10 רובי קלצ'ניקוב, חמישה רובי צלפים, שני רובי M16 וארבעה אקדחים, היו השלל האחרון של משטרת ישראל במסגרת הברחה שסוכלה אתמול (שלישי) בגבול ירדן. זה קורה אחרי שבחודש האחרון נרשמו שורה של אירועים בהם חדירה של חמושים לפני כשלושה שבועות ופציעת שני חיילים בסיכול של הברחת אמל"ח (יתכן שבמסגרת ירי דו"צ). בנוסף, סוכלו עוד שני ניסיונות הברחה גדולים של אמצעי לחימה.

גורם ביחידת מג"ן (מודיעין גבולות נגב) של משטרת ישראל אומר כי: "מרגישים שיש עלייה בהברחות מגבול ירדן. בעיקר של אמל"ח אבל גם של סמים".

בעוד שגבול מצרים היה נתיב ההברחה העיקרי של הסמים למדינת ישראל, גבול ירדן תמיד היה מקור להברחת אמל"ח ומעט סמים. לדברי הגורם, "עד לתקופה האחרונה רוב רשתות ההברחות, בין 10 ל-15, הגיעו מגבול מצרים. בצד הירדני היו הרבה פחות רשתות הברחה. זה קורה בעיקר בגלל שבסיני כמעט ואין שליטה של המצרים. מצד שני, בירדן יש שלטון וגופי ביטחון חזקים. בגלל זה גם המחירים של הנשק או הסמים שבאים מירדן גבוהים יותר ממה שמגיע ממצרים. בשני הגבולות מדובר בכמה משפחות מהמגזר הבדואי ששולטות ברשתות ואין כניסה ליהודים. הם רק עושים את ההזמנה או שמדובר במשלוחים לסיני ועזה".

אולם בתקופה האחרונה גבול ירדן, השקט בדרך כלל, עלה לכותרות בגלל שורה של תקריות אלימות בין מבריחים לצה"ל והמשטרה. לדברי הגורם ביחידת מג"ן, "לפני חמש, שש שנים הייתה הבנה שגבול מצרים זה בעיה חמורה והמדינה, משטרת ישראל, השקיעו שם משאבים רבים. הועברה יחידת מסתערבים, היחידה שלנו עבדה שם חזק וגם הצבא הוריד לשטח יחידות איכותיות. זה עשה את העבודה וראינו את זה בעיקר דרך העלייה החדה במחירי הסמים והנשק".

הנשק שנתפס במהלך סיכול ההברחה בגבול ירדן
הנשק שנתפס במהלך סיכול ההברחה בגבול ירדן
הנשק שנתפס במהלך סיכול ההברחה בגבול ירדן
הנשק שנתפס במהלך סיכול ההברחה בגבול ירדן

אבל כפי שציין, בעולם הפלילי אין ואקום. משפחות הבדואים ששולטות ברשתות ההברחה הגדילו את הנפח מגבול ירדן. "זה עלה לכותרות בתקופה האחרונה אבל במשטרה מרגישים את זה כבר תקופה ארוכה", אמר בכיר במחוז הדרומי. "אין לנו נתונים וגם לא הערכות לגבי מה עובר וכמה. אבל מה שבטוח זה שמדובר בכמויות גדולות שרק עולות בכל שנה", אמר הבכיר שהדגיש כי, "בסוף מדובר ביחידות של כמה עשרות שוטרים כל אחת שפועלות בגבולות ארוכים מאוד. הכיסוי קצר מדי. איפה שאנחנו נמצאים תמיד נתפוס אבל אין לנו את היכולת להיות בכל מקום".

הבעיה, כפי שכולם מבינים, שעל הנתיבים הפליליים יושבים גם ארגוני הטרור. בכיר שב"כ שלעבר ציין כי, "נשק מגיע מעיראק, סוריה ואיראן. חוצה את ירדן ונכנס משם לישראל ולשטחי הגדה. הם מעדיפים את הנתיב הירדני בגלל הקרבה הגאוגרפית לשטחי הגדה. בארגוני הטרור יודעים טוב מאוד שלמבריח הפלילי ממש לא משנה מה הוא מעביר, מעניין אותו רק הכסף. זו כבר סכנה חמורה לביטחון המדינה וגבול ירדן זה משהו שצריך לקבל תשומת לב משמעותית".