נמשכת הסערה סביב דבריה של המגישה אושרת קוטלר בחדשות 13 אמש (מוצ"ש) כשאמרה כי "שולחים את הילדים לצבא, לשטחים, ומקבלים אותם חיות אדם. זו התוצאה של הכיבוש". נגד קוטלר התקבלו תלונות רבות במועצת הרשות השניה ומנכ"ל חדשות 13 צפוי לזמן אותה לשיחת הבהרה. ברשת כבר נפתחה עצומה לפיטוריה המידיים ועליה חתמו כבר כ-15 אלף גולשים.

בדיון הציבורי שהחל מאז אמרה את הדברים לוקחים חלק גם מפקדים בצה"ל לשעבר. תא"ל אילן פז, לשעבר סגן מפקד שייטת 13 וראש המנהל האזרחי, העלה בשעות האחרונות פוסט לעמוד הפייסבוק שלו, בו הגדיר עצמו כ"מפקד צבא הכיבוש לשעבר".

"כמפקד של שתי חטיבות מרחביות בשטחים-אני יכול לקבוע בצורה הכי מבוססת שאפשר, שהכיבוש אכן משחית", כתב פז. "זה לא אומר שכל חייל שעובר שם הופך לעבריין חסר רגישות, אבל בהחלט ניתן להתייחס לאמירה של אושרת קוטלר נכונות עקרונית".

לאחר שחרורו מצה"ל הצטרף פז ל"למועצה לשלום ולביטחון" וכיהן כחבר במועצה הציבורית של הקרן החדשה לישראל, אך את הפוסט נימק בדוגמאות מתקופת שירותו וטען:

"מי שלא מבין מה עובר על חייל בן 20 העומד 12 שעות במחסום, ומתחכך עם ילדים/נשים/זקנים, יחד עם צעירים שמחפשים נקם, מי שלא מבין מה עובר על חייל המשתתף בפעילויות ליליות בבתיהם של פלסטינים, מי שלא מבין מה עובר על חייל למראה פלסטיני רווי שנאה הזורק עליו אבנים, שלא לדבר על הצלף שגם פוגע לו בברך והופך אותו לנכה, מי שלא מבין איך חייל צעיר מפרש שלטון צבאי על עם אחר-לא יכול להבין כמה מציאות היום יום של אותו חייל מוציאה ממנו לעיתים יצרים אפלים".

"זו לא טענה לצבא", הבהיר תא"ל (מיל') פז. "כנראה שאנחנו עושים את זה הכי טוב שאפשר, אבל כנראה גם שאי אפשר לעשות את זה אחרת. הטענה היא למקבלי ההחלטות-במקום לחזור על המנטרה שאנחנו הצבא הכי מוסרי בעולם-תדאגו שלא נצטרך להצדיק את עצמנו כל יום, ותדאגו שלא נמשיך להיות עם ששולט על עם אחר".

יש גם מי שלא מסכימים עם דבריו של פז ובניהם היה גם אלי ג'ורנו שהגיב לפוסט: "כסגן מפקד מג''ב קלקיליה וכסגן מפקד מג''ב שכם שירתתי כחמש שנים באיו''ש", הגיב ג'ורנו, "אני יכול לומר בפה מלא אני ידעתי בדיוק מדוע אני מוצב שם ומה תפקידי וכל לוחם ידע בדיוק מה הוא עושה ולמה. המצב הזה נכפה עלינו, לא מכיר דרך אחרת לשמור על בטחון האזרחים במדינה". הוא הוסיף כי: "עשבים שוטים טופלו נקודתית", כהגדרתו.

תא"ל מיל אילן פז חתם את הפוסט במילים: "שבע שנים שירתתי בשטחים. אעשה הכל כדי שילדי לא יצטרכו לחוות את החוויות הללו. סליחה עם כל המתיפיפים, אבל אי אפשר לעגל את הריבוע-כיבוש זה כיבוש זה כיבוש!".