ארגון זכויות אדם בינלאומי מאשים את איראן ביצוע פשעי מלחמה: לטענת הארגון, איראן גייסה ילדי מהגרים אפגנים מתחת לגיל 15 לטובת הלחימה בסוריה לצד כוחות הצבא האיראני. 

בדו"ח מפורט שפרסם לאחרונה הארגון (Human Rights Watch HRW), נטען שעל פי עדויות שונות, ולאחר בחינה של תמונות של מצבות בבתי קברות ברחבי איראן, זוהו לפחות שמונה ילדים אפגנים שנחמו ונפלו, ככל הנראה בסוריה.
הדו"ח מגנה את משמרות המהפכה האיסלמיים של טהרן על גיוס והכשרת הילדים במטרה להשתמש בהם בשדה הקרב. לטענת הארגון מדובר בילדים ממוצא אפגני שהשתקעו באיראן לאחר שנמלטו מארצם בעקבות המלחמה המתנהלת בה זה שנים. על פי הדו"ח, על מצבות של חללים ממוצא אפגני, מציינים באיראן שהם היו "מגן של הקודש" על מנת להבדילם מיתר הקברים. כך מסמן הממשל את הלוחמים שהוא שלח לסוריה. האפגנים מאומנים להילחם בסוריה כדי להגן על המקדשים השיעים העיקריים בדמשק, בחאלב ובא-ראקה.

"מצאנו עדויות שילדים אפגניים בני 14 נלחמו לצד קבוצות חמושות מטעם איראן. על פי החוק הבינלאומי, גיוס ילדים מתחת לגיל 15 לטובת השתתפות באופן פעיל בלחימה, הוא פשע מלחמה", ציין ארגון זכויות האדם בדו"ח. עוד נאמר כי דיווחים בתקשורת האיראנית אישרו חלק ניכר ממקרי המוות של הנערים ותיעדו לפחות שישה מקרים נוספים של חיילים אפגאנים שמתו בסוריה.

לאחר פרסום הדו"ח, בכירים בארגון קראו לטהרן להפסיק מיד את גיוס הילדים ולהחזיר את כל הקטינים האפגנים שנשלחו למאבק בסוריה: "במקום לרדוף את ילדי המהגרים והפליטים, על הרשויות באיראן להגן על כל הילדים ולקחת אחריות על מעשיהם".

הסכסוך המתמשך באפגניסטן גרם למיליונים מתושבי המדינה לחפש מקלט באיראן ובפקיסטן. גורמים איראנים מעריכים כי במדינה חיים כ-2.5 מיליון פליטים אפגנים, רבים מהם ללא האשרות הנחוצות. בעבר, תיעדו ארגוני זכויות אדם מקרים רבים בהם פליטים אפגנים התנדבו להשתתף בסכסוך בסוריה בתקווה לזכות במעמד חוקי ובהכנסה חודשית קבוע למשפחותיהם העניות. 

איראן אומנם טרם הגיבה על הדו"ח שפורסם, אך גורמים רשמיים בטהראן הכחישו את הטענות שאפגנים נשלחים מטעמם ללחימה בסכסכוך הסורי.