בין הנאומים מעל הבמה ב"תל ניצנה" והתגים שיתחלפו במעמד הטקס, תפנה היום החטיבה המרחבית "שגיא" את מקומה לחטיבה חדשה - "עוצבת פארן". חטיבה זו היא הראשונה בצה"ל שתהיה מרחבית וסדירה כאחד, כלומר שגם תגן על גבולה המערבי של מדינת ישראל וגם תעסוק בבניין והפעלת הכוח של הגדודים "קרקל" ו"ברדלס" תחת מח"ט אחד, ותהיה אמונה על מקצוע הגנת הגבולות בכלל. החטיבה הוקמה בעקבות השינויים הארגוניים בעוצבת אדום ובהתאמה לתפיסת ההגנה המתחדשת בצה״ל.

"השינוי הארגוני והמיקום החדש בקציעות נועד לתת מענה טוב יותר", סיפר גורם בכיר בפיקוד הדרום, "חטיבת 'פארן' היא חטיבה סדירה וחלק מכוח המילואים של החטיבה שקדמה לה עבר לאוגדת עזה ולחטמ"ר יואב. מרחב החטיבה החדשה הוא מניצנה עד כביש 12, והיא אחראית על הגבול המערבי".

"עם הקמתה במהלך היסטורי מביאה החטיבה החדשה שתי בשורות מרכזיות", מוסיף סא"ל טל איגליצקי, סגן מפקד עוצבת "פארן". "הראשונה היא שנרכז מאמץ על מנת ש'ברדלס' ו'קרקל' ימשיכו לבצע את משימת הגנת הגבולות לא רק בגבול המערבי, ויגיעו בכפוף להחלטת הדרגים הבכירים לתעסוקה מבצעית בכל גזרה בה יידרשו".

הבשורה השנייה, משוכנע סא"ל איגליצקי, ממש תשנה את פני צה"ל ותיראה באופן ברור תוך זמן לא רב: "החטיבה תהווה גוף שיוביל את ההתמחות והמקצועיות בהגנת הגבולות בכלל צה"ל, זאת מתוך תפיסה ברורה שעל אף ההבדלים בין הגזרות, הגנת הגבולות היא מקצוע אחד שבו תתמחה החטיבה".

חטיבה חדשה פארן (צילום: דובר צה''ל)
התג של העוצבה החדשה | צילום: דובר צה''ל

שמה של העוצבה, "פארן", ממחיש את הקשר שלה אל המדבר ואת זיקתה למורשת עם ישראל. תג העוצבה מורכב מרקע מנומר, שמסמל את גדודי הגנת הגבולות השייכים לחטיבה והרים וגדר, שמסמלים את הר הנגב ואת הגבול המערבי עם מצרים, עליהם מגנה העוצבה. החרב מסמלת את מבצעיות לוחמי ולוחמות העוצבה.

מפקדת החטיבה החדשה נמצאת כעת ממש כמה ימים לאחר סדנה בה שורטטה מפת יעדים ועוצבה תמונת מצב של ממש אליה רוצה להגיע החטיבה בתוך שנה: "מדובר בהתעצמות בהיבט של אמצעי לחימה חדשים שיכנסו להגנת הגבולות, והעלאת הכשירות המקצועית".

"כמו כן", מוסיף הסמח"ט, "אנחנו בימים אלו בעיצומו של תהליך להקמת צוותים מקצועיים שיפעלו ויכשירו את כוחות צה"ל בטכניקות הגנת הגבולות ובאמצעים המיוחדים הדרושים למשימה. זה לא עוד פשוט סיור על הגדר - זה סיור שיש לו טכניקות וציוד ייחודי ואשר מתמחה בסיכול של כלל האיומים".

השינוי ההיסטורי הספיק בימים האחרונים כבר להרעיד את אדמת המדבר, כאשר שבוע ההקמה של החטיבה נפתח בתרגול תלת-יומי מיוחד של גדודי החטיבה. במהלכו, הם התאמנו יחד ולחוד ונערכו לכלל האיומים האפשריים.  

"התמודדנו עם תרחישי הביטחון השוטף הנכונים למשימתנו בהגנת הגבול והיישובים בגזרה ובכלל", שיתף סא"ל איגליצקי. "הגדודים אותגרו במהלך השבוע בתנועה גדודית אינטנסיבית, באירועים בשטח פתוח ובשטח בנוי ובאתגרים שאנו עשויים לפגוש בכל זמן נתון. המטרה - חיזוק הרוח הגדודית והחטיבתית, בניית הגדודים כמסגרות הגנה מנצחות וחיבורם בעבודה המשותפת במסגרת החטיבה".

התרגיל שהסתיים אתמול (שלישי) הוא רק השלב הראשון בשבוע ההקמה של החטיבה, שימשיך מחר ביום ספורט חטיבתי ויסתיים בעצרת הקמה מיוחדת, בה תג החטיבה החדש יחשף. "האתגר בגבול שלום הוא ייחודי וכולל שת"פ עם הצד השני של הגבול", מוסיף סא"ל איגליצקי על אתגרי החטיבה כמרחבית. "משימת ההגנה אומנם לא השתנתה, וכך גם האיומים והגורמים העוינים שכן יש בצד השני, אבל כמובן שהשינוי יביא אותנו להשתפר עוד במשימה ולעשות אותה בצורה הכי מקצועית שיש".


"נפלה בחלקנו הזכות להיות חלק משינוי היסטורי זה", מדגיש מפקד עוצבת "פארן", אל"ם יצחק בן בשט. "כחטיבה סדירה נוביל ונקדם תהליכים אשר יחזקו את היכולות המבצעיות של הגדודים ויטפחו את המשאב הטוב ביותר שיש לחטיבה להציע - האנשים. אני סמוך ובטוח שעם הכוח האנושי העומד לרשותנו, הניסיון והמוטיבציה נמשיך להגן על גבולותיה של מדינת ישראל על הצד הטוב ביותר".

"אני גאה להיות סמח"ט בחטיבה חדשה שמפגינה אופי חדש ומקצועיות חדשה", אמר בסיכום דבריו סא"ל איגליצקי. "אנחנו ממש בשיאה של ההקמה אבל כבר בטוח שכל הגורמים המעורבים מלאים בגאווה ובביטחון שנבצע את המשימה על הצד הטוב ביותר". ורגע לפני שהשיחה מסתיימת מבקש סא"ל איגליצקי להוסיף מסר חשוב למתגייסים הבאים: "אני מזמין כל מי שרוצה שירות משמעותי להגיע אלינו, לא תתאכזבו".