אריק מרטויאן  (צילום: באדיבות החברים)
קיבל רמזים שהאיראנים עלולים להגיע אליו. אריק מרטויאן | צילום: באדיבות החברים

החייל אריק מרטויאן נסע לטיול שורשים בארמניה, ולא הורשה על ידי השלטונות לצאת מהמדינה ולחזור לישראל – בנימוק שעליו לשרת בצבא הארמני כיוון שלא ויתר על אזרחותו. בימים האחרונים מרטויאן ירד למחתרת, נעלם מהרדאר, וזאת מחשש שיחידות צבאיות או גורמים איראנים ינסו לחטוף אותו ולהעבירו לשטח איראן.

מתברר, שסיפורו של מרטויאן זכה לפרסום בכמה אתרי אינטרנט ועיתונים בארמניה ובעקבות כך הוא נאלץ לנדוד כל כמה ימים מכפר אחד לשני, להתגורר במקומות מסתור שונים כדי שלא ינסו לאתרו או לחילופין שלא ייחטף על ידי האיראנים.

"אני נמצא באזור שנמצא קרוב מאוד לגבול עם איראן. משהו כמו 150 קילומטר. מדובר באזורים הררים שבהם אני יכול למצוא מקום להסתתר. אני מרגיש כמו חיה נרדפת שכל הזמן מחפש מקום לישון ולהתחבא. אחרי שהסיפור שלי התפרסם בכלי תקשורת בארמניה, קיבלתי כל מיני רמזים מגורמים מסוימים שהאיראנים עלולים לשלוח יחידות או אנשים שלהם שינסו לחטוף אותי אחרי שהסיפור שלי נחשף", סיפר מטוריאן לחבריו, "אני חי על הקצה. משתדל לא להתבלט ולא לחשוף את עצמי יותר מדי. חברים עוזרים לי בכסף לקנות אוכל ולשלם על חדרים לישון בהם. אני מרגיש כמו חיה נרדפת. רק אחרי משהו וינסו לפגוע בי או יחטפו אותי אז כולם יתעוררו?".

"מדינת ישראל הפקירה חייל"

כזכור, לפני כחודשיים מרטויאן, המשרת כשנתיים בצה"ל ביחידה רגישה בחיל האוויר, טס לטיול שורשים בארמניה באישור של שלטונות צה"ל. כאשר סיים את הביקור וביקש לחזור לישראל הוא נדהם לשמוע מהשלטונות המקומיים שהוא נחשב לעריק מצבא ארמניה, וכי עליו לשרת כשנתיים בצבא הארמני כיוון שהוא אזרח המדינה שלא ויתר על אזרחותו.

אריק מרטויאן (צילום: צילום עצמי)
אריק מרטויאן במדי חיל האוויר | צילום: צילום עצמי

במשך כחודשיים ניסה מרטויאן לפעול בדרכים שקטות כדי שגורמים בישראל ידאגו להחזירו ארצה, אבל כל המאמצים של משרד החוץ כשלו. גם פניות של גורמים נוספים המקורבים לראשי השלטון לא נענו נכון לעכשיו. בעקבות כך, החליטה משפחתו של מרטויאן לחשוף את סיפורו בפייסבוק כדי לעורר את דעת הקהל וגורמים בישראל ולהמריץ אותם לסייע בהחזרתו.

""מדינת ישראל הפקירה חייל. חד וחלק. לא יתכן שבמשך כחודשיים לא יעשו דבר וחצי דבר כדי להחזיר אותו. כאזרח ישראלי אני מתבייש שככה הגורמים הרשמיים הפקירו אותו לגורלו. הצבא שותק, משרד החוץ לא נוקף אצבע לסייע לו. חייו בסכנה ויש חשש אמיתי שגורמים איראניים ינסו לחטוף אותו. הוא ירד למחתרת", קובל עו"ד אייל פלטק המסייע בהחזרתו של מרטויאן לישראל.

במשרד החוץ הציעו למשפחתו של מרטויאן לשכור שירותיו של עו"ד מקומי שייצג אותו מול השלטונות, כדי להסכים לוותר על האזרחות הארמנית שלו – מה שיוביל לביטול אישום העריקות נגדו ולהחזירו לישראל. עלות כזו עלולה להסתכם בעשרות אלפי שקלים, מה שאין בכוחו של החייל להשיג.

חבריו של אריק ועו"ד פלטק פתחו דף פייסבוק: "לא מוותרים מחזירים את אריק לישראל", שמטרתו ללחוץ על בכירים בישראל להחזירו לארץ בהקדם ולא לאפשר את גיוסו לצבא הארמני. עו"ד פלטק אף פנה לנשיא המדינה, רובי ריבלין בבקשה שיינצל את קשריו בצמרת הממשל הארמני להחזיר את מרטויאן לישראל. מי שנרתמה לסייע בעניין היא יו"ר מר"צ, ח"כ זהבה גלאון שפנתה אף היא לנשיא המדינה בעניין החזרתו של החייל לישראל.

עדכון:

בעקבות הפרסום בפז"ם, ח"כ אורן חזן החליט להירתם לסייע לחייל אריק מרטויאן. הוא אף העלה את היום את העניין במהלך ישיבת ועדת חוץ וביטחון ובדעתו לפנות מחר אישית לראש הממשלה, בנימין נתניהו בעת ישיבת סיעת הליכוד כדי שיפעיל את קשריו להחזרתו מרטויאן לישראל.

"מדובר בחייל שקיבל אישור לצאת לחופשה ועל המדינה, שריה והעומדים בראשה לעשות הכול להחזירו לישראל בריא ושלם ולא לפעול כאשר יקרה לו משהו ואחר כך נצטער על כך. אני אפנה לראש הממשלה  כדי שידאג להחזיר את החייל לישראל ולסיים את הסאגה ההזויה הזו", טוען ח"כ חזן.