הרוחות בגדוד 13 של גולני עדיין סוערות לאחר שמפקד הגדוד, סגן אלוף אבי מרציאנו, שרף דגלים וסמלים של לוחמים ותיקים בפלוגה ב' ותיעד את השריפה בתמונות שהגיעו לחיילים עצמם. לוחם לשעבר בגדוד מספר בשיחה עם mako כי לאחרונה המג"ד קבע חוקים חדשים. "אסור לאבזר את הנשק ואסור ללכת עם רצועות לנשק מעור, בד ורצועות עם כתוביות, בנוסף, המג"ד אסר לשיר חלק משירי הפלוגה".

לדבריו, "שמנו את כל האביזרים האלה, שנקנו מהכסף שלנו ולא על ידי צה"ל, בארגז במועדון, דברים שעוברים בפלוגה במשך 15-20 שנה. המג"ד נכנס למועדון וראה את הארגז, בדרך כלל שהוא רואה דברים כאלה הוא מחרים אותם אך הפעם הוא היה יותר קיצוני ופשוט לקח את הארגז כולו ושרף אותו".

"הדברים האלה גרמו לי לפחות לסיים את השירות בכבוד", הוסיף לוחם אחר בגדוד שהשתחרר לפני 4 חודשים, "זה מה שהחזיק אותי ואת החברים שלי בימים הכי קשים. היו עושים לנו טוב וגורמים לתחושת בית וגאווה שאי אפשר להסביר. לשרוף דגל של חטיבת גולני לא משנה איזה, עם שמות או בלי, זה פשוט לא נתפס שמג"ד בצה"ל מתנהג ככה".

סמלי הפלוגה (צילום: פרטי)
סמלי הגדוד: "נתנו לנו תחושת בית וגאווה" | צילום: פרטי

לוחמים בגדוד דחו בשיחה עם mako את הטענות על נוהג 'ותיקות' שכלל התעללות בלוחמים צעירים: "את הגבול במשחקי הפז"ם קובע החייל. מי שלא רוצה להשתתף לא משתתף וזה זכותו, זה לא ישליך עליו בשום צורה, יאהבו אותו הדבר".

גם על טענות הצבא שנמצאו סמים בין אותם אביזרים וחקירת מצ"ח נפתחה בנושא יש להם מה לומר: "המג"ד נכנס לחדרים, מתחיל לחטט ולהפוך אותם ואת מועדון הפלוגה בגלל שהוא מצא אביזרים לסמים שאף אחד לא מבטיח בכלל שהם של מישהו מהחטיבה. כל ארבעה חודשים מגיע לבסיס הזה גדוד לוחמים חדש, אי אפשר לדעת כמה זמן זה שם ולמי באמת זה שייך".

אחד הלוחמים סיכם ואמר כי: "הנושא הזה כל כך פגע לנו במורל ברמה שאם לא הינו בתעסוקה מבצעית אלא באימון היינו פותחים במרד ואני מניח שאפילו הינו "תולים את הנשקים", אבל מעל הכל אנחנו לוחמים והדבר האחרון שנעשה זה להפיל קו מבצעי כשיש לנו אזרחים שעלינו לשמור עליהם".

במכתב למפקדים בחטיבה שפורסם בעמוד "חיילים מצייצים", הסביר המג"ד סא"ל מרציאנו את הדברים מהצד שלו. "ראיתי שזה מעניין המון אנשים אז חשבתי שללוחמים בעבר ובהווה מגיע לפחות לדעת על מה מדובר ועל מה 'האירוע'", פתח מרציאנו.

"הכל התחיל", לטענת המג"ד, "מכך שבגדוד היום אסור ללכת עם כיסויים/רצועות מעור ובטח לא כאלו בצבע לבן (מסיבה מבצעית ומבחינת נראות של לוחם). הדגל שנשרף הוא דגל שלא היה עליו דבר למעט כמה מילים ומשפטים דוחים שמתאימים לבית סוהר לא לגולני".

סא''ל מרציאנו (צילום: @gdud13, פייסבוק)
סא"ל אבי מרציאנו | צילום: @gdud13, פייסבוק

המג"ד התייחס לטענות על סמים: "בתוך כל "השיפצורים" מצאתי גם סמים - אין עשן בלי אש. זו תופעה שאסור שתהיה בצבא, נקודה. אנחנו לא מביאים אנשים סטלנים לשדה הקרב וגם לא לגדר של עזה. לא צריך להסביר למה". לטענתו, "העור והסמים הם רק סממנים חיצוניים".

לדבריו מאחורי אותם סממנים חיצוניים שציין יש התעללות והשפלה של לוחמים צעירים. "אני לא רואה סיבה ש'יצליפו' ללוחם בגב במקלחות (חלק מהלוחמים אשכרה לא הולכים להתקלח בגלל זה!)", עוד הוסיף המג"ד: "אני כמפקד לעולם לא אעלים עין ולא אתן לזה יד".

לאחרונה דיווחנו ב-mako על ארבעה לוחמים ותיקים שנשלחו לכלא ושני מפקדים שהודחו לאחר שלא הגיעו לערב פלוגה. בשנה שעברה נשפטו תשעה לוחמים בחטיבה ל-20 ימי מחבוש לאחר מחאה על הדחת אחת מחבריהם למחלקה. נראה כי עד שבחטיבה לא יסדירו אחת ולתמיד את נושא המחלקות הוותיקות הבעיה לא תיפתר.

 

תגובת דובר צה"ל:

"חטיבת גולני פועלת באופן שוטף ושיטתי למגר נורמות פסולות והתנהגות אשר אינה עולה בקנה אחד עם הערכים המצופים מחיילי חטיבת גולני.

השבוע נמצאו על ידי מפקד הגדוד שלטים, דגלים ואביזרים נוספים מסוג שאינו תואם את הנורמות שנקבעו, ובכלל זה ארגז המכיל סמים. נדגיש כי בניגוד לנטען, לא נשרפו דגלי גולני עם שמות של חללי החטיבה אלא נשרף דגל אחד שעליו נכתבו התבטאויות פסולות

בחטיבה קיים קו ברור המפריד בין מסורות וסמלים המהווים חלק מהווי היחידה לבין תרבות עבריינית המעודדת חוסר משמעת והשפלות אשר פוגעות במבצעיות הכוחות. באירוע זה, כמו גם באירועים אחרים, יודעים המפקדים להבחין בין השניים ומצופה מהם להגיב ביד קשה למיגור תופעות שכאלו.

האירוע המדובר המקרה קרה לאחר מספר שיחות שקיים מפקד הגדוד לחייליו בנוגע לכבוד האדם, שיוויון וסוג הציוד שבזכותם להחזיק ונדגיש כי מדובר בקומץ מזערי של לוחמים שפעלו באלימות ובריונות כלפי לוחמים צעירים בגדוד. בגין סוגיית הסמים נפתחה חקירת מצ״ח ועם סיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית".

 הצביעו בסקר בעמוד פז"ם: