מטוס הקרב העתידי ה-F-35, יוצב בבסיס נבטים בנגב, כך סיכם היום (שני) מפקד חיל האוויר. המטוס, אשר מתוכנן להגיע בעוד מספר שנים, קיבל לפני כשנה את החותמת הסופית לקראת הרכישה ועכשיו גם נקבע ביתו בנגב.

F-35 לייטנינג II (צילום: חיל האוויר האמריקאי)
ה-F-35. יוצב בנגב | צילום: חיל האוויר האמריקאי

מפקד בסיס נבטים: גאים לקלוט את מטוס הקרב העתידי

בבסיס חיל האוויר בנבטים קיבלו בשמחה את ההחלטה שמטוס הקרב העתידי של החיל יוצב בבסיסם. לצד מטוסי ה"נץ", ה"ראם", ה"נחשון" וה"קרנף"', ינחת בבוא העת גם ה-F-35. ההחלטה על הבסיס שיקלוט את המטוס החדש הורכבה בין היתר משיקולי תשתית ושטחי אימון, ובעיקר התייחסות לחזון יישוב הנגב ומעבר צה"ל דרומה.בנוסף נשקלו גם מרכיבים מבצעיים וסביבתיים, ובסיס נבטים נבחר. מפקד בסיס נבטים, תא"ל רונן שמחי, אמר לאתר חיל האוויר: "בנבטים גאים להיות הבסיס שיקלוט את מטוס הקרב העתידי ויהפוך את בסיס נבטים לבסיס אסטרטגי המהווה מרכיב עוצמתי גם במערך הקרב", אמר תא"ל שמחי. "בסיס נבטים העתידי יפעיל את חוד החנית של חיל האוויר במערך התובלה ובמערך הקרב ואנו מצפים לנחיתתו של ה-F-35 בנגב".

בסיס נבטים הוקם בשנת 1982 ושותף לאורך השנים לכל הפעילות המבצעית של החיל. באפריל 2008 הורחב הבסיס וקלט בשעריו את טייסות התובלה מבסיס לוד שנסגר ונסלל בו מסלול הטיסה הארוך ביותר במזרח התיכון.

ה-F-35 -לייטנינג הוא מטוס קרב "חמקן" מתוצרת חברת לוקהיד מרטין האמריקאית, שנחשב למטוס הקרב המתקדם ביותר שמפותח כיום בעולם. מדובר במטוס רב משימתי, המיועד הן לתקיפה והן ליירוט, שפיתוחו החל בשנת 2003 ביוזמה משותפת של ארה"ב ובריטניה. הראשון מבין המטוסים המתקדמים צפוי להגיע לארץ רק ב-2015, אולם כבר שנה קודם לכן יוכלו טייסים ישראליים להתאמן עליו בארצות-הברית. כעת, לאחר הסכמת הועדה לרכש, יכתב "מסמך כוונות" בין משרד הביטחון לבין הקונגרס האמריקני, שלאחריו יחל תהליך ייצור המטוסים.

מטוס F-35 (צילום: צבא ארצות הברית)
הראשון מבין המטוסים המתקדמים צפוי להגיע לארץ בעוד כארבע שנים | צילום: צבא ארצות הברית

מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, אמר בראיון לבטאון חיל האוויר כי "למטוס ה-F-35 יש ערך מוסף מבצעי מיוחד. אנו לומדים את התכונות המבצעיות הייחודיות שלו. אנחנו מעריכים שהן יציבו אותו במקום ייחודי. מטוסי קרב תמיד היו מרכיב מרכזי בהרתעה של מדינת ישראל".

מערכת פז"ם מוסיפה: בתוך כך, דיווחו באחרונה מספר כלי תקשורת על קיצוץ אפשרי במספר מטוסי ה-F-35 שישראל רכשה - 25 במספר. זאת, במידה ויוחלט בארה"ב על קיצוץ בתקציב הביטחון, מה שיוביל לכך שהאמריקאים ירכשו פחות מטוסים, ומחיר כל מטוס יעלה לסביבות ה-200 מיליון דולר.

>> ההגנה הכי טובה היא התקפה: מכות המנע של ישראל