הידיעה המעסיקה בימים אלה את האתרים הבטחוניים בארצות הברית מספרת על כטב"מ - כלי טיס בלתי מאויש - חדש שעושה את דרכו לאפגניסטן. מסתבר שחיל האוויר האמריקני שולח יחידה אחת בלבד של "הנוקם" ("The Avenger"), מבית "General Atomics", אשר אמור להגיע לאפגניסטן כ"נכס ניסוי" חמוש. אבל כל העובדות מצביעות על כך שאולי אפגניסטן אינה היעד היחיד של הכלי החשאי.

"הנוקם" (צילום: General Atomics)
"הנוקם". במי בדיוק הוא הולך לנקום? | צילום: General Atomics

בין היכולות: להסתיר כלי נשק ופצצות מפני רדארים

באופן רשמי, הכטב"ם החדש הוא מעין שדרוג של ה"Predator" וה"Reaper" הידועים, וחיל האוויר האמריקני פרסם בהודעה רשמית כי יש לו יכולת להסתיר כלי נשק ופצצות מפני רדארים, כמו גם גמישות רבה יותר ומגוון רחב יותר של נשקים יעודיים וסנסורים מהדור הבא.

עד כאן הכל נשמע כרגיל, אלא אם כן עוצרים רגע לחשוב ומבינים שאין צורך בתכונות הללו באפגניסטן. הרי הטליבאן לא יורה טילים מוכווני רדאר לעבר כלי טיס של נאט"ו. כרגע יש יותר מתריסר כטב"מים חמושים באפגניסטן, ולא ברור למה ארה"ב תשקיע באחד נוסף.

הפרטים הללו מובילים כלי תקשורת בארה"ב לשאלה המתבקשת: האם "הנוקם" באמת מיועד לאפגניסטן, או שהוא מתוכנן לפטרל בשמי שכנותיה, אירן ופקיסטן, שבארסנל שלהן בהחלט יש טילים מוכווני רדאר? לקלחת הזו אפשר להוסיף את הידיעות האחרונות בדבר האיום הפקיסטני ליירט כל כלי טיס אמריקני שיחדור לשטחה האווירי, וכמובן את נפילת הכטב"ם האמריקני RQ-170 בידי האירנים. יש אומרים שהמשימות עליהן היה אמון ה-RQ-170 עד לפני שהגיע לידי האירנים לפני שבועיים, עשויות לעבור עכשיו ל"נוקם".

העובדה שהוא חמוש? בונוס

הכטב"ם החדש נושא לפי הדיווחים רדאר הממפה את הקרקע ואת אותן המצלמות המתוחכמות שמותקנות במטוס הקרב החדש ה-F-35. התכונות שלו הופכות אותו למרכיב חשוב במה שנראה כצי של רובוטים מוטסים חמושים שבונה הצבא האמריקאי. כל זה הופך אותו למועמד מצוין לביצוע המשימה שעומדת בפני האמריקאים. המשימה הזאת, ניתן לשער, היא כנראה לטוס בדממה מעל אתרים אירנים רגישים, למשל מתקנים גרעיניים או מחנות טרוריסטים המוגנים על ידי רדארים וטילים. העובדה שהוא חמוש? בונוס נחמד, אחרי התפיסה המתוקשרת של אירן, שגרמה לאובמה להגיד למול המצלמות ש"ביקשנו מהם להחזיר אותו", וללא ספק הביכה את האמריקנים.

מל"ט (צילום: חדשות 2)
המל"ט שנתפס באירן. מבוכה | צילום: חדשות 2

את כל זאת אפשר, כמובן, לסייג: רכישת "הנוקם" נקבעה כבר בחודש יולי, הרבה לפני שהכטב"ם השלם לכאורה נתפס. אבל צירוף ההסלמה בגישה האירנית עם העובדה שהמלחמה האווירית באפגניסטן הולכת ומצטמצמת (כוחות נאט"ו הפילו בשטחה 300 פצצות בחודש שעבר, הרבה פחות מ-866 הפצצות שהפילו בנובמבר אשתקד) – הופך את הכטב"ם החדש למתאים במיוחד למשימות הריגול באירן, שיש להניח שלא רק מתקיימות, אלא גם גדלות בהיקפן.

>> חדש בצבא ארה"ב: כטב"מים מתאבדים