תפיסת אמצעי לחימה של משטרת איטליה, הפכה השבוע לסיפור עולמי אחרי שבין היתר השוטרים מצאו שם לא פחות ולא יותר מטיל אוויר-אוויר ב"מצב שמיש" כפי שהגדיר זאת דובר המשטרה שם.

החשודים הם פעילים נאו-נאצים שהיו מעורבים בלחימה במזרח אוקראינה, ולא ברור מה בדיוק התכוונו לעשות עם אותו טיל מסוג "מאטרה" שמשקלו כ-200 ק"ג ומסוגל להפיל מטוסים בטווחים של עד 20 ק"מ.

ככל הנראה מדובר בטיל שנמכר בשנות ה-80 לחיל האוויר הקטארי, ומשם טייל, באישור או שלא, עד שהגיע למחסני הנאצים באיטליה.

התפיסה הזו מגיעה אחרי תפיסה ויראלית למדי של משמר החופים האמריקאי. אלה ביצעו מעצר סטייל הוליווד של צוללת להברחת סמים בלב ים. בכלל נראה שהשבוע העולם הפלילי היה עסוק מאוד בתפיסות של אמצעי לחימה, שאמורים להיות שמורים היטב במחסנים של הצבא.

באופן טבעי התפיסות האחרונות עשו לא מעט כותרות. אז החלטנו לבדוק עד כמה תפיסה של טיל שכזה בידי עבריינים היא ביזארית ונדירה, או שבכלל מדובר בעניין שגרתי.

מוקש ימי מימי הנאצים

בעולם האמל"ח (אמצעי לחימה) הפלילי לא חסרים סיפורים ובין הנבחרים אפשר בהחלט לציין את הפשיטה של משטרת גרמניה וצוות החקירה שעבד בכלל על חקירת יצירות אמנות גנובות ממלחמת העולם השנייה, ביולי 2015.

אזרח גרמני ששמו לא פורסם, היה במוקד החקירה אחרי שלמשטרה הגיע מידע מודיעיני לפיו בביתו יש יצירות שהנאצים גנבו מיהודים. לבית נשלח צוות שפשט על המקום, ומצא הרבה יותר מציורים.

השוטרים מצאו שם טנק גרמני, גם הוא אגב ממלחמת העולם השנייה, שהוחזק באופן לא חוקי. לא רק טנק הם מצאו שם, השוטרים דיווחו גם על תפיסה של עוד כמה כלי נשק, כולל תותח נ"מ וטורפדו שאמור היה להיות משוגר מצוללות גרמניות, גם הן מימי מלחמת העולם השנייה.

"אחת מהתפיסות הכי מעניינות ברקורד המשטרתי", הגדירו זאת בכלי התקשורת בגרמניה. הם גם ציינו שם ש"הטנק היה במצב טוב וניתן להפעלה מבצעית".

הרוסי שהסיע בטנק על החוף

שלוש שנים לאחר מכן, 2018, הייתה זאת משטרת רוסיה שדיווחה על תפיסה של טנק במהלך פשיטה. הפעם היה מדובר בטנק מסוג T-60 ומה שבין השאר הוביל את השוטרים אל אותו אדם, הייתה העובדה שהוא הסיע אנשים על החוף בתמורה ל-300 רובל לאדם.

המשטרה דרשה להחמיר בעונשו משום שבין השאר הוא הסיע קטנים בני 15 ובחלק מהמקרים בני 10 בלבד.

בבריטניה מצאה המשטרה טיל נ"מ רוסי מסוג SA-7, כשפשטה על ביתו של אדם שהחזיק נשק באופן לא חוקי. אגב, נגד האיש הוגש כתב אישום שכלל מאות סעיפי החזקת נשק באופן לא חוקי, משום שבביתו נתפסו לא פחות מ-800 רובי סער, תתי מקלע, אקדחים ורובי צלפים.

התפיסה בבריטניה נדירה במיוחד משום שהשוטרים לא נושאים אפילו אקדח מלבד יחידות חמושות ייעודיות. המשטרה דיווחה באופן יבש על תפיסת אמל"ח ומה שהפך את הסיפור הזה לכותרת של ממש, היה שבתמונה שפרסמו אפשר היה להבחין באותו טיל כתף רוסי, שמטרתו להפיל מטוסים ומסוקים.

זאת ועוד, זמן לא רב לאחר אותה פשיטה תפסו השוטרים טיל לאו נגד רכבים משוריינים בפשיטה על אספן מקומי.

נשק אצל השכנים של אחוזת פלייבוי

כמות גדולה של כלי נשק נתפסה השנה גם על ידי משטרת לוס אנג'לס, שדיווחה כי פשטה על אחוזה שכנה לאחוזת פלייבוי, עניין בפני עצמו, ומצאו שם לא פחות מ-1,000 כלי נשק שונים, בין השאר אוטומטיים, שגם מדינה משוגעת כמו ארה"ב אוסרת על אחזקתם.

משטרת סרביה דיווחה ב-2016 על תפיסת מאגר הנשק הפלילי הגדול ביותר מזה 15 שנים. השוטרים הופתעו למצוא שם שתי רקטות, 12 רימונים נגד טנקים, 100 רימונים רגילים, 30 ק"ג של חומר נפץ ועוד עשרות רובי סער ורובי צלפים.

"אנחנו מודאגים מכמות הנשק הלא חוקי במדינה", ציינו אז במשטרת סרביה, "גם גורמים פליליים יכולים להשתמש בנשק הזה בבירות אירופה".

חשוב לציין שבאירופה מודאגים מהסחר הלא חוקי בנשק, בטח טילים או טנקים, משום שהמעבר בין מדינות האיחוד נעשה באופן חופשי וללא בדיקות ביטחוניות.

האירופאים חוששים שנשק שנרכש בסרביה למשל, ישמש כנופיות בפריז או מחבלים בברלין. בגדול, נראה להם מאוד בעייתי שהשוטרים שלהם יאלצו להתמודד מול טנק או טיל נגד מטוסים. ובצדק.

מסוקי חיל אוויר לספרד בתיווך איראני

תפיסה מעניינת שגם קשורה אלינו הישראלים, דווחה בשנת 2011 בספרד. בפשיטה של השוטרים נתפסו לא פחות ולא יותר מ-9 מסוקי תובלה צבאיים. אלה נרכשו מישראל אחרי שיצאו משרות בחיל האוויר.

מדובר במסוקי בל 212 שזכו אצלנו לכינוי "אנפה". מה שלא פחות מדהים בסיפור הזה, הוא שעל פי ההצהרה שמסר אז שר הפנים הספרדי, המסוקים נרכשו על ידי אזרחים איראניים ומספרד הם היו אמורים להגיע דרך חברות קש לאיראן.

בישראל עצמה למרבה הצער לא פעם זולג הנשק מצה"ל לארגוני פשיעה. בשנים האחרונות היו גם מקרים שנעשו ניסיונות חיסול עם טלי לאו וגם מקלעים מצאו את דרכם לעולם הפלילי.

שוטרי ישראל נתקלו בטילי לאו ממחסני צה"ל כבר בשנות ה-90, בין השאר כשטיל כזה נורה מבית אחד על בית אחר בלוד במסגרת סכסוך בין משפחות פשע.

טילים בישראל ולא של חיזבאללה

היה גם מקרה ב-2005 כשטיל כזה נורה ברחובות נתניה במהלך ניסיון חיסול, באותה השנה עבריין אחר ניסה לירות טיל לאו שאמור להשמיד טנקים על אולם שמחות, כדי לחסל יריב שלו. "טילים נגד טנקים מסתובבים ברחובות כמו מים", אמרו אז במשטרת ישראל.

מבוכה לא קטנה נרשמה ב-2011 אחרי שנחשף כי עבריינים הצליחו לגנוב מנועים של מטוסי קרב מבסיס חיל האוויר כדי למכור אותם כמתכת במשקל.

בשנת 2012 פרקליטות מחוז דרום הגישה כתב אישום נגד תושבי הפזורה הבדואית, שגנבו 3,000 פגזים ממחסני צה"ל. החבורה הזו נתפסה בזכות מעורבות של השב"כ, וגם בגלל שהם נהגו לפוצץ בשטח את הפגזים, כי מה שעניין אותם הוא הנחושת ושאר המתכות שיש שם. מדובר היה בנזק שהוערך במיליונים.

חוץ מזה, כל מי שהתאמן בשטחי האש של צה"ל בשנים האחרונות, חשף לאזהרות ועירנות גבוהה מפני פעילות של גנבי מתכונת ונשק.

אחרי שבוע סוער בתחום, נראה שכמעט ואין פריט צבאי שלא הגיע למחסני המוצגים של משטרות בעולם ובהם אמל"ח כמו טילים, טנקים והרבה מאוד חומרי נפץ, כשגם לנו בישראל יש מקום מפוקפק ברשימה הלא מאוד מכובדת הזו.