זה קרה לפני מספר שבועות. תושב הישוב הבדואי ביר הדאג' בן 39 נהג עם הג'יפ שלו לתוך שטחי האימונים של בסיס צאלים. קצינים וחיילים שהבחינו בג'יפ הורו לכוחות להפסיק את הירי, מחשש שפגזי הטנקים והמרגמות יפגעו בו.

"פתאום בעיצומו של האימון אנחנו רואים ג'יפ אזרחי נכנס לשטח האימונים. נתנו פקודה להפסיק את הירי והאימונים כדי לא לסכן אזרח", סיפר אחד הקצינים שהיה באימון.

כוח צה"ל דיווח על המקרה למשטרת ישראל. לאחר מכן נהג הג'יפ יצא משטח האימונים אחרי קרוב לחצי שעה של נסיעה פרועה בשטח ועלה בחזרה לכביש כשהוא נוהג לכיוון צומת 'הנגב'.

המרדף (צילום: דוברות המשטרה)
הג'יפ נכנס לשטח האש וגורם להפסקת האימון | צילום: דוברות המשטרה

שוטרי תחנת אופקים בסיוע לוחמי היחידה הכפרית של מג"ב רמת נגב, ניהלו מרדף אחר הג'יפ. בשלב מסוים הם ביקשו את עזרתה של היחידה האווירית של משטרת ישראל. לאוויר הוזנק מסוק משטרתי שעקב אחר נהג הג'יפ והנחה את הכוחות בשטח היכן הוא ממוקם.

"הוא השתולל על הכביש, חצה קו הפרדה וסיכן את חיי הנהגים", שחזר קצין מערך הסיור בתחנת משטרת אופקים, רפ"ק אלכס סולמיאנסקי, "מעבר לכך שהוא נכנס לשטח אש וגרם להפסקת אימון צבאי".

נהג הג'יפ שהבחין בניידות שחסמו את דרכו ירד מהכביש הראשי ונכנס שוב לשטחי האש של בסיס צאלים. לאחר מרדף דרמטי, הוא נלכד על ידי פקד עדן ביטון מתחנת אופקים. במכוניתו נתפסו גם 25 גרם קנביס.

המרדף (צילום: דוברות המשטרה)
נהג הג'יפ בורח מהשוטרים וחוזר לשטח הצבאי | צילום: דוברות המשטרה

חוקרי המשטרה גבו עדות ממפקד בסיס 'צאלים', אלוף משנה נתי קרן, שסיפר כי בעקבות המקרה האימונים הופסקו לשלוש שעות ונגרם לצה"ל נזק של מיליוני שקלים.

התובע הבכיר עו"ד יואב קישון מפרקליטות מחוז הדרום, הגיש ביום שני השבוע כתב אישום נגד נהג הג'יפ לבית משפט השלום בבאר שבע, המייחס לו עבירות של חציית קו הפרדה, הסתייעות ברכב לביצוע פשע, החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית, שימוש בסם מסוכן, הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו וכניסה לשטח צבאי.

בהמשך, מתכוונת הפרקליטות להגיש תביעה אזרחית נגדו על הנזקים שגרם לצה"ל בגין הפסקת האימון.

המרדף (צילום: דוברות המשטרה)
החשוד נלכד על ידי המשטרה בסיום המרדף | צילום: דוברות המשטרה