אלכסנדר בלקמן (צילום: צבא בריטניה)
יותר מ-3 שנים לאחר שנשלח למאסר עולם, הלוחם שירה בטרוריסט פצוע מקבל חיזוק מכיוון לא צפוי. בלקמן | צילום: צבא בריטניה

אלכסנדר בלקמן, לוחם המארינס הבריטי שנשלח למאסר עולם בשנת 2013 לאחר שירה למוות באיש טליבאן פצוע, מקבל חיזוק מצד לוחמי קומנדו לשעבר שמודים: גם אנחנו ירינו בשבויים מנוטרלים באזורי מלחמה.

האירוע התרחש בספטמבר 2011: מסוק אפאצ'י פגע בטרוריסט בעקבות התקפה של מחבלים על בסיס של צבא בריטניה באפגניסטן. לאחר מכן בלקמן ירה בו בחזה מטווח אפס. אם הסיפור הזה לא נשמע לכם מספיק מוכר עד כה, חייל שהיה בסמוך לבלקמן צילם את הכל באמצעות מצלמת הקסדה שלו - והסרטון שימש כעדות מכרעת בבית המשפט. בלקמן בן ה-42 שנחשב ללוחם מצטיין ומוערך הוא החייל הבריטי הראשון שהואשם ברצח בזמן שירות פעיל מאז מלחמת העולם השנייה.

כעת, לוחמי עבר ביחידת הקומנדו הבריטית SAS התראיינו ל-Sunday Express וטענו כי גם הם ביצעו מעשים דומים לזה שביצע בלקמן במהלך מלחמת פוקלנד בשנת 1982, מלחמה שהתחוללה בין בריטניה לארנגטינה על השליטה באיי פוקלנד שבדרום האוקיינוס האטלנטי, וכמו כן גם במלחמה בעיראק בתחילת שנות ה-2000.

הפגנת תמיכה באלכסנדר בלקמן (צילום: Chris J Ratcliffe, GettyImages IL)
שלט שהונף במפגן תמיכה בבלקמן בלונדון, דצמבר 2016 | צילום: Chris J Ratcliffe, GettyImages IL

קצין לשעבר שביקש שלא להזדהות בשמו סיפר על תקרית שהתרחשה במהלך המלחמה עם ארגנטינה, לאחר שחומר נפץ רב עוצמה התפוצץ על מאות חיילים ארגנטינאיים. "אחד מהשבויים עלה באש. לא היה שום סיכוי להציל אותו, הוא נשרף לחלוטין, אי אפשר היה אפילו להתקרב אליו", סיפר. לאחר מכן, ראה חייל בריטי אחר דורך את נשקו, יורה ארבעה קליעים ויורה באסיר. לוחם אחר סיפר שהיה עד לשני מקרים לפחות שהתרחשו במהלך הלחימה בעיראק, בהם פעילי טרור פצועים נורו למוות.

בלקמן קיבל חיזוק מכיוון נוסף מצד העיתונאי הבריטי ניל אשרסון שתמך בו בפומבי וסיפר שהוא בעצמו ירה בשני מורדים קומוניסטים פצועים בזמן ששירת כקצין ביחידת קומנדו שנלחמה במלזיה בשנות ה-50 (אז מאלאיה).

בחודש שעבר הומלץ לבלקמן לערער על הרשעתו, לאחר שעורכי הדין החדשים שלו מצאו ראיות לכך שסבל מהפרעות נפשיות בתקופה שבה התרחשה התקרית, מה שעשוי לחזק את קו ההגנה.