זו החלה כמו עוד שמירה שגרתית עבור חיילת צה"ל, עד שלפתע זיהתה דמויות מתקרבות לעבר עמדת השמירה שלה. היא פתחה בנוהל מעצר חשוד כמו שלימדו אותה בהכשרה, אבל אז הופתעה לגלות שאלו בסך הכל אזרחים שבאו להנעים לה את השמירה עם קולה ובמבה.

החיילת שיתפה במקרה המשעשע שקרה לה וכמוה חיילים נוספים שזכו בימים האחרונים לביקור עם קולה ובמבה עד לבסיס. הדבר נעשה כחלק מ"מבצע ג'וחא" שמתקיים בפעם השישית לזכרו של רס"ן יוחאי (ג'וחא) קלנגל ז"ל. למרות הקורונה המסורת נמשכת גם השנה.

רב-סרן יוחאי קלנגל ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
רס"ן יוחאי קלנגל ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

מדובר במסורת שאפיינה את יוחאי ז"ל במהלך שירותו הצבאי כמפקד בחטיבת גבעתי. "כשהיה נתקל בחייל מבואס, היה שולח אותו לקנות קולה ובמבה כדי לשפר את מצב רוחו", מסבירים בני משפחתו.

אחד ממארגני המבצע ומ"פ לשעבר בעצמו, יעקב שה לבן, הסביר שהרעיון הוא לתת קצת פרופורציות ורגע להפוגה מהשגרה הצבאית העמוסה. "יוחאי ידע לצד המשימתיות והעומס בתפקיד גם לראות את הבנאדם ולהקדיש לו את הרגע הזה – וזה מה שאנחנו רוצים שמפקדים, חיילים וכמובן גם אזרחים ייקחו מהסיפור שלו", הסביר.

המארגנים הדגישו שהמבצע המסורתי מתקיים תוך הקפדה על הנחיות הקורונה, בהעברה באמצעות עובדים חיוניים עם מסכה או לחיילים שיצאו הביתה לחופשה. הם מזמינים את כל מי שיכול להשתתף ולהעלות תיעוד לרשת, להגיב בעמודי "מבצע ג'וחא" בפייסבוק ובאינסטגרם ולשלוח מסרים לבני המשפחה.

View this post on Instagram

A post shared by מבצע ג'וחא (@mivtza_juha)

רס"ן יוחאי (ג'וחא) קלנגל ז"ל נפל בשנת 2015 בהר דב מטיל נ"ט שירו לכלי הרכב בו נסע, עת הוביל את קציני הפלוגה בפעילות מבצעית. יחד איתו נפל סמ"ר דור חיים ניני ז"ל. בתפקידו האחרון פיקד על פלוגת המסייעת של גדוד 'צבר' (חטיבת גבעתי), והוביל את הלחימה במבצע 'שובו אחים' ו-'צוק איתן'.

יוחאי הותיר אחריו את טלי אשתו ואת אלינור ביתו הבכורה, ולאחר שנפל נולדה ליאב ביתו השנייה. לזכרו הוקמו יוזמות חברתיות משמעותיות בהן עמותת "עוף קדימה", ארגון "החברים של ג'וחא" ועוד.

מבצע ג'וחא שמתקיים בפעם השישית וסחף עד היום עשרות אלפי ישראלים, הינו פרי יוזמה של נוער מושב 'יונתן' שברמת הגולן, כשהרעיון נולד במהלך מפגש של בני הנוער עם יוסף ברוך קלנגל, אביו של יוחאי ז"ל.

מבצע גוחא (צילום: מבצע ג'וחא)
לוחמי גדוד 101 מתפנקים ב"מבצע ג'וחא" | צילום: מבצע ג'וחא