הקצין הסובייטי סטניסלב פטרוב היה אחראי על מערכת ההתראה במרכז הפיקוד הסודי מחוץ למוסקבה, "סרפוחוב 15", כשב-26 בספטמבר 1983 התריעה המערכת בבונקר שהיא מותקפת על ידי חמישה טילים אמריקניים. פטרוב, אז סגן אלוף בן 44, הסיק שמדובר בתקלה של לווייני ההתראה ושכנע את מפקדיו שלא להפעיל את תגובת הנגד. הבוקר חשפה משפחתו של פטרוב שהוא נפטר בחודש מאי האחרון, בן 77 במותו.

אותה אזעקת שווא הופעלה באחת התקופות המתוחות ביותר במלחמה הקרה: שלושה שבועות קודם לכן הורידו הסובייטים טיסה מסחרית של חברת תעופה קוריאנית לאחר שחצתה את הגבול הסובייטי והרגו את כל 269 הנוסעים, כולל חבר קונגרס מג'ורג'יה.

אחרי חמש דקות מורטות עצביים, בהן ניסה פטרוב להבין את תמונת המצב, הוא הגיע למסקנה שמדובר באזעקת שווא. מאוחר יותר סיפר שזו הייתה לא יותר מתחושת בטן שהתבססה על חוסר האמון שלו במערכת.

רבים האמינו שבזכות התושייה של פטרוב באירוע ב-83', הוא הצליח למעשה למנוע אסון גרעיני ואת פריצת מלחמת העולם השלישית. בראיונות שהעניק מאוחר יותר סיפר פטרוב שהוא הבין ש"כשאנשים פותחים במלחמה, הם לא מתחילים בחמישה טילים בלבד".

לאחר האירוע זכה פטרוב לשבחים מעמיתיו, אבל בחקירה שנפתחה לאחר מכן הוא נשאל מדוע לא תיעד את המתרחש ביומן הלחימה. כשהשיב שהיה עם טלפון ביד אחד והאינטרקום ביד השנייה, התשובה לא מצאה חן בעיני הממומנים עליו והוא ננזף על התנהגותו. שנה לאחר האירוע פרש פטרוב משירותו הצבאי.

מאוחר יותר התגלה שהאזעקה הופעלה ככל הנראה בגלל שהלוויין טעה בזיהוי השתקפות קרני השמש בעננים ופירש את קרני האור כשיגור טילים. תוכנות המחשב היו אמורות לפענח את המידע מהלוויין בצורה הנכונה, אך בגלל בהילות המידע, לקח עוד זמן רב עד שהמערכת סיימה לפענח את התצלומים. 

הבוקר חשפה משפחתו של פטרוב שהוא נפטר ב-19 במאי בעיר מגוריו שבפרברי מוסקבה. פטרוב נולד וגדל ברוסיה והתגייס לחיל האוויר של הצבא האדום. הוא טיפס במהירות במעלה הדרגות והחל להתעסק בתחילת שנות ה-70 בפיתוח מערכות ההתראה נגד טילים.