היום (שני) יציינו בישראל את ערב יום השואה והעולם ממשיך להזכיר לנו שהאנטישמיות עדיין קיימת למרבה הצער. בארה"ב מדווחים כי הצי האמריקאי הדיח משורותיו חייל ששירת כמכונאי מטוסים, לאחר שנחשף כי פעל כמגייס של תא ניאו נאצי.

החייל, ימאי מתלמד בצי שדרגתו מקבילה לטוראי אצלנו, השתייך לטייסת הקרב ה"אסים השחורים" המפעילה מטוסי סופר הורנט.

ב-12 למרץ נפתחה חקירה בה סוכן סמוי הביא למעצר צעיר מטקסס שעמד בראש התא הנאצי, שאיים על אזרחים, מוסדות שלטון וחברות תקשורת. לאחר מעצרו נחשף קשר לדמויות נוספות ובהן החייל מהצי.

הצי האמריקאי סירב לאשר כי החייל הודח בשל קשריו לתא הנאצי. "הפיטורים היו מנהליים ולא נוכל להיכנס לפרטים", ציינו גורמים ביחידה.

למרות זאת ההערכה היא שהתגלה שאותו חייל היה מעורב בפעולות נוספות בתחום ה"עליונות הלבנה", כולל הפצת תוכן ניאו נאצי ברשתות החברתיות. לא ברור אם בין האנשים אותם ניסה לגייס נמצאו גם חבריו לשירות.

כבר לפני כעשור יצא הפנטגון בתוכנית רחבה במטרה לאתר ניאו נאצים שהתגייסו לשירות, לאחר שהתברר כי תאים אלו עודדו את הפעילים להתגייס לצבא כדי לצבור ניסיון בנשק.

בעיות דומות התגלו בעוד כמה צבאות בעולם. אב לשלושה ששרת כלוחם בצבא הבריטי ואף קיבל עיטורי גבורה באפגניסטן, נעצר לפני כשנתיים אחרי שגייס חיילים לארגון ניאו נאצי מקומי. "כל כולי רוצה מלחמה, אין דרך אחרת", אמר אז לחוקרי המשטרה הצבאית.

בצרפת חשדו שמי שעמד מאחורי הירי הקטלני בבית הספר היהודי בטולוז הם קבוצה של לוחמים ביחידת עילית של צנחנים, שהודחו מהשרות בגלל שהיו חברים בתא ניאו נאצי. גם בגרמניה עצרו לפי כחצי שנה פעיל ניאו נאצי, ששרת במקביל כקצין ביחידת עילית.

כאן בישראל נחשף בשנת 2005 כי חייל צה"ל שנעצר בחשד לעבירות סמים חשף בחקירתו את שנאתו ליהודים והציג לחוקרים קעקוע של צלב קרס.