צבא סוריה נפרס מחדש (צילום: סוכנות הידיעות הסורית)
לפי הדיווח, צבא סוריה מפנה את המפקדות ומקים בסיסים מאולתרים | צילום: סוכנות הידיעות הסורית

לקראת ההתקפה האמריקאית הצפוייה לצאת לפועל בימים הקרובים, ממשל אסד החל לפנות מתקנים ומרכזים אסטרטגיים, כך דיווחו היום (ד') פעילי האופוזיציה הסורית לרשת אל ערבייה.

לפי הדיווח, הסורים נוטשים בסיסים אותם ארצות הברית ובעלי בריתה יתקפו ראשונים, כך לפי ההערכות. במקביל, הסורים מקימים מפקדות מאולתרות לא רחוק מאותם מקומות, כאשר הם משתמשים במבנים זמינים כמו למשל בתי ספר. הפעילים מדווחים על משאיות המפנות ציוד ואנשים מהמתקנים שצפויים לספוג את עוצמת ההתקפה האמריקאית - בין השאר גם של המפקדה של דיביזיה 4 של משמר הרפובליקה - אותה חטיבה האחראית ככל הנראה על השימוש בנשק הכימי.

הדיווחים הללו מגיעים אחרי דיווחים נוספים הגורסים שמקורבים של אסד נמלטים מסוריה מחשש לתקיפה. במקביל, רוסיה מארגנת מאמצים לפנות כמה שיותר אזרחים מסוריה. לפי הדיווח רוסיה פינתה 89 איש, ועוד יפונו בהמשך (עשרות אלפי רוסים חיים בסוריה, כחלק מהברית הוותיקה בין שתי המדינות).

גם בישראל בינתיים נערכים: צה"ל פורס מערכת כיפת ברזל נוספת בצפון, ובמקביל מגיעים דיווחים על גיחות של כלי טיס בשמי לבנון ועל תגבור הסיורים בגבול הצפון כחלק מהערכות המקומית. הקבינט המדיני-בטחוני התכנס הבוקר כדי לדון בהערכת המצב, והשר להגנת העורף גלעד ארדן צפוי לכנס דיון מיוחד עם נציגי פיקוד העורף כחלק מההערכות.

עם זאת, דובר צה"ל פרסם הודעה בפייסבוק בה הוא הדגיש שאין סיבה להילחץ או לשנות את שגרת החיים: "דווקא בימים אלו, חשוב לחדד כי ההתפתחות סביב האירועים בסוריה ומשמעותה, מובלת על ידי ארה״ב עם קואליציה מתרחבת שכוללת מדינות אחרות במזרח התיכון. כמתחייב, צה״ל בוחן, עוקב וצופה בהתפתחויות שעה שעה. דעו כי פיקוד העורף יודע היטב את מלאכתו ונערך לתת כל מענה שיידרש לאוכלוסיה ולכן, אין כל סיבה לשינוי בשגרת יומנו. כל שינוי בהנחיות יתקבל רק בשעת הצורך ויועבר לכל אזרח באמצעי הפצת המידע המקיפים ביותר".