צבא בורמה בישראל (צילום: מתוך הפייסבוק של צבא בורמה)
המפגש בפלמחים. את הטשטוש אנחנו הוספנו | צילום: מתוך הפייסבוק של צבא בורמה

רמטכ"ל צבא בורמה, גנרל מין הונג הלאיינג, ביקר בישראל ונפגש עם הרמטכ"ל, רא"ל גדי אייזנקוט, שר הביטחון משה יעלון ונשיא המדינה ראובן ריבלין. אך בעוד שבישראל העדיפו להפיץ תמונות רשמיות מהמפגש, בבורמה בחרו להפיץ תמונות מסווגות יותר. למעשה, ספק גדול שבאבטחת המידע של צה"ל, וגם בדובר צה"ל ומשרד הביטחון, אהבו לראות את מה שפרסם: תמונות ממפגש עם טייסים בבסיס חיל האוויר שבפלמחים, מבלי לטשטש את פני הטייסים, מחמ"ל באוגדת עזה וממפגש עם לוחמי חיל הים באשדוד.

לישראל יש יחסים מלאים עם בורמה, אך ביקורו של הלאיינג הוא ביקור רשמי ראשון של רמטכ"ל מבורמה בישראל זה 56 שנה. אולם, בניגוד לביקורים רשמיים אחרים של קצינים בכירים מהעולם, לשכת שר הביטחון לא הודיעה על אירוחו של הלאיינג. ונראה שהייתה להם סיבה טובה.

בבורמה שולטת חונטה צבאית שנאשמת בפשעי מלחמה, מעצרים פוליטיים שרירותיים, גיוס בכוח של ילדים לתפקידי לחימה ואף מעשי אונס מכוונים. בשנים האחרונות נרשמה שם מגמת שיפור, ואף הוסרו חלק מהסנקציות, אולם עדיין קיים אמברגו על נשק מטעם האיחוד האירופי והסנקציות על מכירתו מטעם ארה"ב שמסרבת לבטל את הסנקציות. כל זה, כך נראה, לא מפריע לישראל להדק עם המשטר הזה את היחסים הביטחוניים ואף למכור להם נשק וממיטב התוצרת של צה"ל. ידוע הדבר כי סיור שכזה ביחידות צה"ל זה למעשה תצוגה שנועדה להרשים ולשכנע את הלקוח.

צבא בורמה בישראל (צילום: דובר צה"ל)
תמונה רשמית יותר מהמפגש | צילום: דובר צה"ל

לפחות על פי פרסומים של אמנסטי, ישראל לא חיכתה להורדת חלק מהסנקציות כדי למכור נשק למדינה המנודה. כבר לפני עשור ישראל מכרה נשק וציוד צבאי לבורמה, כולל אמצעי תקשורת ומעקב. ישראל שדרגה להם את מטוסי הקרב, מכרה להם טילי אוויר-אוויר וטילי אוויר-קרקע, ואף מכרה להם תותחים מתוצרת סולתם. מעניין לציין ששגרירת ישראל בבורמה באותן שנים, בעיקר 2007, הייתה רות שף, שהיא בוגרת חיל המודיעין. כל זה קרה במקביל לזה שישראל הרשמית הכחישה בתוקף שיש לה קשר לחונטה הצבאית של בורמה. עכשיו, כך נראה, כבר לא מסתירים את הקשרים.

לדברי גורם ביטחוני, "התמונות שיצאו בבורמה לא הביאו להרבה נחת בצד שלנו. לא רק בגלל המדינה, גם כי נהוג שביקורים מהסוג הזה עושים בצניעות". עוד אמר, "ברור לי שהקשר הזה והתמונות יביאו למספר שאלות מעבר לים, בעיקר מארה"ב, אבל זה משהו שיתמודדו איתו". לפחות על פי הפרסומים שיוצאים מבורמה בכוונתן לרכוש מישראל ספינות מסוג דבורה סימן 3, את אלה הם ראו בבסיס אשדוד ואף זכו להסבר מפורט מפיו של מפקד פלגה 916, סא"ל ליאב זילברמן. כפי שניתן לראות מהתמונות בכירי הצבא של בורמה זכו להצצה לחמ"ל משוכלל באוגדת עזה, וסביר שירצו לאמץ גם חלק מהאמצעים שראו שם. הערכה היא שבבסיס פלמחים הם התעניינו בעיקר במטוסים ללא טייס, בהקשר לזה נציין שהם גם זכו להיפגש ולסייר במפעלי התעשיות הביטחוניות בארץ.