צרפת הלילה
צרפת, לאחר ליל האימה. הפיגוע תוכנן היטב וכלל מספר רב של מחבלים וסייענים | צילום:

קצת יותר מיממה אחרי מתקפת הטרור הקשה בתולדות צרפת, שבה נרצחו 129 בני אדם ונפצעו 352, חשף התובע הכללי של צרפת, פרנסואה מולן, פרטים ראשונים מחקירת הפיגועים. לדבריו, שבעה עד שמונה מחבלים פעלו בשלוש קבוצות חמושות היטב והשתמשו בין השאר בחומר נפץ מסוג TATP, ממנו הכינו את חגורות הנפץ שכולן היו זהות, משמע הוכנו באותה מעבדה. עוד עולה מהחקירה כי לפחות מפגע אחד "התלבש" על זרם הפליטים והגיע לאירופה דרך יוון. חלק מהם הגיעו מבלגיה וחלק מגרמניה. ללא ספק, פעולת טרור איכותית שתוכננה היטב.

הפיגוע המורכב הזה מביא איתו את השאלה – איך בונים תא טרור? הרצח זה למעשה שלב סופי של תכנית שטנית, אבל גם תכנית לא פשוטה שכוללת הרבה מאוד מרכיבים ומשתנים. "חשוב לציין שיש כל מני סוגים של תאי טרור, ומה שמצטייר כרגע הוא שמדובר בפעולה מאוד מאורגנת ומתוכננת שמישהו ניהל אותה. הוא ארגן את הרשת הזו, את התא, הביא אנשים מלאומים שונים ושיבץ אותם בסוגים שונים של חוליות", מסביר ד"ר יורם שוייצר, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי וראש התכנית טרור ומלחמה בעצימות נמוכה.

הגיוס

לדברי שוייצר, יכול מאוד להיות שתא הטרור שהוציא לפועל את הפיגועים בפריז הוקם על ידי מפקד בדאע"ש סוריה. אותו אדם הרכיב את תא הטרור מהאנשים שלו בסוריה – אנשים בעלי רקע אידאולוגי מובהק שהתאמנו במחנות של הארגון. המגויסים האלה הביאו מחבלים נוספים, כולל סייענים, כאשר חלקם מגיעים מסוריה וחלקם האחר ממדינות אירופה. נכון להיום (א'), ידוע שלפחות אחד מחברי החוליה ישב מספר שנים בכלא הצרפתי והיה אדם בעל עבר פלילי כבד – נתון, שכפי שתראו בהמשך, בעל משמעות מבחינת הפעילות של תא הטרור.

לוחם גרילה - אילוסטרציה (צילום: Chris Hondros, GettyImages IL)
מגויסיים עוד בסוריה (תמונת אילוסטרציה) | צילום: Chris Hondros, GettyImages IL

שוייצר מסביר שהאדם שמגייס את תא הטרור מתדרך לאחר מכן את האנשים שגייס לגבי המשימות שלהם, כאשר שבחלק ניכר מהמקרים חלק מהמגויסים כלל לא מכירים אחד את השני. זאת בכדי למנוע מצב בו מעצר של אחד מהם ישרוף את כל הרשת. "במקרה הצרפתי נראה כי מדובר ברשת מאוד מאורגנת ומסודרת", מציין שוייצר. "לכן, או שיש מישהו שמפקד על המבצע מטעם הארגון בסוריה, או שיש שם קפטן שמפקד על החוליה, אדם שמכיר את האנשים ודאג לציוד".

שוייצר מביא כדוגמה את אל-קאעידה, שאופן הפעולה הזה היה אחד מהמאפיינים שלה. כאשר הם יזמו פיגוע זה התחיל במטה הארגון, כאשר גם בן לאדן היה מעורב בפרטים. הם היו ממנים לחוליה מפקד שהיה משבץ את האנשים, מתכנן ומחבר ביניהם. "במקרה של 11 בספטמבר זה היה מוחמד עטא, שגם פיקד על החוליה". חשוב לציין, וגם שוייצר מדגיש זאת, שעדיין מוקדם לדעת מה קרה בפריז. אבל מהמידע שיצא מהחקירה עולה שחלק מהמחבלים הוחדרו על בסיס גל הפליטים, בעוד שאחרים הגיעו מצרפת עצמה ומשאר מדינות אירופה. חלק הגיעו ברכבת מגרמניה, ולפחות שלושה ברכב שכרו מבלגיה.

המודיעין וההתחמשות

אחרי שגייסו את האנשים ותדרכו אותם, מגיע השלב בו חברי החוליה מתחילים באיסוף מודיעין. תא הטרור מתמקם בדירות מסתור. משם הם יוצאים לסייר בקרבת היעדים שלהם ולא פחות חשוב הם נסגרים על תכנית הפעולה. הפיגוע בצרפת לימד אותנו שמדובר בתכנית מתואמת היטב, כשישה פיגועים שיצאו לפועל כמעט בו זמנית, בהפרש של דקות. האופרציה הזו דורשת מצדו של מפקד התא תיאום מושלם בין כולם.

במקביל מגיע גם שלב ההתחמשות של החוליה. "נשק יכול להגיע בהברחה וגם מהיבשת עצמה, זה לא מסובך", מציין שוייצר. "אל תשכח שחלק מהאנשים הם פליליים ויודעים מאיפה להשיג את הנשק", אמר. כפי שציינו בהתחלה, אחד מהמחבלים באמת היה פליליסט שישב בכלא, וסביר מאוד שידע מאיפה להשיג כלי נשק וחומר נפץ.

על פי המידע שיצא מצרפת המחבלים מפריז נשאו על גופם חגורות נפץ שהורכבו מאותו חומר נפץ והיו זהות. המשמעות של זה די ברורה – באזור פעלה דירת מסתור שהייתה למעשה מעבדת נפץ בה הם ייצרו את המטענים שנשאו על גופם. זו דרך פשוטה עבור תא הטרור להתחמש במשהו רציני וקטלני יותר מקלצ'ניקוב. "זה לא חנ"מ תקני, אלא TATP, שזה חנ"מ מאולתר, עם ידע שנרכש בוודאי בעירק וסוריה", אומר שוייצר. "יכול להיות שהם הרכיבו את זה בכלל ביבשת עצמה".

לכל התזמורת הזו צריך להוסיף עוד לא מעט אנשים חשובים שמוכרים לנו בשם 'הסייענים'. פעולה כזו דורשת שורה של אנשים נאמנים ששוכרים את הדירות, מסייעם בהעברת המחבלים, מסמכים, שוכרים כלי רכב ובמקרה של אנשים זרים גם משמשים להם כווייז אנושי לכיוון המטרה. במקרה של הפיגוע בצרפת אנחנו כבר יודעים על חשוד אחד ששכר בבלגיה רכב עבור המחבלים.

היציאה לפיגוע, וכישלון המודיעין

אחרי שגויסו, אחרי שתודרכו וסביר שגם בדקו שהם נאמנים, ואחרי שהצטיידו במידע מודיעני וכלי נשק, מגיע שלב הפיגוע. זה יכול להיות רק ירי, זה יכול להיות ירי משולב במתאבדים ורכבי תופת וזה יכול להיות רב זירות כפי שראינו בצרפת. מי שפיקד על האירוע הנוכחי הצליח לארגן קבוצה גדולה של מחבלים שפעלו בתיאום – ולנצח את שרותי הביון.

עוד לפני שהאוויר מתקרר מאש הכדורים והמטענים כבר יש מי שמתחיל לבדוק מה השתבש, איך הם עשו את זה. כל הסיפור הזה של סייענים, גיוס, תדרוך, רכישת כלי נשק וכל מה שכתבנו פה אמור לייצר הרבה מאוד "רעש" בקרב שרותי המודיעין. בצרפת, וגם אצלנו בישראל, יש מי שמדבר כבר על מחדל ענק ומכנה את שרותי הביון של צרפת ככישלון.

יורם שוייצר (צילום: באדיבות המצולם)
כישלון מהדהד של גופי המודיעין. שוייצר | צילום: באדיבות המצולם

"השאלה היא האם האנשים באמת הגיעו מצרפת או מבחוץ, כי אז לא בהכרח שהפעילות הזו הייתה צריכה ליפול דווקא ברדאר הצרפתי", מסביר שוייצר. זה המקום לציין שלצד הניסיון הרב שלו כחוקר בכיר בנושא הטרור, שוייצר הוא גם סא"ל במיל' ששירת באמ"ן בתפקידים בתחום לוחמה בטרור ואף הושאל למשרד ראש הממשלה. בהמשך גם שימש כיועץ מומחה לנושא הטרור במשרדי ראש הממשלה ומשרד הביטחון. "אין ספק שזו פעולה מתואמת ומתוכננת, אבל השאלה היא איפה זה נעשה. יכול להיות שהתכנון נעשה במדינות חלשות יותר, שם המודיעין לא איכותי. אם כל התכנון נעשה מחוץ לצרפת, והם רק לקחו רכבות כדי להיכנס לצרפת אז הכשל הוא לא שלהם, אבל", הוא מדגיש, "ברור שהצלחה אין פה. אנחנו עוד נגלה את זה בגלל שהפיגוע היה דרמטי, ובדרך כלל זה ככה, מידע מודיעני יוצא אחרי אירועים דרמטיים".

אין ספק שמדובר בכשל שצריך לחקור, כנראה שגם מחוץ לצרפת, ושוייצר מזכיר לנו שהמודיעין הצרפתי הינו בעל ותק וניסיון רב שנים, כאשר בשנה האחרונה הם מאוד ממוקדים במלחמה בטרור. "הם דיברו על זה שהם סיכלו לפחות חמישה פיגועים מאז שרלי הבדו", מציין שוייצר, "וגם לשירות פעיל וערני יכול להתחמק פיגוע מתחת לרדאר".

את השיחה איתו חותם שוייצר בנימה קודרת ומציין שככל הנראה, זה לא תא הטרור האחרון שנשמע עליו.