פזם

הצצה ראשונה לגדנ"ע של יחידת "עוקץ"

הם קמו בבוקר ולבשו תלבושת אחידה, אבל הפעם לא של בית ספר - אלא את מדי הב' של צה"ל. כתבנו התלווה לראשונה למלש"בים בגדנ"ע של יחידת "עוקץ", וקיבל יחד איתם הצצה לעולמם של החיילים שנלחמים לצד החבר הטוב ביותר של האדם

אתר צה"ל | פורסם 26/12/17 16:58 
תרגיל עוקץ (צילום: דובר צה''ל)
צילום: דובר צה''ל

השעון מורה על השעה שש. השמש עוד לא הספיקה לזרוח וסגל המפקדים נכנס לאולם ומעיר את החניכים. "ברוכים הבאים לגדנ"ע עוקץ", הכריזו המפקדים, כשאחד מהם לחש לי: "אנחנו רוצים ליצור אווירה של טירונות אמיתית". 

אחרי שנקלטו במתקן אדם והפקידו את הטלפונים הניידים, למדו החניכים מה היא ח' מדוגמת ולמה נועדה שעת ט"ש. כעת, אחרי שעלו על מדי ב' והבינו את מושגי הצבא הבסיסיים, הם יכולים להתחיל את הגדנ"ע באמת ולקבל הצצה מרהיבה לעולם המיוחד של יחידת הכלבנים הצה"לית.

הגדנ"ע הורכבה משתי פלוגות שהתפצלו לשני תכנים מקבילים - עולם הלוחמה ועולם הכלבנות, שיחדיו מרכיבים את התואר "לוחם בעוקץ". "לא סתם השילוב בין הלוחמה לכלבנות הוא המנצח", הוסבר למלש"בים. "בסופו של דבר ערך המוסף שלנו כלוחמים הוא היכולת להפעיל כלבים בפעילות מבצעית. אנחנו לא שווים בלי הכלב והכלב לא שווה בלעדינו - זה משפט שכל לוחם בעוקץ יודע".

פלוגה א', שאליה התלוויתי, התחילה את השבוע בתחום הכלבנות: את היום פתחנו בתרגולת מיוחדת במהלכה לוחם וכלב גלשו ממתקן דמוי מסוק.לאחר מכן, נפגשו המלש"בים עם סמלים מהיחידה שסיפרו על החוויה האישית שלהם בתפקידים השונים: שירות בענף אמצעי הלחימה ובפלגת "פסגה", שאחראית לטפל בכלבים שנשרו ממסלול ההכשרה, וכן שירות במדור לוחמה ובתחום הווטרינריה.בשיחות סיפרו הסמלים איך נראה יום שגרתי ומבצעי של לוחם בעוקץ. המלש"בים למדו שעדיף לתת לכלב כדור משחק במקום קבנוס, שיש כמה סוגי רצועות ורסנים (הנקראים "זממים") ושחשוב לסרק את הכלב ולדאוג לנראותו. "דאגה לכלב זה בדיוק כמו דאגה לנשק", הסבירו הלוחמים. "הכלב הוא הנשק שלנו והוא צריך להיות כשיר בכל שלב, והאחריות על כך מוטלת עלינו".

בהמשך היום השתתפנו בתחנות שונות, שהציגו את יכולות ההתאמה בין הכלב ובעליו. בין התחנות התרשמנו ממסלול מכשולים מגוון בו הכלב נדרש לעבור "חלון" בקפיצה לעבר קיר בטון, לדלג מעל שלבים במהירות ולחלוף מעל חישוקים וחומות מעץ.

כמו כן, בתחנות נוספות הסבירו לנו למה חשוב לפתח משמעת אצל הכלב, כיצד הוא תוקף מטרה נעה עם "זמם" (רסן) ובלעדיו. "מטרת הכלב היא לנטרל", הדגישו המדריכים בתחנות. "גם כלב עם רסן יכול לנגוח ולנטרל אדם".

בהמשך, כל מלש"ב עלה על חליפת נשיכה בטיחותית, וחווה תקיפה אמיתית מכלב, "כחלק מהאימונים", הסביר מפקד ביה"ס לעוקץ, רס"ן ע', "כל לוחם ביחידה מאמן כלב שלא שלו בנשיכות, כדי לשפר את ביצועיו".

זאת הייתה רק טעימה מהתנסות המלש"בים עם בעלי החיים, אחריה, הם ביצעו אימוני משמעת. "המלש"בים החזיקו כלבים ברצועות אמיתיות", ציין רס"ן ע'. "דאגנו לסייר עם משתתפי הגדנ"ע בכלביות, בתאים השונים, במרחב הווטרינריה וגם בבית העלמין לכלבים - שם שמעו מורשות קרב וניהלו שיח פתוח עם מפקדים ולוחמים מהיחידה".