עסקת ענק ביטחונית בין ישראל למדינות באסיה. התעשייה האווירית הודיעה היום (שני) כי חתמה על שלוש עסקאות למכירת מערכות 'רתם' - רחפן תוקף ומערכות הארופ, טיל חכם משוטט, בתצורה ימית ויבשתית. שמה של המדינה לא פורסם.

העסקאות נחתמו אחרי שהמערכות האלה שימשו בין היתר את צבא אזרבייג'ן במלחמה מול ארמניה בחבל נגורנו-קרבאך שם תועדו כמה תקיפות תוך שימוש במערכות הישראליות.

ה'רתם' הינו רחפן תוקף ראשון בשימוש מבצעי בצבאות העולם. המערכת נמצאת גם בשימוש מבצעי בצה"ל, שם מדברים על מכפיל כוח ללוחם היבשה. ה'רתם' נושא מצלמת יום/לילה וראש קרבי במשקל של כ- 1 ק"ג וכך משלב איסוף ותקיפה.

במערכת משולב מנגנון בטיחות ייחודי המאפשר את חזרתו הבטוחה ללוחם אם לא בוצעה תקיפה, הנשלט באופן פשוט מטאבלט. לוחם בודד יכול לקחת רחפן כזה, להכניס אותו לחלון של בית וככה לדעת למשל אם יש שם מחבלים לפני שהכוח נכנס ואם כן, לפגוע בו. משפחת הרחפנים הזאת יודעת גם להשמיד מטרות שנעות במהירות כמו רכבים.

חימוש משוטט מסוג הארופ הוא שילוב של טיל חכם ומטוס ללא טייס. בתצורה הימית שגם היא נמכרה לאותה מדינה באסיה, היא מספקת מענה מבצעי למגוון כלי שיט מרמת ספינות קלות ועד פריגטות בזירה הימית.

בלחיצת כפתור הטיל הופך להיות גם כטב"מ שאוסף מודיעין ומוצא בעצמו מטרות "לא קורנות" - למשל טנקים או משגרי טילים - ומשמיד אותם. מדובר במערכת אוטונומית שמפוקחת על ידי מפעיל שיכול להתערב בכל שלב.

ההארופ מצויד במצלמות יום/לילה וביכולת לחפש, לאתר ולתקוף, בדיוק מרבי, מטרות נייחות או ניידות, ימיות או יבשתיות בטווחים גדולים. בקרבאך הכלים האלו השמידו מאות טנקים, נגמ"שים ואף עמדות מבוצרות של הצבא הארמני.

"התעשייה האווירית הינה חלוצה עולמית בפיתוח הקונספט המבצעי של מערכות חימוש משוטט", מסר מנכ"ל התעשייה האווירית, בועז לוי. "המערכות שהביאו להישגים מרשימים ביכולת המבצעית בלחימה ברחבי העולם, מהוות כלי תקיפה מרכזי ומכריע בשדה הקרב המתקדם והעתידי".

הרחפן (צילום: התעשייה האווירית)
רחפן תוקף מסוג רותם | צילום: התעשייה האווירית