חברת "אלביט מערכות אמריקה" מאשרת כי צבא ארה"ב ביצע סדרה של ניסויים בתותח 155 מ"מ מסוג ATMOS. מדובר במערכת ארטילרית ניידת ישראלית שהוכיחה את עצמה במספר צבאות ונבחרה גם על ידי צה"ל כתותח העתידי.

האמריקאים בדקו את רמת הדיוק, הטווח וקצב האש של התותח שיתכן כי ירכשו עבור צוותי קרב חטיבתיים של נגמ"שי הסטרייקר (SBCTs).

מדובר בתותח בעל יכולות מוכחות עם ניסיון מבצעי של כ-30 שנים בלא מעט מדינות בעולם. העובדה שהתותח הזה כבר נמצא בתהליך ייצור סדרתי מחזקת את מעמדו מבחינת הצבא האמריקאי.

כבר בחודש דצמבר האחרון אלביט דיווחה על הכוונה של צבא ארה"ב לבצע את סדרת הניסויים. "צבא ארה"ב זקוק ליכולת לירות מהר יותר והרבה יותר, המערכת שלנו נותנת מענה לכל הצרכים הללו", אמר רידג' סוור, סגן נשיא לחימה יבשתית וירי מדויק בחברה.

מערכת ATMOS מורכבת מתותח הוביצר 155 מ"מ על משאית 6x6 בעלת יכולת ניידות גבוהה. לתותח קצב אש גבוה עם טווח מקסימלי של כ-40 ק"מ. היתרון הגדול שלו נמצא במערכות המאפשרות רמת דיוק גבוהה.

זה קורה בין השאר בזכות מערכות מחשוב מתקדמות וממערכת ניווט אינרציאלי בשילוב של מערכת ניווט לוויינית שאותן יש לכל תותח בנפרד. אלו מאפשרים לצד יכולת הדיוק הגבוהה, הפעלה של כל תותח בנפרד, גם בלי המפי"ק (מרכז פיקוד ירי קדמי) של הסוללה.

התותח בשירות צבא אזרבייג'ן שהפעיל אותו במלחמה מול ארמניה, באוגנדה, תאילנד, פיליפינים ועוד. התותח הוצג לראשונה כבר בתחילת שנות האלפיים וזמן קצר לאחר מכן, נבחר על ידי צה"ל כתותח העתידי שלו. החלטה שחזרה על עצמה שוב ושוב כבר למעלה מ-15 שנים, אולם זה עדיין לא קרה מסיבות תקציביות.

צה"ל יורה לעבר עזה מגבול הרצועה (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
ירי ב"שומר החומות". צבא היבשה ממתין לתותח חדש | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90