לוחם דאע"ש השבוי (צילום: vocativ.com)
מקיצוניות אחת - לאחרת. פעיל דאע"ש, אילוסטרציה | צילום: vocativ.com

אזרח גרמני החשוד בהצטרפות לדאע"ש ובתכנון מתקפות טרור, היה ניאו נאצי בעברו – כך על פי דיווחים שהתפרסמו השבוע בכלי התקשורת מסביב לעולם. שמו של החשוד לא פורסם, והוא מכונה רק "סשה". האזרח נעצר בסוף החודש שעבר בחשד שתכנן מתקפת טרור, ועל פי החשדות, החזיק בביתו חומרי נפץ שבאמצעותם תכנן לבצע את הפיגוע.

על פי המשטרה הגרמנית, החשוד תכנן לפגוע בשוטרים ולבצע את הפיגוע בתחנת משטרה או בסמוך לה. בעבר, הוא נעצר בחשד שהפיץ חומרי תעמולה של ארגון דאע"ש ברשת, אך כעת כאמור, מדובר בחשדות מבוססים יותר.

מפתיע לגלות, אבל בעברו סשה בן ה-26 בכלל העלה ליוטיוב סרטונים שבהם דיבר כנגד דת האסלאם. בין היתר, הוא השווה בין מוסלמים למקקים, וקרא לאנשים לפגוע בהם, כך מדווח ה"דר שפיגל" הגרמני.


כך לדוגמה, בקליפ שפורסם בשנת 2013, סשה מאשים את המוסלמים ב"מצב הקשה של גרמניה". בסרטון אחר שנקרא "עצות ללחימה במקקים", סשה קרא לציבור הרחב לתקוף מהגרים מוסלמים ברחבי המדינה. בסרטונים הללו סשה אינו חושף את פניו. הוא מרכיב משקפי שמש כהים ועוטה צעיף גדול, ובסרטונים אחרים הוא חובש מסכה לבנה שמזוהה עם קבוצה ניאו-נאצית בשם "בני האלמוות".

שנה בלבד אחרי שהסרטונים הללו עלו לרשת, סשה המיר את דתו לאסלאם ונעצר בקיץ 2014 בחשד שהפיץ חומרי תעמולה של ארגון דאע"ש ברשת. גורמי המשפט בגרמניה סירבו להתייחס לדיווחים, ומסרו כי "החקירה בעניין נמצאת בעיצומה".

במהלך השנה שעברה הצהיר בכיר ביטחוני בגרמניה כי דאע"ש שותל את אנשיו בקרב הפליטים שנכנסים לאירופה. על פי ההערכות, מעל למיליון פליטים הגיעו לגרמניה מאז תחילת שנת 2015.