מעצר המבוקשים על ידי שב"כ, צה"ל ויחידת הימ"מ של המשטרה בלילה שבין שבת לראשון היה חריג בשל התוצאה – חמישה מחבלי חמאס וג'יהאד איסלאמי הרוגים, קצין ולוחם מיחידת דובדבן של צה"ל שנפצעו.

אולם מי שעוקב אחרי מה שקורה בשנים האחרונות בשטחי הגדה ואחר תדרוכים והתבטאויות של בכירי הצבא לא מופתע. כבר שנים שהשטח שקט רק בגלל יכולות המודיעין של שב"כ, כאשר בשנה האחרונה גוברים הניסיונות להוציא פיגועי טרור בעידוד מאסיבי מעזה.

חמאס גם מעודד את ההתנגדות לכניסת כוחות צה"ל לשטחי הגדה, מה שמורגש היטב בתקופה זו. הבעיה היא שבישראל התמכרו, כמו בגזרות אחרות, לשקט המתעתע והשקרי שכביכול קיים בשטחים. התפוצצות היא רק עניין של זמן, כפי שמזהירים בצה"ל ושב"כ אך ספק אם בישראל פועלים מספיק בנושא.

פעילות המעצרים שבוצעה באזור ג'נין אינה ייחודית ביחס לפעולות מהשנים האחרונות. שב"כ שולט בשטח ו"מכסח את הדשא" כאשר מדי תקופה הם מצליחים לעלות על חוליות טרור מאורגנות, אותן הם מסכלים יחד עם צה"ל בלילות של מעצרים.

השינוי הגדול נמצא במבחן התוצאה, הפעם רוב המבוקשים התנגדו למעצר וכנראה שגם כמה מהפעילים, מה שהביא לנתון ההרוגים החריג. אבל בצה"ל לא הופתעו. במסגרת הכנת הכוחות ומענה למגוון תרחישים, התכוננו גם לתרחיש מהסוג הזה.

זאת בין השאר הסיבה שכוח המסתערבים של מג"ב חבר במהירות ויעילות למסתערבים של דובדבן שספגו שני פצועים. מזה כשנה וחצי שבצה"ל מזהים עלייה חדה במספר מקרי הירי לעבר כוחות שנכנסים לבצע מעצרים. בשב"כ וגם בצה"ל מזהים השקעה אדירה של עזה בעידוד ההתנגדות של הפלסטינים בגדה לפשיטות צה"ל והחלו להפיץ אזהרות בנושא כבר מזה זמן רב.

נשק שנתפס בבית מחבל (צילום: דובר צה''ל)
נשק שעל פי צה"ל נתפס בבית מחבל בכפר בורקין | צילום: דובר צה''ל

"השטח נמצא רגע לפני התפרצות"

בכירים בשב"כ שדיברו בפני ראש הממשלה ושר הביטחון בתקופה המדוברת העלו מספר טענות, כאשר אחת המרכזיות שבהן היא שדרג מקבלי ההחלטות מתייחס לאירועים בשטחים במבחן התוצאה ולא במבחן הכוונה.

הדרג הממונה כמו גם האווירה בקרב אזרחי ישראל רגועה יחסית ותחת שליטה. במערכת הביטחון מזהירים שבפועל המצב רחוק מזה, מאוד רחוק. בדיון שהתקיים באחרונה, אמר בכיר במערכת הביטחון כי ההתמכרות שלנו להצלחות ולשקט המדומה, מונע קבל החלטות למימוש מדיניות עדכנית של ישראל, בכל הקשור למצב בשטחים.

באותו הדיון אמר אותו בכיר, דמות מוכרת ומוערכת במערכת הביטחון, כי האשליה לצד ההתמכרות הזו לשקט מדומה, תביא לכך שאפקט הפיצוץ בשטח יהיה "אדיר" ושזהו רק עניין של זמן עד שזה יקרה.

הוא קבל על כך שכלל מקבלי ההחלטות, בדרג המדיני וגם הצבאי, מקשיבים לכאורה, אבל לא עושים כלום כי: "במבחן התוצאה הכל בסדר", כפי שהגדיר זאת בדיון. למרות שבפועל השטח נמצא "רגע לפני התפרצות הר הגעש", כפי שהוסיף שם.

ההערכות האחרונות במערכת הביטחון הן כי מעצר המבוקשים החריג בשל מספר ההרוגים בקרב המחבלים, צריך לשמש תמרור אזהרה לקברניטי המדינה והצבא. אלה נדרשים לחשוב ולקבוע מדיניות חדשה בטרם יהיה מאוחר מדי וישראל תמצא את עצמה באינתיפאדה שלישית, שיותר מסביר כי תהיה לה השפעה אזורית, בסבירות לא קטנה תצית גם גזרות נוספות.

מצד אחד בצה"ל מדברים על זה כבר למעלה משנה. אולם מהצד השני, גם בצבא יש בכירים שמתפקידם לבוא לדרג המדיני ולהתעקש על תוכנית פעולה ומדיניות חדשה, לפני שיהיה מאוחר מדי.