אם הדיווחים הבוקר (חמישי) נכונים, סעודיה רכשה מישראל מערכת כיפת ברזל בשווי עשרות מיליוני דולרים. לפי האתר "חליג' אונליין", ישראל הסכימה לרכישה רק אחרי שקיבלה התחייבויות אמריקניות לשמירה על ביטחונה. כך או כך, העסקה הזו מסמלת יותר מכל את המפה האזורית החדשה: בשנים האחרונות ישראל מעניקה סיוע צבאי ואף מודיעיני למדינות ערב בכלל ולערב הסעודית בפרט.

"ישראל וסעודיה מקיימות ברית סודית שמטרתה להתמודד עם מעורבות איראן באזור", פורסם לאחרונה בעיתון השווייצרי באסלר צייטונג. בדיווח שהתבסס על מקורות סעודים נטען כי "אף על פי שאין מערכת יחסים רשמית בין סעודיה לישראל, ישנו שיתוף פעולה אינטנסיבי בתחום הצבאי על מנת למנוע מאיראן להגביר את האחיזה שלה באזור". כבר אז עלה בדיווח כי סעודיה שוקלת לרכוש נשק ישראלי, והביעה עניין במערכות הגנה של טנקים, כמו גם במערכת "כיפת ברזל", במטרה להתמודד עם הטילים המשוגרים אליה מכיוון תימן. כמו כן, נטען כי ישנם קשרים מודיעיניים בין ישראל לסעודיה בתיווך אמריקאי - ולפעמים גם מגעים ישירים.

אך את ה"רמז" העבה ביותר לשיתוף הפעולה בין ישראל לסעודיה בנושא האיראני נתן הרמטכ"ל גדי איזנקוט. בראיון שהעניק לעיתון בסעודיה בסוף השנה שעברה חשף שישראל מוכנה להחליף מידע מודיעיני עם המדיניות הערביות המתונות החולקות עמה אינטרסים משותפים ובכללן בנושא האיראני. לפני כחצי שנה חיזק שטייניץ את הדברים: בראיון לגלי צה"ל אמר כי ישראל מנהלת קשרים עם סעודיה ומדינות ערביות אחרות, אך הקשר "נשמר הרחק מהציבור ומהתקשורת לבקשתן".

בית המלוכה הסעודי ידוע ביריבותו עם איראן, שמאיימת על ישראל ועל יתר מדינות המפרץ. ריאד נלחמת בטהרן בעיקר בתימן, שם פועלים המורדים החות'ים בגיבוי איראני, אך גם במפרץ הפרסי ובסוריה.

במאי 2015 כבשו הח'ותים את שגרירות סעודיה בצנעא וטענו שגילו מצבור גדול של רובי סער, מקלעים ואמצעי לחימה מתוצרת ישראל. חודש קודם לכן הם טענו שסעודיה קיבלה מישראל חימוש מדויק, טילים ופצצות חכמות, בעזרתן הם תוקפים את הכוחות החותים.

אך הקשר הסעודי התרחב לכאורה גם למלחמה בסוריה. לפני כחצי שנה נטען באתר הסעודי "אילאף" שחיל האוויר הישראלי תקף מטרות באזור דמשק על בסיס מידע שמסר לו המודיעין הסעודי. על פי הדיווח, הותקף בסיס צבאי סורי שבמחסניו היו אמצעי לחימה איראניים, ביניהם טילים ארוכי טווח שהיו מיועדים לחיזבאללה. במקרה אחר, לטענת מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, סעודיה ביקשה מישראל לתקוף את לבנון בתמורה למיליארדי דולרים.

הדיווחים על הקשר הישראלי-סעודי נפוצים בעיקר בתקשורת האיראנית, שמנסה להביך את המשטר הסעודי ולהאשימו בשיתוף פעולה עם ישראל. לפי הדיווחים, סעודיה רכשה מישראל כלי נשק וטילים. בשנת 2015 אף פורסם כי אלביט מערכות ניסתה למכור לסעודים טילי נ"ט – וייתכן שבהמשך אף השלימה את העסקה.

על פי רשת "פוקס" האמריקנית, פרשת הסחר של אלביט נחשפה לאחר שסוחר נשק מטעם חברת הבת בארה"ב, כריסטופר קרמר, מת בסעודיה בנסיבות מסתוריות. לפי הדיווח, הוא שהה בסעודיה כדי להדגים ולמכור מערכת טילי הנ"ט מסוג טאו (TOW) ששודרגה על ידי אלביט. לטענת בני משפחתו הוא נרצח כשנזרק מחלון המלון בו שהה. אחיינו של קרמר, כריס ארסנו, טען שהוא נרצח אחרי שהסתבך עם קבלן נשק סעודי מושחת שעבד עבור Global Defense Systems, קבלנית נשק שפועלת במדינת המפרץ הפרסי.

עוד בפז"ם:
>> מרוקו, סעודיה ותימן: הבריתות המפתיעות של ישראל עם אויבותיה