לפני כשמונה חודשים וחצי החיילת ל' (שם בדוי) נבדקה אצל רופא צבאי והתלוננה על כאבי בטן עזים. החיילת התלוננה כמה פעמים נוספות ונבדקה על ידי רופאים צבאיים שונים, שהמליצו לה להחליף גלולות נגד הריון שהיא נוטלת, בנימוק שאולי הן לא מתאימות לה וגורמות לכאבי בטן.

"הוא אמר שאני צריכה לנוח, לקחת כדורים לשיכוך כאבים שאולי מדובר בכאבי מחזור", שיחזרה בשיחה עם mako, "הוא לא טרח אפילו לשלוח אותי לצילום לבדוק מה מקור הכאבים שלי".

היא קיבלה את עצתם ולדבריה, עברה לגלולות ללא וסת שאיתן אין דימום של מחזור חודשי, אבל הכאבים רק הלכו וגברו ככל שהחודשים חלפו. לפני כשבועיים, ל' הגיעה פעם נוספת לבדיקה אצל רופא צבאי, לאחר שחשה ברע. כעבור כמה דקות, לתדהמתה של החיילת, הרופא קבע שהיא בהריון.

"הוא אמר לי באדישות 'חיילת את בהריון'", סיפרה והוסיפה: "הייתי בשוק. המומה לגמרי. אמרתי לו 'הרסת לי את החיים'. חודשים התלוננתי על כאבי בטן והם אמרו לי שזה כאבי מחזור והחליפו לי גלולות".

"בכלל לא העליתי על דעתי שהחברה שלי בהריון", סיפר בן זוגה של ל', חייל משוחרר. "לא היו שום סימנים לכלום. הבטן שלה שטוחה. היא האמינה למה שהרופאים אמרו לה שזה בגלל גלולות שלא מתאימות לה ושזה מכאבי מחזור".

בני הזוג הסבירו כי כדי ללכת לבדיקה אצל רופא פרטי דרוש אישור מהצבא וכן עלות כספית, שמרבית החיילים לא יכולים להרשות לעצמם. לכן הם הסתמכו על הרופאים הצבאיים במקרה שלהם.

בשבוע שעבר, נולד להורים הצעירים תינוק בריא במזל טוב. בן זוגה של החיילת ציין כי הם היו בהלם מהבשורה, אבל החליטו שהם מגדלים אותו. "אנחנו מאושרים אבל זה לא היה מתוכנן, שיבש לנו את כל התוכניות, אנחנו זוג צעיר ממש", סיפר החבר.

"אני חושב שהצבא צריך לחקור את המקרה המוזר הזה", הוסיף האחרון. "לא הגיוני שרופאים יתייחסו אליה בזלזול. בכל הפעמים שהתלוננה אף אחד לא חשב לשלוח אותה לבדיקות דם או צילום? אנחנו שוקלים להגיש תביעה אזרחית נגד הצבא".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בשלב זה לא נוכל להתייחס לעומקן של הטענות. כבכול מקרה חריג, חיל הרפואה מקיים תחקור מעמיק של האירוע מול כלל הגופים המעורבים וזאת למען הפקת לקחים ולמידה וכך נקיים גם במקרה הנ"ל".