לוחמים אמריקאים באפגניסטן (צילום: צבא ארצות הברית)
אחרי כעשור, הגיע הזמן ללכת הביתה. כוחות המערב מפנים את אפגניסטן | צילום: צבא ארצות הברית

היום בצהרים (שלישי), ציינו באפגניסטן, נשיא המדינה יחד עם כוחות נאט"ו עידן חדש במדינה. בהודעה משותפת הודיעו כי ממחר, האחריות המלאה על הביטחון במדינה תוטל באופן מלא על כתפיהם של כוחות הביטחון האפגניים, כך מדווחים אתרי החדשות הגדולים וושינגטון פוסט, BBC וסוכנויות הידיעות הגדולות. התכנית המלאה, כוללת השארת כוחות גיבוי בינלאומיים במדינה עד סוך שנת 2014, אז צפויים הכוחות לעזוב את המדינה סופית. ההודעה הרשמית ניתנה בטקס העברת מקל שנערך בבסיס אימונים בסמוך לעיר קבול תחת אבטחה כבדה מתוך חשש לניסיון לפגע. "כוחות הביטחון והצבא שלנו יובילו את פעילות הביטחון", אמר חמיד כראזי, נשיא אפגניסטן בטקס והוסיף: "לעם האפגני זהו יום גדול".

בעוד הכוח הביטחוני באפגניסטן מופנה לידיו של כראזי, תנועת הטליבן עושה מאמצים כדי להראות את כוחה באזור. טקס העברת המקל נערך זמן קצר לאחר שניתנה תזכורת כואבת למשימה הקשה בפניה ניצבים הכוחות האפגניים בשנים הקרובות: בכניסה לפרלמנט האפגני פוצץ מטען חבלה שהופעל באמצעות טלפון נייד. מטען החבלה  נועד להתנקש בחבר פרלמנט אפגני ששרד את הפיצוץ עם פציעות קלות, אבל גבה את חייהם של שלושה אזרחים אפגניים אחרים.

בנוסף לכך, תנועת הטליבן אשר ביקרה את כראזי על שיתוף הפעולה עם האמריקאים ועל כן נמנעה ממשא ומתן עימו, הודיעה כי היא מתכוונת לפתוח משרדים רשמיים בדוחה בירת קטאר בכדי שאלו ישמשו הפנים הפוליטיים של הארגון. אחד הצעדים הראשונים עליהם הצהיר כראזי במעמד קבלת האחריות על הביטחון במדינה היא פתיחת שליחת צירים לקטאר על מנת שאלו ינהלו שיחות שלום עם התנועה שעושה שמות באפגניסטן ובפקיסטן כבר שנים.

מדובר באחד מאקורדי הסיום של המלחמה העקובה מדם שארצות הברית מנהלת באפגניסטן קרוב לעשור. רבים מאתרי החדשות המדווחים על המהלך מביעים ספק באשר לעתיד המדינה, אולם מדובר במהלך היסטורי משמעותי במהלך המלחמה הכואבת כל כך. אין מדובר במהלך מפתיע כל כך, שכן כבר בתחילת השנה הודיעה ארצות הברית כי תדלל את הכוחות באפגניסטן לטובת משימות בים סין הדרומי במסגרת העברת משאבים לטובת דיכוי ההתעצמות והאגרסיביות של סין באזור.

>> סערה בארה"ב: האם נשים ישרתו ב"אריות הים"?