חיילים מוכרים נשק לעבריינים (צילום: דוברות המשטרה)
"גונבים טונות של ציוד מהצבא ואף אחד לא שם לב לזה". האמל"ח שנתפס | צילום: דוברות המשטרה

כתב אישום נגד 18 חברי חולייה שסחרה באמל"ח הוגש ביום ראשון על ידי פרקליטות מחוז דרום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. מכתב האישום עולה כי החשודים נעצרו כבר בתחילת החודש אחרי שנחשפו על ידי סוכן סמוי שהפעילה המשטרה. עוד עולה כי המקור לנשק היה חייל צה"ל, נהג של מפקד גדוד בבה"ד 1. "היום יש לכל ארגון פשיעה לפחות חייל אחד שמעביר להם חומר נפץ ונשק גנוב", אמרו גורמים במשטרה.

בחודשים האחרונים נאלצה משטרת ישראל להתמודד עם עוד גל של חיסולים וניסיונות חיסול בעולם התחתון. בחלק מהמקרים השתמשו המחסלים במטענים בעלי עוצמה רבה, באחרים נעשה שימוש בנשק חם. "זה תחום שאנחנו פועלים בו בכל הכוח ומאוד מעסיק אותנו", אמר קצין משטרה בכיר. בין השאר מפעילה המשטרה סוכנים סמויים, ביניהם שוטרים ועבריינים שחצו את הקווים.

ישר מהבונקר של בה"ד 1

בתחילת החודש הסתיים מבצע גדול כזה, שבמסגרתו רכש סוכן סמוי של המשטרה לא פחות מ-14 מטענים וחמישה כלי נשק. בעוד שהרובים שנתפסו היו מאולתרים ומייצור מקומי, המטענים הגיעו היישר מהמחסנים של צה"ל. בין השאר הצליח הסוכן לרכוש לבנות חבלה מספר 10, פתילים רועמים ונפצים תקניים. הסוכן פעל מספר חודשים, ובתחילת החודש הפכה החקירה לגלויה אחרי שמאות שוטרים ובלשים פשטו על בתיהם של 18 חשודים, בהם סטודנטית לקרימינולוגיה וחייל צה"ל, שכאמור היה המקור לאמל"ח.

מכתב האישום עולה כי החייל גנב את האמל"ח מהבונקר בבה"ד 1. לאחר מכן העביר את הציוד הגנוב להסלקה ברהט. חלק מהאמל"ח שנגנב הוסתר על ידי סטודנטית ממכללת ספיר, שנעצרה גם היא. מכתב האישום עולה שהסתירה את המטענים במעונות הסטודנטים בתמורה לסמים שסופקו לה. בראש החולייה עמד תושב רהט, שניהל עסק למכירת מטענים למשפחות פשע וגורמים נוספים בעולם העברייני..

>> מכורים לפז"ם? הירשמו לפייסבוק שלנו

בהודעה הרשמית של המשטרה נמסר כי "משטרת ישראל עוסקת רבות בסיכול הגעת אמל"ח לסוגיו לידי גורמי פשיעה העושים שימוש באמצעים אלו למטרת פגיעה ביריביהם הפליליים, מעשים המסכנים מאוד אזרחים חפים מפשע". עוד צוין כי "הפעילות נערכה במהלך החודשים האחרונים על ידי היחידה המרכזית של משטרת ישראל. מיד לאחר מעצרם הועברו החשודים לחקירה במשרדי היחידה המרכזית ובמהלך חקירתם, שלוותה על ידי פרקליטות מחוז דרום ובשיתוף פעולה הדוק עם צה"ל וגורמי החקירה במצ"ח, גובשה תשתית ראייתית בתיקי החקירה, בין אם בעבירות סחר בסמים, סחר באמל"ח ועבירות נוספות".

"כל כך פשוט שזה ממש בדיחה"

באופן פחות רשמי מפנים במשטרה אצבע מאשימה כלפי הצבא, ש"הפך למקור אספקת הנשק העיקרי של העולם העברייני". קצין משטרה בכיר מהדרום אמר, "כל משפחת פשע, כל כנופיה של עבריינים, מחזיקה היום לפחות חייל אחד שמספק לה נשק ובעיקר לבנות חבלה ועוד ציוד שמאפשר להם לבנות מטענים עוצמתיים יותר ומתוחכמים יותר".

לדברי קצין המשטרה, העבריינים פונים לבני נוער שגרים בסביבתם ומגייסים אותם כמקור לאמל"ח: "זה קורה בעיקר תוך ניצול של בעיות כלכליות ומצב משפחתי בעייתי. אותם חיילים מקבלים סוג של יוקרה וכבוד, ותוסיף לזה שפתאום גם יש להם הרבה מאוד כסף - אלפי שקלים בתמורה לכל גניבה כזאת. צריך להבין שהיום הרבה יותר קשה להבריח נשק מהגבול ובטח משדות תעופה או נמלים, אבל מהצבא זה סיפור כל כך פשוט שזה ממש בדיחה. רק שזה לא מצחיק, כי אנשים מתים מזה".

קצין נוסף ששוחחנו אומר: "איך יכול להיות שכל פעם הסיפור חוזר על עצמו? גונבים טונות של ציוד מהצבא ואף אחד לא שם לב לזה. נעלמים לכם לבנות חבלה, עוד כל מיני דברים נפיצים ואף אחד לא שם לב לזה. שמים לב שמשהו חסר רק באיחור גדול, כשהציוד כבר דלף לרחוב".