זוועות במחנה 80
"תחושה של זלזול". קולאז' האסונות במחנה 80 | צילום: מתוך הפייסבוק של "חיילים מצייצים"

"זה לא אנושי לשרת פה. יש פה תשתיות ישנות, פיצוצים במערכות הביוב והמים, חדרי שירותים הרוסים ולא ראויים לשימוש, חולדות, עכברים, ג'וקים וחתולים בחדר אוכל ובחדרים. עובש בקירות, מים שזורמים ומזהמים את הסביבה. אני לא מתבכיין, אבל מגיע לנו לקבל תנאים סניטריים כמו לכל חייל בצה"ל. שתקנו תקופה ארוכה, אי אפשר יותר".

את הדברים הקשים האלה כותב חייל שמשרת כבר חודשים ארוכים במחנה 80', בסיס טירונות ותיק שאלפי טירונים התאמנו ושהו בו לאורך השנים. חיילים נוספים המשרתים במחנה 80' טוענים, כי בתקופה האחרונה תנאי התברואה הגרועים בבסיס עלולים לסכן את חייהם. בכמה חדרים ומקלחת בבסיס התגלו עובש שהתפשט על הקירות. באחד מחדרי השירותים התנחלו צרעות שהקימו קינים, והחיילים חוששים לעשות בו את צרכיהם. וזאת רק ההתחלה.

"האסלות בחלק מהשירותים שבורות, המרצפות מתפוררות, באמצע מקלחת נתקלנו בחולדות ועכברים", טוען אחד החיילים. "יש כמה מקומות בבסיס שיש בהם מים עכורים-ירוקים שמושכים אליהם יתושים, צרעות ודבורים. למרות שהתלוננו כמה פעמים וקצינים בבסיס יודעים על המצב הקשה, שום דבר כמעט לא נעשה לתקן את המצב ומי שסובל הם החיילים שחשופים למחלות קשות. ככה לא צריך להראות בסיס טירונים. יש חדרים שלא ראויים למגורי אדם. יש תחושה של זלזול שלאף אחד באמת לא אכפת".

זוועות במחנה 80
במטבח אין סורגים והכול פרוץ - חתולים ושאר מזיקים נכנסים חופשי | צילום: מתוך הפייסבוק של "חיילים מצייצים"

עתה, כמה חיילים זועמים החליטו לשבור שתיקה והחלו להעלות לפייסבוק של 'חיילים מצייצים' תמונות שממחישות מה קורה בבסיס. "את מה שציינתי פה אף אחד לא יבין עד שהוא לא יראה או יריח את זה בעצמו... עד עכשיו ספגנו ותמיד אמרו שיהיה שינוי ויסדרו ויעזרו וכלום לא קרה. בבסיסים אחרים המצב הרבה יותר טוב ושונה משלנו. זה לא מגיע לנו", כתב אחד החיילים.

באחד הפוסטים חשף אחד החיילים, שמצא חולדה בתוך רוטב אלף האיים ושרמת הניקיון בבסיס ירודה ביותר. חיילים אחרים סיפרו, כי עקב תשתיות ישנות ולקויות אירעו פיצוצי בצנרת שהציפו את חדריהם במים. "הצנרת רקובה, מים זורמים בכל מיני מקומות בבסיס. כולם יודעים שהמצב גרוע ולא רואים שום שיפור, זה רק נהיה יותר ויותר גרוע. דלתות המטבח והמגורים שבורות וישנות ועומדות להתפרק בכל רגע", טען חייל המשרת במחנה 80, וסיפר שקצינים בבסיס הורו לחיילים לבצע משמרות סביב הכניסות למטבח בעת הארוחות, כדי למנוע כניסת חתולים ובעלי חיים.

הבסיס מיועד לפינוי

האם המצב בבסיס קשור לעובדה שהוא מיועד לפינוי? מסתבר כי משרד הפנים אישר כבר לפני למעלה משנה על הקמת שכונה חדשה שתוקם על שטח הבסיס, אשר חייליו יפונו ויועברו לעיר הבה"דים - תכנית הכוללת 1,200 יחידות דיור שייבנו במקום כולל פארקים, מוסדות ציבור וחינוך. עם זאת, מפניות שעשינו, נראה שפינוי הבסיס לא יתבצע בשנה הקרובה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במסגרת תכנית רחבה לשיפור התשתיות בבסיס מחנה 80', על מנת לשפר את רווחת החיילים ולהתאים את התשתיות לצרכיהם, מתקיים בימים אלו שיפוץ הכולל את המטבח, מגורי החיילים, תאי השירותים והמקלחות. במהלך השיפוץ ניתן מענה שוטף על יד מפקדת הבסיס לבעיות נקודתיות".

גורמים בצבא ציינו, כי מפקדת הבסיס התייחסה ברצינות לתלונות החיילים והורתה למפקד האחראי על המטבח לטפל מידית בבעיות התברואה במקום. היא אף שוחחה עם סגל הפיקוד כדי לתת מענה מידי וטיפול לתלונות החיילים.