אלפי חיילים רוסים נשלחו בשנים האחרונות לשדה הקרב בסוריה. בימים האחרונים פורסמו במספר אתרים ברוסיה ואוקראינה את המשכורות שמקבלים חיילים אלו על פי אותם פרסומים.

חייל עד דרגת סמל בקבע (כולל) מקבל כ-200 אלף רובל בחודש, קצת יותר מ-9,700 שקלים. במקרה של קצינים, השכר נע בין 200 אלף רובל לקציני מנהל ועד ל-300 אלף רובל לקצינים לוחמים ותפקידי תומכי לחימה, סביב ה-12 אלף שקלים.

סוחוי 34 בסוריה  (צילום: משרד ההגנה הרוסי)
הכי הרבה מרוויחים הטייסים. בסיס אוויר רוסי בסוריה | צילום: משרד ההגנה הרוסי

סכום נאה גורפים הטייסים הרוסים. כל טייס כזה שמבצע גיחות בסוריה, כולל טייסי מפציצים אסטרטגיים שממריאים לשם, מקבלים שכר בגובה 400 אלף רובל, סכום המתקרב ל-20 אלף שקל בישראל.

מה שהופך את העניין לכדאי עבור החיילים היא העובדה שהם מקבלים גם מה שמכונה "דמי נסיעה" שמחושבים על פי 43 דולר לכל יום שירות בסוריה. במקרה של אנשי הקבע, סמלים וקצינים, הסכום עומד על 62 דולרים לכל יום שירות.

ומה קורה במקרה שהם נפגעים? חייל שנפצע ברמת חומרה המוגדרת שתיים או שלוש, יקבל כמיליון רובל - 48 אלף שקלים. דרגת פציעה מספר אחת שנחשבת לחמורה ביותר תזכה את החייל בכמיליון ושבע מאות אלף רובל, המקבילים ל-84 אלף שקלים.

היחידה בפעולה (צילום: Chris Hondros / GettyImages)
הרוסים היו רוצים להרוויח כמוהם. חיילי צבא ארה"ב | צילום: Chris Hondros / GettyImages

קרובי משפחה של חיילים רוסים שנהרגו בסוריה יקבלו סביב ה-2.3 מיליון רובל, המקבילים ל- 112 אלף שקל. עוד בתקציב משרד ההגנה הרוסי חיילי מנהל, אזרחים עובדי צבא כמו שרברבים, טבחים ואנשי יח"צ שמקבלים שכר חודשי סביב ה-100 אלף רובל, קרוב לחמשת אלפים שקלים.

עד היום לא ברור כמה חיילים רוסים נמצאים בסוריה בכל רגע נתון. הערכות מדברות על 5,000 שמתחלפים כל חצי שנה עד שנה. בהתחשב בעובדה שהרוסים נמצאים שם מספר שנים מדובר על כמות גדולה מאוד של אנשים שנלחמים רחוק מאוד מהבית. לכן השכר, שנחשב גבוה מאוד במונחים רוסים.

חיילי צה"ל מרוויחים בממוצע בין 1,000 ל-1,600 שקלים לחודש ולשם השוואה בצבא ארה"ב משכורת בסיס של חייל מתחיל עומדת על 3,000 דולר לחודש לפני תוספות, כולל תוספת פריסה מעבר לים, שיכולה להקפיץ את השכר החודשי וההטבות עוד באלפי דולרים.