גורמים בסוריה טוענים כי אנשי מיליציות פרו איראניות משתלטים בכוח על אדמות ודירות יוקרה במדינה. על פי הדיווחים מדובר בשטחים הסמוכים לגבול לבנון ובמרחב של דמשק הבירה.

את הדיווחים מפרסם "המרכז הסורי לזכויות אדם", שם טוענים כי משטר אסד לא מתמודד עם ההשתלטות המדוברת כמו גם הביזה שהם מבצעים, בסיוע לוחמים של חיזבאללה שנמצאים בסוריה.

לטענת המרכז הסורי, אנשי חיזבאללה והמיליציות, שרבים מהם אינם אזרחים סורים, השתלטו על 1,750 חלקות אדמה ובתי יוקרה רק בשנת 2021.

גופי תקשורת המזוהים עם המשטר דווקא מסקרים, יחסית, את הטענות, כאשר על פי דיווחיהם אנשי המיליציות בגיבוי לוחמים של חיזבאללה החרימו 515 בתי יוקרה, שאוכלסו על ידי לוחמים במיליציות ומפקדים בהם בכירים. ישנם גם דיווחים על בתי יוקרה שנבזזו.

המיליציות (צילום: @SteeleSyAA)
אימוני מיליציות איראניות בסוריה | צילום: @SteeleSyAA

במרכז הסורי לזכויות אדם טוענים כי הגישו שורה של שאלות ודרישות בנושא למשטר הסורי. בנוסף שפנו לאו"ם בכדי שיתערב בנושא כמו גם שיאלצו את האיראנים ואנשיהם כולל חיזבאללה לצאת מסוריה. ספק גדול אם מישהו מהגורמים שהוזכרו יתערב בנושא או יצליח לגרום לאותם כוחות לצאת מסוריה.

את הדיווחים של המרכז הסורי לזכויות אדם יש לקחת בזהירות הנדרשת. מדובר בארגון תקשורתי בעיקרו שמרכז הפעילות שלו נמצא בבריטניה. כזה שמציג עצמו כאחראי לתיעוד ואספקת מידע על הפרת זכויות האדם בסוריה, ונחשב מתנגד בולט למשטר בדמשק.

לפני כשנה דיווח המרכז על מעל 30 לוחמי מיליציות פרו איראניות בסוריה שערקו משורותיהן ועברו להילחם לצד הכוח הצבאי הרוסי בסוריה, לאחר סדרת תקיפות שיוחסו לישראל, בין היתר בדיר א-זור שבסוריה.