לא רק חובש, קלע או מפקד חוליה: לתפקידים המסורתיים והמוכרים בפלוגות הלוחמות של צה"ל, צורפו לאחרונה גם מפעילי רחפנים. אלו מסייעים לכוחות באיסוף מודיעין, זיהוי מטרות ועוד.

לאחרונה, 47 מלש"בים מיישובי הפריפריה, מקצרין ועד אילת, עברו לראשונה הכשרה מקצועית בתחום כהכנה לצה"ל, במטרה לשבץ אותם כמפעילי רחפנים ביחידות הלוחמות במחזורי הגיוס של נובמבר ומרץ הקרובים.

"מטרת מחנה הקיץ שנמשך חמישה ימים, היא להכשיר את תושבי ותושבות הפריפריה המיועדים לתפקידי לוחמה לחטיבת גולני (עבור בנים) ולגדודי האיסוף הקרבי", נמסר מצה"ל. "זאת כחלק מהרצון לאפשר שוויון הזדמנויות וצמצום פערים בין כלל האוכלוסיות המתגייסות".

ההכשרה (צילום: דובר צה''ל)
הכשרת מפעילי רחפנים למלש"בים | צילום: דובר צה''ל

המלש"בים הם חניכי תוכנית "קדם עתידים", בה לוקחים חלק אלפי תלמידי תיכון להם זיקה לעולמות הטכנולוגיה, המיועדים לשירות כלוחמים. בין מטרות התוכנית, לסייע להם להגיע למסלולים טכנולוגיים בצה"ל.

בצה"ל אומרים כי בין התכנים שהועברו למלש"בים ע"י מפקדים מבא"ח גולני ומדריכי התכנית, היו הדרכות עיוניות על רחפנים, אווירודינמיקה בסיסית, עקרונות טיסה, המרחב האווירי בישראל, מטאורולוגיה ובטיחות. כמו כן הועברו הרצאות חוץ של בכירי צה"ל והתעשייה האווירית, נרכשו מיומנויות של עבודת צוות, הובלת צוות והתמודדות עם תקלות.

אחד המשתתפים, ניר פדידה בן 18 מאילת, סיפר ל-mako: "רציתי לצאת למחנה כדי לקבל הצצה לעולם הצבאי של הרחפנים. החוויה הייתה מעולה. למדתי בעיקר איך להטיס רחפן, את תורת הרחפנים, החוקרים בישראל, סוגים שונים של רחפנים ואת השימושים הצבאיים שלהם".

ההכשרה (צילום: דובר צה''ל)
הכשרת מפעילי רחפנים למלש"בים | צילום: דובר צה''ל

פדידה, בוגר מגמות פיזיקה ומדעי המחשב, המשיך וסיפר: "הכרתי חברים מכל הארץ ששמתי לב שיש לי הרבה במשותף איתם. קיבלנו יחס אישי לכל חניך מהמפקדים, מהמדריכים של קלוב תעופה ומכל מי שעסק במחנה". הוא סיכם ואמר שבעקבות המחנה המוטיבציה שלו לשירות עלתה. "בעיקר בזכות התכנים שהועברו והשיחות עם החניכים האחרים. אני רוצה לעשות שירות קרבי ולהגן על המדינה".

המחנה שנקרא "לוחמ-טק" הוא חיבור ראשוני בין זרוע היבשה, חטיבת גולני, עתידים בצה"ל ועמותת ידידי עתידים, שבצה"ל הוסיפו כי נרתמו ואפשרו להעמיד הכשרה טכנולוגית ומסגרת מלווה ברמה גבוהה לחניכים. "בוגרות ובוגרי המחנה שישובצו למערכי הלחימה בזרוע היבשה, כולל בנות בחיל האיסוף הקרבי ובחיל הגנת הגבולות, יקבלו עדיפות להשתבץ בתוך המחלקות הרלוונטיות ולמעשה, יגיעו כבר עם יתרון ממשי בתחום", סיכמו בצה"ל.

ההכשרה (צילום: דובר צה''ל)
הכשרת מפעילי רחפנים למלש"בים | צילום: דובר צה''ל