סטודנטית בקמפוס (צילום: Thinkstock)
דווחה כנוכחת בבסיס בזמן שהיתה באוניברסיטה במרכז הארץ, הכל בתמורה סמלית למפקד הבסיס (אילוסטרציה) | צילום: Thinkstock

מפקד של אחד מבסיסי הדרום, קצין בדרגת רב־סרן, נחשד בעבירות של אלימות כלפי חייליו, שוחד וקבלת דבר במרמה. החקירה נגדו התקיימה בימ"ר דרום של מצ"ח, וממצאיה הוגשו לפרקליטות לגיבוש כתב אישום נגד החשודים.

הפרשה החלה בחודש דצמבר האחרון, כאשר רס"ן פ' שפט את אחד מחייליו, טוראי א', והמשפט הצבאי יצא מכלל שליטה. "החייל קילל, איים וחשף איברים מוצנעים במשפט - אך בתגובה הוא נאזק וקיבל מכות ממפקד המחנה ומהרס"ר. בכך חרגו בעלי התפקיד האלו מסמכותם הפיקודית, תוך כדי הפעלת אלימות", תיאר מפקד ימ"ר דרום, רס"ן דוד פינסקי.

במהלך חקירת המשפט של טוראי א' נפתחה תיבת פנדורה הנוגעת למשרתים בבסיס. חקירה מאומצת של הימ"ר העלתה כי רס"ן פ', שמפקד על הבסיס בשבע השנים האחרונות, סיפק הטבות שלא כחוק לחיילי המפקדה ששירתו תחתיו.

נתון מעודד: ירידה בזובורים בצה"ל (צילום: חדשות 2)
המשפט הצבאי יצא מכלל שליטה (אילוסטרציה) | צילום: חדשות 2

שירותי בר אקטיבי בתמורה לקיצור שירות

"עלינו על תופעה בה חיילים זוכים לכאורה להטבות מהמפקד בשל קשריו עם הוריהם", הסביר רס"ן פינסקי. בין היתר השתמש רס"ן פ' בשירותי בר אקטיבי שסיפק לו אביו של אחד החיילים, בתמורה לקיצור השירות של בנו - הבטחה שלא מומשה בסופו של דבר. במקרה נוסף התיר רס"ן פ' לאחת החיילות לצאת ללימודי תואר ראשון במרכז הארץ במקום לשהות בבסיס, בעוד היא מדווחת כנוכחת בדוחות היומיים.

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

משטרה צבאית (צילום: חיל המשטרה הצבאית)
"פעמים רבות קורה שאנחנו מתחילים לעבוד על תיק ומגלים שזהו רק קצה הקרחון" מפקד ימ"ר דרום במ"צ | צילום: חיל המשטרה הצבאית

בדוח המסכם של החקירה מתואר הקשר הפסול שניהל לכאורה מפקד הבסיס עם הורי החיילים שלו, קשר שבאמצעותו זכו ארבעה מהם להיעדר מהבסיס כאוות נפשם. למרות ההיעדרויות, החיילים נרשמו כרגיל במסמכי השלישות.

"מדובר בתיק רגיש וחריג, שכלל עשרות פעולות חקירה. פעמים רבות קורה שאנחנו מתחילים לעבוד על תיק ומגלים שזהו רק קצה הקרחון", ציין מפקד ימ"ר דרום. מלבד מפקד הבסיס נמצאו חשודים נוספים אשר התרשלו במילוי תפקידם והעלימו עין מהנעשה בבסיס.

>> טייס הוכה באכזריות בבסיס רמת דוד