי הטורקי ועד כמה הוא רחוק מייצור סדרתי ורכש. הקיט שמפתחים בעצמם, HGK-84 LAB, זו למעשה ערכה שאותה מלבישים על פצצות רגילות.

הערכה מוסיפה למעשה מערכת הנחייה משולבת מבוססת GPS, כלומר המערכת מחשבת עצמאית את מיקומה, זוויות ומהירות ההתקדמות לאורך הדרך כולל יכולת תיקון מסלול. החלק הזה מאפשר לפצצה להמשיך לגלוש באופן מדויק למטרתה גם כאשר יש נתק עם המטוס או המערכת שמכוונת אותה.

הקיט הטורקי מזכיר מאוד את ערכות ה- JDAM של חיל האוויר הישראלי. בעשור האחרון של הלחימה האווירית פצצות חכמות הפכו למרכיב קריטי ביכולת התקיפה. הבעיה שככל שהפצצה הפכה חכמה יותר, היא גם יקרה הרבה יותר.

מטוס חיל האוויר הטורקי
ישפר את יכולת הדיוק שלו? F-16 טורקי | צילום: Matt Cardy/Getty Images

קיטים מהסוג הזה אמורים להיות הפתרון, מדויקים מאוד מצד אחד ומצד שני מוזילים משמעותית את התהליך. יש לציין שמדובר בפרויקט מורכב יחסית, משום שחוץ מהיכולת להרכיב מערכת מוצלחת על פצצה "טיפשה", היא גם צריכה לדעת "לדבר" עם המחשבים של המטוס המשגר. על פי הטורקים ניתן להתקין את הערכה על פצצות קטנות במשקל 227 ק"ג ועד לפצצות גדולות במשקל 904 ק"ג.

חיל האוויר הטורקי פועל מדי פעם בעיראק ובסוריה, מבצע טיסות להפגנת כוח בגבול עם יוון ומאותת בתרגילים שלו גם לכיוון מצרים, לה יש עימותים שונים עם הטורקים על משאבים בים התיכון.

הוא נחשב לחיל אוויר חזק מבחינת כלי טיס וחימוש אך סובל מירידה ברמת המקצועיות לאחר שהנשיא ארדואן הדיח קצינים וטייסים בחשד למעורבות בניסיון הפיכה נגדו.