בסיס אגלין במדינת פלורידה, הודיע כי מטוס קרב חמקן F-35A של חיל האוויר האמריקאי התרסק הלילה (רביעי) במהלך גיחת אימון. על פי ההודעה, טייס הקרב דיווח שהוא נוטש את המטוס, הצליח לחלץ עצמו בשלום והועבר לבדיקות בבית חולים במצב יציב.

מדובר בהתרסקות חמקן שניה של מטוסים הממריאים מהבסיס הזה בתוך שבוע, אירוע נדיר כשלעצמו למטוסי החמקן שהתרסקו רק פעמים ספורות לאורך השנים.

ב-15 במאי התרסק מטוס חמקן מסוג F-22 שהמריא מהבסיס וגם בתקרית הזו חילץ עצמו הטייס בשלום לאחר התרסקות בזמן גיחת אימון.

מהבסיס נמסר עוד לגביי התקרית הנוכחית כי כוח חלוץ נשלח לזירת האירוע, כי לא נגרם נזק או נפגעים בנפש לאזרח כלשהו ושנפתחה חקירה לבדיקת נסיבות התאונה.

מדובר בהתרסקות מספר שלוש של מטוס F-35, אחרי שלפני כשנה התרסקו שני חמקנים מסוג זה, אחד בארה"ב ושני של חיל האוויר היפני, אז גם הטייס נהרג.

F-35A
חמקן F-35A של כנף 33 מבסיס אגלין, כמו זה שהתרסק | צילום: U.S. Air Force/Samuel King Jr/Wikimedia Commons

יש לציין כי מטוס ה- F-35 נחשב לבטיחותי במיוחד. באוגוסט אשתקד הודיעה היצרנית חברת "לוקהיד מרטין" כי המטוס השלים 100 אלף שעות טיסה ברחבי העולם בלי התרסקות אחת. מדובר ברקורד בטיחות מרשים ביחס למטוסי קרב מהדור הקודם, F-15 ו-F-16, שהתרסקו לראשונה הרבה לפני שרשמו 100 אלף שעות טיסה.

חיל האוויר הישראלי מפעיל גרסה משלו לדגם שהתרסק הלילה, F-35I עם התאמות ושינויים שחלקם מקומיים. בסיס אגלין נחשב לאחד מהגדולים בארה"ב, בין השאר מקום בו מבצעים הסמכות והסבות למטוסי קרב שונים בהם גם חמקנים.