חדר החקירות של משטרת ישראל זה המקום האחרון שתרצו להיות בו, בטח אם אתם אדם שכל המדינה מכירה. חדר החקירות זה הממלכה של החוקר המקום שנמצא בשליטתו. חדר למאבקי מוחות שחלק מהם יכולים להיות מאוד מרתקים.

למרות זאת מעט פעמים חוקרי המשטרה מוצאים עצמם מול מה שמכונה במשטרה "נחקר בפרופיל גבוה". פוליטיקאים, זמרים, דוגמניות או אנשי עסקים מוכרים. בלא מעט מקרים מדובר באנשים שהחוקרים בעצמם מעריכים אפילו מעריצים, אם לא הם אז בני משפחתם.

ביום ראשון אחרי החדשות בקשת 12, חיים אתגר פותח את סדרת החשיפות החדשה כשתיק דודו טופז נחשף לראשונה. רגע לפני, הסכימו כמה מהחוקרים של האנשים המוכרים במדינה לספר מה עבר עליהם כשחקרו את מי שהעריצו וחשבו שהם יודעים עליהם הכל.

"צריך לומר שלא מדובר בחוקר אחד מול הנחקר", מסביר קצין חקירות עם "קילומטארז' ארוך של מפורסמים ופוליטיקאים", כפי שהגדיר זאת בעצמו. הוא מסביר: "יש כמה חוקרים שמטפלים בתיק, את אנשי המודיעין ובלא מעט מקרים יש בלשים או אנשי יחידת מעקב שגם הם חלק מהתיק. לא מעט אנשים ובמדינה כמו שלנו, כל אחד מהם יכול להכיר את הנחקר, לפעמים להעריץ אותו".

"לא משנה מה תעשה יינגחו לך את הצורה"

חוקר בכיר נוסף איתו שוחחנו משתף אותנו באחד מתיקי החקירה שלו שהפך מאוד מתוקשר, מבלי שהתכוונו לכך. "עבדנו בכלל על קבוצה של סוחרי סמים שהתעסקו עם חומר מאוד קשה. החקירה הייתה סמויה ובין השאר היו גם מעקבים".

אותו חוקר נזכר ברגע בו ראש צוות בילוש עדכן אותו על אדם מפורסם מאוד שרכש סמים. "אני שואל מי והוא לא עונה, מותח אותי ואז שולח תמונה. הדבר הראשון שעלה לי בראש זה שהבת שלי מטורפת עליו".

שורת סלבריטאים נתפסו רוכשים סמים מאותו גורם והחוקרים כבר הבינו שהם יושבים על תיק שיעשה רעש גדול. "זה כבר סיפור שאתה מבין שיבחנו בזכוכית מגדלת כל פעולה שלך וחוץ מזה לא משנה מה תעשה יינגחו לך את הצורה".

חוקר משטרה
"בחקירה כזו ברור לך שתיבחן בזכוכית מגדלת". אילוסטרציה | צילום: shutterstock | Motortion Films

אותו חוקר סיפר על סיטואציה מביכה מבחינתו ומבחינת אנשיו. "אתה עוקב אחרי אנשים שכל הזמן אתה רואה אותם בטלוויזיה וברשתות. אחר כך כשאתה יושב מולם זה משהו אחר, עם כל הכבוד להערצה זה לא משהו שיגרום לי לתת הקלות או לא לחקור את החשוד".

קצין איתו שוחחנו סיפר על תחושת מבוכה דומה. "אתה מול בן אדם שאתה מכיר, או כאילו מכיר, מהתקשורת. רואה אותו כל הזמן. אישית אני יכול להגיד גם שיש אכזבה מבחינת דעה אישית, לפעמים מדובר באישיות פוליטית מהצד שבו אתה תומך שהוא ואנשיו נכנסים בך מול כל העולם".

הקצין מספר על תחושה של משחק גדול שבו לא משנה כמה בכיר מי שעומד מולו, החוקר הוא זה שמנהל את הנחקר.

"היה פוליטיקאי שחשב את עצמו וניסה כל הזמן להשפיל. צוות החוקרים נתן לו לעשות את זה כדי שיתמלא בבטחון עצמי, יהיה שאנן וכך יעשה טעות. זה בדיוק מה שקרה".

הפוליטיקאים שהשאירו צלקת

יש גם את הצד השני. זה שבו הנחקר יוצא מהחדר והחוקר צופה בו מופיע בתקשורת לאחר מכן. "אתה יושב עם אנשים בחדר וכמה שעות אחרי זה רואה אותם בחדשות מספרים איך רודפים אותם ותופרים להם תיק. זה החלק העדין. ברור שזה מפריע, אנחנו בני אדם. אבל היו לא מעט מקרים שזה עזר לנו".

הוא נותן דוגמה של פוליטיקאי שלא הפסיק להשחיר את החוקרים בתקשורת. "הוא ירד עלינו ממש חזק. אבל בלי לשים לב הוא גם נתן לנו כל מיני פרטים. חלק מהפרטים האלו נבדקו ואישרו את מה שידענו, הפילו את הגרסה שלו או לפחות חלק ממנה. היו פרטים שהוסיפו לנו מידע שבכלל לא ידענו עליו".

חדר חקירות
בחדר אומרים משהו אחד, ולתקשורת משהו אחר. חדר חקירות | צילום: Darrin Klimek, Thinkstock

חוקר מנוסה נוסף איתו שוחחנו סיפר בחיוך: "לי יצא לשבת על אמן כמה ימים אחרי שהייתי בהופעה שלו. ניהלנו חקירה על תחנת סמים מאוד גדולה. לא הפתיע אותנו שמפורסמים ואנשי עסקים מוכרים קנו ממנו. כן הפתיע אותי לראות גם אותו בשלב הסמוי. זה היה קטע. לראות אותו קונה כשכמה ימים קודם הייתי עם אשתי בקהל במופע שלו".

נחקרים בפרופיל גבוה מאוד שמתראיינים ומצולמים מסביב לשעון הופכים את המעקב למורכב יותר מבחינת החוקרים. "פעם אחת כמה בלשים התחפשו לצלמי פפראצי כדי לתעד אותם ולעקוב אחריהם", אחד החוקרים חושף שיטה. "היו גם לא מעט קטעים שאף אחד לא עקב אחריהם, הם פשוט היו על המסך ו'עדכנו' אותנו איפה הם ומה הם עושים בפייסבוק ובשאר הרשתות".

לדברי הקצין עמו שוחחנו רגע השיא הוא המעצר והחקירה הראשונה. "זה שלב קריטי לחקירה, כי אדם שלא יודע מה זה משטרה נעצר פתאום, הוא בהלם והגרסה שייתן קריטית לנו. בסוף מה שמעניין אותי זה להביא תיק מושלם לבית המשפט. זה צד אחד. ברור שבצד השני משהו נוגע בך כשזה בן אדם שאתה מעריך או מכיר מהתקשורת. אגב, אתה גם מבין שבניגוד לנחקרים אחרים שאף אחד לא ישמע עליהם ולא ידע עליהם אותו יישחטו בתקשורת והוא יקבל את העונש שלו עוד לפני המשפט. זה עובר בראש, ברור. שוב, זה לא משנה מי מולי. מבחינתי הוא נחקר שאני צריך להוציא ממנו את האמת. זהו".

"בסוף הם כמו כולם מסתנוורים מכסף"

מהשיחות עם החוקרים בדרגות השונות עולה הפרדה בין סלבס לאנשי ציבור. המפורסמים זוכים מהם ליותר הערכה, העבירות שלהם בדרך כלל קלות יותר והם גם לא ממהרים לתקוף תקשורתית את החוקרים.

"איש ציבור שגנב כספים או לקח שוחד זו מבחינתי יריקה בפנים של כל אזרחי המדינה. פעם זה היה משהו אחר והיום אתה מגלה כמה כמו כולם גם הם מסתנוורים מכסף. יצא לי לחקור אנשי ציבור שהצבעתי עבורם בקלפי ובשיחות קצרות בין החקירות נתתי להם לחוש את האכזבה שלי מהם".

כל החוקרים איתם שוחחנו גאים בעבודה שעשו. הם התחייבו שלא היו ולא יהיו הקלות לנחקרים רק בגלל הפרופיל הגבוה. "בסוף זה מה שלי חשוב להעביר", אמר הקצין עמו שוחחנו, "אנחנו אנשי חוק שעושים את העבודה שלהם. אין פה שום דבר אישי ואף אחד לא מנסה לתפור תיק".