סערה בכוחות המיוחדים של חיל האוויר האמריקאי. לוחם יחידת אריות הים לשעבר וחבר בית הנבחרים, דן קרנשו, דורש לפתוח בחקירה נגד חיל האוויר, אחרי שנטען כי קצינה שנבחרה לעבור הכשרה בכוחות המיוחדים, הוחזרה למסלול ההכשרה למרות ששלוש פעמים חתמה על ויתור ופרשה. אם החשדות יאומתו מדובר על חריגה מהנהלים, במטרה להפוך אותה לאישה הראשונה שתשרת כקצינה ביחידה.

הדרישה לחקירה מצד חבר בית הנבחרים הגיעה אחרי שאלמוני, ככל הנראה אחד מאנשי היחידה המיוחדת או מדריך בקורס הקצינים היוקרתי, הפיץ מייל אנונימי בנושא. על פי אותו מייל קצינה בחיל האוויר האמריקאי הצליחה לעבור את הגיבוש לקורס הקצינים היוקרתי שהבוגרים שלו מיועדים לשרת כמפקדי צוותים בטייסות הטקטיות המיוחדות.

הקורס נמשך שנתיים ולטענת אותו אלמוני קפטן מוסבי פרשה שלוש פעמים במהלך ההכשרה שלה. הנוהל קובע כי מי שחתם ויתור יכול לחזור ליחידה שלו בהנחה שהוא לא מבקש לפרוש מהשירות. ניתן לנסות לקבל שיבוץ מחדש או לחכות שנה ואז לעבור שוב את הגיבוש לפני שהוא מתחיל את קורס הקצינים מחדש. בעקבות הטענות והתערבות חבר בית הנבחרים קרנשו, גם חיל האוויר האמריקאי הודיע כי הוא מבקש לחקור את הנושא.

כנף המבצעים המיוחדת ה-24 מורכבת מטייסות טקטיות מיוחדות (STS), הלוחמים מתמחים בהפעלת סיוע אווירי במבצעים יבשתיים בדגש על שת"פ עם יחידות מיוחדות. לוחמי הטייסות הטקטיות מצטרפים לחזית הלחימה או למבצעים מיוחדים, משם הם מנהלים א כל התמונה האווירית כבקרים קדמיים הן בהכוונה של מטוסי או מסוקי קרב, חילוץ אווירי או משימות אוויריות לסיור ואיסוף מודיעין.

לצד הכשרה מקצועית כבקרי אוויר הם עוברים הכשרת לוחמה בטרור, צניחה, רפואה ועוד. נכון להיום, שלא כמו חלק מהיחידות המקבילות, אף אישה לא הצליחה להתקבל לטייסות הטקטיות. זאת למרות שרבות ניסו מאז היחידות המיוחדות נפתחו בפני נשים בשנת 2015.

חבר בית הנבחרים קרנשו היה בעברו לוחם ביחידת אריות הים שנפצע קשה באפגניסטן בשנת 2012 ואיבד את עינו. הוא הדגיש כי "בכוחות המזויינים ובכוחות המיוחדים בפרט יש כיום לא מעט נשים שתורמות למשימות מבצעיות מיוחדות". אולם הוא הוסיף כי "הן עומדות בסטנדרטים מחמירים ביותר וכל הקלה ברמה הנדרשת תעלה בחיי אדם".

לטענת הגורם האנונימי שחשף את הסיפור, קפטן מוסבי התקבלה לקורס להכשרת קצינים טקטיים מיוחדים בשנת 2018 ועוד באותה השנה היא פרשה בפעם הראשונה. במקום לחזור לתפקיד המקורי שלה, היא הוחזרה למסלול ההכשרה בלחץ של בכירי הכנף המיוחדת ה-24. בשנת 2019 היא פרשה שוב ואז הוחזרה שלב אחד מתחת ולאחר מכן שוב.

היחידה (צילום: USAF/Tech. Sgt. Sandra Welch)
אנשי טייסת טקטית בכוחות המיוחדים של חיל האוויר האמריקאי | צילום: USAF/Tech. Sgt. Sandra Welch

בתגובה לדברים, אמר גנרל ג'ים סליף: "אני יכול להגיד באופן חד משמעי שהסטנדרטים לא השתנו, אולם יש הבדל בין סטנדרטים לנורמות. הנורמות הנהוגות במסלול ההכשרה השתנו ב-15 השנים האחרונות כחלק מהתאמה לשינויים במשימות ובשדה הקרב. למדנו שיש דרך טובה יותר להעריך ולבחון את המועמדים שלנו".

גנרל סלים הוסיף בהקשר לטענות בדבר הקלות לקפטן מוסבי, "יש הרבה אי דיוקים בטענות שפורסמו באופן אנונימי. זאת בריונות רשת מה שנעשה פה על ידי מישהו מחברי קהילת הכוחות המיוחדים. הטענות כפי שפורסמו חורגות מהנורמות והערכים שלנו כאנשי אוויר". גנרל סילף סרב לפרט מה כן קרה או לא קרה, לטענתו כדי לא לייצר עוד לחץ על קפטן מוסבי. אולם הדגיש שוב "רוב מה שנכתב לגבי קפטן מוסבי לא נכון עובדתית".

בשנת 2015 כלל תפקידי הלחימה נפתחו בפני נשים בארה"ב. מאז הן החלו להשתלב כלוחמות חי"ר, שריון והנדסה כמו גם ביחידות המיוחדות. נשים הצליחו לסיים את ההכשרה ביחידת הכומתות הירוקות, ב"יחידת סירות הקרב המיוחדת" של הצי וגם סיימו קורסים כמו בחודש נובמבר האחרון אז אישה ראשונה הצליחה לסיים בהצלחה קורס צלפים של צבא ארה"ב.

לא ברור מה קורה היום עם קפטן מוסבי. ככל הנראה היא עדיין נמצאת בהכשרה אחרי שירדה שלב אחד לפחות. אם תסיים, תהפוך כאמור לאישה הראשונה שתשרת כקצינה בטייסות הטקטיות המיוחדות.