אחד מהאיומים הגדולים ביותר שיש כיום בעולם זה הטרור. ארגוני הטרור עובדים בשיטות שנועדו למקסם את ההרס וההרג, כשבאופן מכוון האזרח הוא המטרה. פיגועי התאומים בספטמבר 2001 נחשבים בעולם כנקודת מפנה, היום שבו טרור הפך מבעיה של מדינה לבעיה גלובלית. את המעבר הזה בתודעה העולמית אנחנו רואים בפעילות של צבא ארה"ב במדינות רבות בעולם, ובימים האחרונים בפעילות של צבא צרפת במאלי ובסומליה. האמריקאים והצרפתים לא לבד. גם הבריטים פעילים בנקודות שונות, גם הצבא הרוסי ומדינות נוספות. איפה נמצאים האיומים הגדולים ביותר ומי מטפל בהם, אם בכלל? אלה הם ארגוני הטרור המסוכנים ביותר על הגלובוס.

קולומביה: FARC

FARC
הטרוריסטים הכי עשירים בעולם. FARC

פאר"ק (הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה) הוא ארגון הטרור העשיר ביותר בעולם, ואחד מהגדולים שקיימים. מה שהחל כארגון מורדים בקולומביה הפך בהמשך לארגון טרור, והוכרז ככזה בשנת 2001. פאר"ק פועל בג'ונגלים של דרום קולומביה ומשם יוצא לפיגועים נגד בנייני ממשל, התנקשויות בבכירים, מכוניות תופת וחטיפות בכמויות מסחריות. לארגון יש גם שלוחות שנפרסו במדינות נוספות ביבשת כמו פנמה, פרו ואקוודור. הם היו ארגון הטרור הראשון שהשתלט כחלק מהמלחמה שלהם על שוק הסמים כמקור למימון ויצרו את המושג נרקו-טרור. בשל כך התערבה ארה"ב, הסובלת העיקרית מנתיב הסמים, בסכסוך נגד הפאר"ק.

בעבר שלט הארגון ב-40 אחוז משטחי קולומביה, אולם מבצעים אגרסיביים של הצבא וסיוע אמריקאי הורידו את אחוז השליטה ל-30 אחוז. בין הפעולות המפורסמות של פאר"ק ניתן למנות פיגועים נגד בסיסי צבא ותחנות משטרה, התנקשות בקציני צבא בכירים וכאמור חטיפות. פאר"ק ביצעו פיגוע תופת בעיר מיטו, שם הרגו למעלה מ-130 אזרחים. בעשור האחרון הם חטפו כ-500 אזרחים וחיילים למטרות כופר ובסך הכל מאז הוקמו למעלה מ-6,000. כדי להבין את רמת הרצחנות של הארגון נספר לכם על שבשנה אחת, 1995, נהרגו בקולומביה 25 אלף בני אדם משני הצדדים. כאשר הארגון החליט להתנקש בקצין צבא הוא חיסל גם את אשתו וילדיו ובחלק מהמקרים גם את כל המשפחה המורחבת. בשנים האחרונות פאר"ק נחלשו לאחר שחלק מהמנהיגים שלהם חוסלו אך עדיין מדובר באחד מארגוני הטרור המסוכנים בעולם.

לבנון: חיזבאללה

חיזבאללה (צילום: אתר רשמי)
רוצחים חפים מפשע בכל העולם, לא רק בישראל. חיזבאללה | צילום: אתר רשמי

אין הרבה ארגוני טרור שמחזיקים עשרות אלפי רקטות, טילי נ"ט בכמויות שניתן למצוא במחסנים של צבא סדיר וטילים נגד מטוסים. בתוך שלושה עשורים הצליח החיזבאללה להפוך לאחד מארגוני הטרור המסוכנים ביותר בעולם. אפשר להגיד שמדובר בארגון שיש לו מדינה, לבנון, ובנוסף גב חזק מאיראן. חיזבאללה נחשב לאויב המסוכן ביותר של ישראל אבל הוא מהווה גם כאב ראש לא קטן למדינות ערב הסוניות, כמו למשל מצרים וירדן. לארגון יש על פי הערכות שונות כ-45 אלף רקטות ולפי ההכרזה של אהוד ברק משנת 2010 גם כמה טילי סקאד שהוברחו מסוריה.

בין פעולות הטרור הקשות של הארגון ניתן למנות את פיגוע ההתאבדות בבסיס הנחתים האמריקאים בלבנון, שם נהרגו 241 חיילים, ונגד כוחות הצנחנים הצרפתיים בביירות שם נהרגו 58 חיילים. פעולות נוספות כוללות את אסון צור, פיגוע הירי במצובה, בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה וכמובן שיגור אלפי רקטות לערי ישראל. לחיזבאללה יש תאי טרור רדומים במדינות רבות בעולם כפי שלמדנו מניסיונות פיגוע בתאילנד, הודו וכמובן הפיגוע בבורגס. על פי ה-CIA חיזבאללה שולט ב-41 אחוז משטח לבנון ובנוסף יש להם מספר צירים בפרלמנט הלבנוני. כחלק מהאידאולוגיה שלהם הם גם מספקים שירותי בריאות וחינוך לאזרחים הלבנונים כדי לזכות באהדה שלהם.

הודו: לשקאר א-טייבה

LET
המטרה: להקים מדינת הלכה אסלאמית בכל מדינות דרום אסיה. לשקאר א-טייבה

מאז שהוקם הארגון הזה ב-1989 הוא נחשב לרדיקלי ומסוכן. לשקאר א-טייבה החל כארגון שעסק בטרור כנגד ההודים במסגרת הסכסוך על גבול קשמיר, אלא שהם הפכו בתוך שנים ספורות לאחד מארגוני הטרור המסוכנים בעולם – במיוחד אחרי שחברו לאל קאעידה. הארגון נלחם כדי להשיג עצמאות בחבל קשמיר אולם הם כבר הצהירו שזה רק מטרת ביניים. המטרה היא להקים מדינת הלכה אסלאמית בכל מדינות דרום אסיה, ולבסוף בכל העולם. פעילי הארגון מבצעים פיגועים כנגד צבא הודו שכוללים מארבים, מטעני צד לשיירות, ירי צלפים ועוד. בנוסף הם מבצעים פיגועים בכל רחבי הודו בעיקר נגד אזרחים בערים הגדולות. מעבר להודו הם משתתפים בלחימה נגד צבא ארה"ב באפגניסטן. בין הפעולות הבולטות של הארגון ניתן למנות פיגוע התאבדות בשוק של דלהי, שם נהרגו 60 בני אדם. בפיגוע שעשו בווראנסי נהרגו 37 אזרחים ובאחד מהפיגועים הגדולים שלהם נגד מערך הרכבות של הודו נהרגו למעלה מ-200 אזרחים כשעוד 700 נפצעו. פעילי הארגון הוכיחו יכולת מבצעית ותאום גבוה כשהוציאו לפועל פיגוע נגד 11 יעדים במקביל, בהם גם בית חב"ד במומבאי. 173 אזרחים נהרגו ולמעלה מ-300 נפצעו. הארגון מתאמן ומשתף פעולה עם ארגוני טרור נוספים ואת הכסף שלו מקבל בין השאר מהסעודים.

אפגניסטן: טליבן

לוחמי טליבן (צילום: Majid Saeedi, GettyImages IL)
הורגים את כולם, גם אם מוסלמים. טליבן | צילום: Majid Saeedi, GettyImages IL

מה שהחל כתנועת מחאה של סטודנטים שהתנגדו לשחיתות של המשטר האפגני, נחשב כיום לאחד מארגוני הטרור הקיצוניים ביותר שלידם גם חמאס נראים ילדים. על האכזריות שלהם למדנו מסרטים שהוברחו במהלך השנים בהם שלטו באפגניסטן. מה לא היה שם: עריפת ראשים, הוצאות להורג באצטדיונים ושריפת כופרים עם צמיגים ודלק. מאז נפל השלטון על ידי האמריקאים הם מבצעים מארבים לשיירות, ירי צלפים, רקטות ומרגמות ופיגועי התאבדות. לא רק האמריקאים סובלים מהטליבן. הארגון מבצע פיגועי התאבדות גם נגד פקיסטן כולל פיגוע התאבדות בו נרצחה בנזיר בוטו מי שהייתה ראש ממשלת פקיסטן. כל פעילי הארגון נחשבים לאכזריים במיוחד. בשנת 2007 הם השתלטו על תחנת משטרה באפגניסטן וערפו את ראשי השוטרים. בכלל, עריפת ראשים זה תחביב שלהם. כך הם עשו גם לשניים מתוך 23 שבויים דרום קוריאנים כדי לשכנע את האחרונים לסגת מהמדינה. ב-2011 נהרגו בפקיסטן 80 בני אדם בפיגוע התאבדות שנועד לנקום את מותו של בן לאדן. אין להם שום בעיה, אגב, שרוב ההרוגים הם מוסלמים.

בכל העולם: אל קאעידה

אל קאעידה
ארגון עם מקצוענות גבוה שמבצע הכנות קפדניות לפני פעולה. אל קאעידה

את הרשימה סוגר אל קאעידה, אולי ארגון הטרור המסוכן בעולם ולא בגלל גודלו או הציוד שלו. מדובר בארגון הגלובלי מכולם שמטרתו להילחם בכל הנוצרים, היהודים וגם המוסלמים המתונים בעולם. מה שמייחד אותו והופך אותו למסוכן במיוחד זה העובדה שהוא משמש כארגון גג לעשרות ארגונים שונים בעולם – קבוצות טרור שקמות על בסיס האידאולוגיה של הארגון חוברות לאל קאעידה ומקבלות סיוע במימון ואימונים טרור, ולאחר מכן הן מקבלות הכוונה למטרות איכות.

בשיטה הזו אל קאעידה נמצא כיום באסיה, במזרח התיכון, באירופה ובאפריקה. הארגון "התפרסם" בפיגועי התאומים אבל פעל מתחת למכ"ם שנים ארוכות קודם לכן. בין הפיגועים הבולטים ניתן למנות את הפיגוע הכפול בשגרירויות ארה"ב בניירובי ובטנזניה, פיגוע במשחתת האמריקאית "קול" באמצעות סירת נפץ, חיסול מנהיג הברית הצפונית לפני פיגועי ה-11 בספטמבר, פיצוץ משאית תופת מול מטה האו"ם בעיראק, מכונית תופת באי באלי שם נהרגו למעלה מ-220 אנשים (רובם תיירים אוסטרלים), סדרת פיגועים בסיני ביום האחרון של חג סוכות באמצעות שלוש מכוניות תופת והרשימה עוד ארוכה. מדובר בארגון עם מקצוענות גבוה שמבצע הכנות קפדניות לפני פעולה, ומתמחה בפיגועים סימולטניים. כדי להגביר את המבוכה בצד הנפגע, אל קאעידה לא נוגים לקחת אחריות על הפעולה שלהם. נכון לכתיבת שורות אלא מחזיק אל קאעידה 41 אזרחים זרים כבני ערובה באלג'יריה, ומשתמש בהם כקלף מיקוח כדי להוציא את צבא צרפת ממאלי.

>> כל השיטות של ישראל למלחמה בטרור