ביום ראשון השבוע פרסם דובר צה"ל הודעה רשמית, תמונות וסרטון בהם נראו מטוסי קרב מסוג F-15 "בז" ישראלים כשהם מלווים מפציצי B-52 אמריקאים בשמי ישראל.

בניגוד לפעמים קודמות בהם מפציצים אמריקאים טסו מעל שמי ישראל לכיוון המפרץ הפרסי כדי להעביר מסר מרתיע לאיראן, הפעם הוציא צה"ל הודעה רשמית, מה שנחשב לחריג, וניתן להניח כי מגיע בין היתר על רקע ניסיונות הפיגועים הימיים האחרונים, המיוחסים לאיראן כנגד מטרות ישראליות.

ההודעה עוררה עניין בינלאומי וזכתה לסיקור באתרים ביטחוניים זרים רבים. מומחים זרים ניתחו את החימוש שנשאו מטוסי הקרב הישראלים, כפי שתועדו בתמונות שפרסם צה"ל. הם ציינו כי המטוסים נשאו טילים הנחשבים ל"מיושנים", למרות שלחיל האוויר טילים מתקדמים יותר.

על פי אותם פרסומים זרים, הטילים שנשאו המטוסים שתועדו הם טילי AIM-7 "ספארו", מונחי מכ"ם ולטווח קצר לעומת טילים מתקדמים יותר שיש לחיל האוויר, "אמראם" לדוגמה. עוד דווח כי נראו טילי אוויר-אוויר מסוג פיתון 3 לטווח קצר, בעוד בחיל האוויר קיימים דגמי 4 ו-5 המתקדמים יותר.

הטילים שזיהו המומחים הזרים הם לדבריהם יעילים מאוד גם אם לא מדובר בדגם המתקדם ביותר בקטגוריה הזו שיש לחיל האוויר והשילוב ביניהם, מאפשר למשל הפלת מטוסים ללא טייס.

למרות שמטוסי 15-F ישראלים ואמריקאים פועלים גם באותו אזור ולשני הצבאות סוגי טילים דומים, המומחים הזרים סבורים שלחיל האוויר הישראלי יש דרך פעולה שונה וייחודית. שניים ממטוסי הבז הישראלים שניתן לראות בתמונות הם למעשה סוג של מטוסי התראה וגילוי.

"התצורה הישראלית תהיה שונה וייחודית יותר. לא תמיד נדע למה, אבל יש לישראל דרכים מעניינות ולא פעם מבריקות לפעול". בהמשך לכך, אותם מומחים גם מסייגים ואומרים כי יתכן ומדובר גם בשיקולים אחרים בבחירת החימוש, כמו זמינות או שיקולים כספיים.

באופן טבעי חיל האוויר לא מפרט מה השיקולים שלו בסוג החימושים שנבחר. אולם בהתחשב באופי המשימה והטווחים בהם הוא פועל באופן גלוי, הטילים הללו בהחלט אמורים לעשות את העבודה.

בטיסה המדוברת, מפציצי ה-B-52 האמריקאים נכנסו למרחב האווירי של ישראל סמוך לשעה שבע בבוקר, כאשר הם מלווים על ידי מטוסי קרב של חיל האוויר הבריטי מסוג יורופייטר טייפון שהמריאו מקפריסין, ולאחר מכן על ידי מטוסי הקרב הישראלים.

"טיסה זו הנה נדבך נוסף בשיתוף הפעולה האסטרטגי עם הכוחות האמריקאים, שמהווה אבן יסוד בשמירה על ביטחון שמי מדינת ישראל והמזרח התיכון", נכתב בהודעה הרשמית של צה"ל.

אחרי שהמפציצים סיימו את המפגן שלהם במפרץ הפרסי, כפי שקרה לא מעט פעמים בתקופה האחרונה הם חזרו שוב בנתיב מעל לישראל וחברו למטוסי הקרב הבריטים שליוו אותם ביציאה.

הגיחות של המפציצים האמריקאים מדמות תקיפה ארוכת טווח מבסיסים בארה"ב ובאירופה. טיסות שנמשכות שעות ארוכות ללא הפסקה. האמריקאים הכריזו לא פעם שמדובר במסר ישיר למנהיגי איראן, להרתיע וגם להפגין את התמיכה במדינות השותפות באזור.

בעבר התפרסמו תמונות מגיחות דומות בהן המלווים היו מטוסי F-15 מחיל האוויר הסעודי. הטיסה הגיע זמן קצר אחרי ניסיון הפגיעה של איראן בספינת שבבעלות ישראלי ויתכן וזה מה שהוביל לשיתוף הישראלי במסר שנשלח לאיראן.