הקרב על טורה בורה - צ'ינוק מנחית לוחמים
הוחות האמריקאים סגרו את אנשי אל קאעידה במתחם של 10 קילומטר מרובע בהרים. טורה בורה | צילום: צבא ארצות הברית

ב-11בדצמבר 2001, שלושה חודשים אחרי הפיגוע במגדלי התאומים, צרים כוחות מיוחדים של ארה"ב מהכומתות הירוקות ודלתא, יחד עם אלפי לוחמים אפגנים של הברית הצפונית, על מקום המסתור של בכירי אל קאעידה בהרי טורה בורה באפגניסטן. לפתע קולטים אנשי מודיעין שדר במכשיר קשר גלוי: "בשם אללה הרחמן והרחום אני מודה שאכזבתי אתכם. אני מאשר לכם להיכנע". ניתוח מהיר של השדר מבהיר לאנשי המודיעין שמדובר בלא אחר מאשר אוסמה בן לאדן, והוא נמצא רק שני קילומטר מעמדת המודיעין. אבל השדר התגלה כשקרי. יחד עם טעויות טקטיות ועימות עם בעלי הברית האמריקאים מפספסים את הזדמנות מהירה לחסל את בן לאדן. פספוס יקר שעלה להם ב-10 שנים של מרדף ואולי גם היה חוסך מלחמה ארוכה ועקובה מדם.

הפלישה לאפגניסטן

כאשר פולשים האמריקאים לאפגניסטן הם מציגים שיטת לחימה שונה שנועדה לחסוך בחיי אדם. מלבד צניחה של חטיבת הריינג'רס בשדה התעופה של קנדהר, עיקר הכוחות הם אפגנים ששייכים לברית הצפונית, אותם מפעילים אנשי הכומתות הירוקות יחד עם לוחמי דלתא.

התקדמות אנשי הברית הצפונית וההפצצות הכבדות הבריחו את אנשי הטליבן ואל קאעידה למה שיהיה המעוז האחרון שלהם במדינה, הרי טורה בורה הסמוכים לגבול עם פקיסטן. ב-CIA מעריכים שגם המבוקש מספר 1, בן לאדן, עושה את דרכו לשם. מטוסי הקרב וההפצצה מתמקדים באזור זה במשך ימים ארוכים, כולל הפעלה של פצצות ה-"דייזי קאטר" במשקל של 7.5 טון, שמופעלות בפעם הראשונה מאז מלחמת וייטנאם. יחד עם אנשי הברית הצפונית הם סוגרים את אנשי אל קאעידה במתחם של 10 קילומטר מרובע בהרים. על פי המידע שהגיע לסוכנות בן לאדן מגיע לשם במהלך דצמבר ולמרות חשיבות המבוקש נשלחים לשם רק 90 אנשי דלתא בפיקוד של קצין בדרגת סרן – שלימים פרסם ספר על המבצע, "להרוג את בן לאדן", תחת השם הבדוי, דלטון פיורי. הם מגייסים שני ראשי שבטים ויחד עם אלפי לוחמים אפגנים יוצאים לכבוש את ההרים וללכוד את בן לאדן וצמרת הארגון שלו.

מחכים לבן לאדן שיירד מההר

מאוד מהר מבינים לוחמי דלתא שהאפגנים לא אמינים במיוחד בעיקר בגלל שהם נהגו לעזוב את זירת הקרב כדי לשבור את צום הראמדאן בביתם. בכל פעם שחזרו הם היו צריכים לכבוש מחדש שטחים שתפסו קודם לכן. אחרי מספר ימים של לחימה בהרים הגבוהים מאתרים אנשי המודיעין את אותו שדר כניעה מפורסם ויוצאים למתקפה משולבת עם לוחמי הברית הצפונית.

כוח דלתא
חיילי כוח דלתא יחד עם הברית הצפונית | צילום: צבא ארצות הברית

אחד מהכוחות, שכלל כמה מאות אפגנים ושלושה לוחמי דלתא, נתקל בהתנגדות קשה של לוחמי הטאליבן. האפגנים נוטשים את שלושת לוחמי הקומנדו האמריקאים בשטח ובורחים. סרן פיורי, מפקד כוח דלתא, יוצא למבצע חילוץ כשהוא מבין שהקרב קרוב לסיומו ומצבו של בן לאדן קשה. ואכן כשהם מסיימים את פעולת החילוץ המודיעין קולט שדר גלוי נוסף בקולו של בן לאדן. בספרו מספר פיורי כי בשדר אמר בן לאדן, "תפילותינו בזמנים קשים ונוראיים אלו לא נענו. לא קיבלנו תמיכה מהמדינות הכופרות שקוראות לעצמן אחינו המוסלמים. זה יכול היה להסתיים אחרת". מיד לאחר מכן הוסיף בן לאדן, "אני מצטער שהייתם מעורבים בקרב, ומי שלא יכול להתנגד שייכנע עם ברכותיי".

מיד לאחר השדר הזה פונה אחד מראשי המיליציה האפגנים לסרן פיורי ומספר לו שאנשי אל קאעידה מבקשים להיכנע. "אל-קאעידה לא קיימים יותר. בן לאדן גמור", הוא אומר לו. הוא מבקש מפיורי 12 שעות של הפסקת אש בכדי לאפשר לאנשיו של בן לאדן להתארגן לפינוי פצועים ולרדת מההרים ולהיכנע. סרן פיורי מסרב למהלך ואומר שאחרי שלושה שבועות של קרב סוער אנשיו צריכים לעלות למעלה ולקחת את המבוקש באופן אישי. אבל בפיקוד העליון מחליטים לאשר את הבקשה כנראה מחשש למלכודת. הם מעדיפים לראות את המנהיג המזוקן יורד מההרים ומסגיר את עצמו. ההפצצות על טורה בורה מופסקות לחלוטין וכולם מחכים לשעות הבוקר אז הם אמורים לרדת מההרים.

ההפצצות בטורה בורה
בן לאדן נשאר בהרים לשם ההטעיה, ואז נמלא לפקיסטן. ההפצצות בטורה בורה

ההונאה הגדולה

הבוקר עולה ואף לא לוחם אל קאעידה אחד יורד מההרים ומסגיר את עצמו. פיורי מבין מאוד מהר שכל המהלך היה הונאה, כולל שדר הכניעה של בן לאדן. למנהיג אל קאעידה היה ברור שהאמריקאים מנצלים את היתרון הטכנולוגי שלהם ומאזינים למערכת הקשר שלו. הוא עושה תרגיל הפוך ושותל בגופי המודיעין האמריקאים דיסאינפורמציה. קרוב ל-800 מאנשי ארגונו מנצלים את השקט ונמלטים לפקיסטן השכנה. בן לאדן עצמו נשאר בהרים עוד מספר ימים לצורך השלמת ההטעיה. הוא נותן את הטלפון הלווייני שלו לאחד משומרי ראשו, אחמד תבארק, כשברור לו שה-CIA עוקבים אחרי המכשיר. הוא שולח את תבארק לכיוון הפוך ממסלול הבריחה שלו ואז יוצא יחד עם שומרי ראשו על גבי סוסים ונעלם גם הוא בפקיסטן. תאברק נתפס בדיוק כמו שבן לאדן צפה על ידי הפקיסטניים שהעבירו אותו לידי האמריקאים. הוא הועבר לכלא גואנטנמו ובמהלך החקירות שלו הם מבינים את גודל המחדל. מעניין לציין שבאופן מאוד בלתי צפוי תאברק שוחרר שלוש שנים אחר כך מגואנטנמו.

בן לאדן עצמו נעלם באזור השבטים של פקיסטן והשאר הוא היסטוריה. האמריקאים שקעו יחד עם בעלות הברית בבוץ האפגני למשך עשור ואת בן לאדן חיסלו במבצע מזהיר רק במאי 2011, כמעט עשור אחרי המבצע בטורה בורה.

>> "ירינו בו עד שהפסיק לזוז": כך חוסל בן לאדן