כריס קייל (צילום: american sniper)
"כדי להציל חיי אמריקאים, אני צריך לנטרל את האויב". כריס קייל | צילום: american sniper

רשויות החוק בארה"ב פרסמו היום (א') שנעצר חשוד ברציחתו של כריס קייל – מי שנחשב לצלף הקטלני בתולדות צבא ארה"ב ולגיבור לאומי של ארצות הברית. קייל, ששירת שנים ארוכות ביחידת אריות הים, נרצח אתמול אחרי שהוא ואדם נוסף שפרטיו לא פורסמו נורו במטווח אזרחי בטקסס. לאמריקאים, כמו גם לרבים בעולם, היה מוכר קייל כ"שטן מרמאדי" – זאת אחרי שלזכותו נספרו 160 חיסולים מאושרים מתקופת שרותו בעיראק. כמות זו שמה אותו ברשימת הצלפים הקטלניים ביותר של הכוחות המזויינים של ארה"ב.

קייל נולד בעיירה אודסה שבטקסס, בן להורים שעבדו בתחום החינוך, אבל כבר מגיל צעיר נמשך לכוח אש קטלני. את האקדח הראשון שלו קיבל כבר בגיל 8. לפני הצבא היה רוכב רודאו מקצועי, אולם בראיונות שנתן בעבר סיפר שהמקצוע, המסוכן יש לומר, לא היה מספיק מאתגר. קייל הלך ללשכת הגיוס של המרינס אבל זו הייתה סגורה כי המגייס המקומי היה בארוחת צהריים. את מזלו ניסה בלשכת הגיוס של הצי, שם הציעו לו לנסות לעבור את המבחנים הקשים של הנייבי סילס ומשם הכל הפך להיסטוריה.

את שרותו ביחידת הקומנדו החל בשנת 1999 ביחידת החבלה התת ימית של הסילס. כשפרצה מלחמת עיראק השנייה היה קייל, אז לוחם בצוות 3, בין הראשונים להגיע לשם. עד לאותו היום עמד השיא של הצלפים האמריקאים על 109 – שיא שנקבע בזמן מלחמת ווייטנאם. החיסול הראשון של קייל כצלף היה של אישה עיראקית שהתקרבה עם רימון יד לקבוצת חיילי מרינס אמריקאים שהוצבה במחסום. בספרו "צלף אמריקאי", מספר קייל כי היסס בתחילה אולם לבסוף ירה בה בטרם פוצצה את הרימון וכך הציל את החיילים.

ארגוני הטרור הציעו פרס על ראשו

כמעט בכל יום חזר קייל לבסיס עם לפחות איקס אחד על הקת ולפעמים יותר. מאוד מהר הוא זכה לכינוי "השטן מרמאדי" ועלה על הרדאר של גורמי הטרור בעיראק שהציעו על ראשו של הצלף פרס של 20 אלף דולר למי שיחסל אותו. פרס זה עלה בתוך מספר חודשים ל-80 אלף דולר. אבל זה לא עצר את הצלף הנועז ששירת בסך הכל בארבעה סבבים בעיראק וזכה לשתתף בכל הקרבות הגדולים של המלחמה הזו. אגב זה לא כולל מבצעים מסווגים שבהם השתתף במקומות כמו אפגניסטן ומדינות נוספות.

במהלך הקרב על פאלוג'ה התמקם קייל בדירה והכין עמדה ממיטה תינוק הפוכה עליה הציב מזרן. יחד עם תצפיתן חיסל קייל כל מחבל שהתקרב ליחידות הלוחמות ובסך הכל למעלה מ-40. בשנת 2008 השיג קייל את הירייה לטווח הארוך ביותר בקריירה שלו. הוא היה חמוש ברובה צלפים מסוג PGM 338, שהטווח שיעיל שלו עומד על 1,400 מטר. קייל הבחין בקבוצה של מורדים מתכוננים לשגר רקטות לעבר שיירה של צבא ארה"ב מחוץ לעיר סאדאר. הוא חיסל את כל החוליה מטווח של 1,920 מטר, כולל את המשגרים.

כריס קייל צלף (צילום: american sniper)
העמדה המאולתרת של קייל ממנה חיסל קייל 40 מחבלים | צילום: american sniper

השרות שלו בעיראק לא היה קל ובסך הכל הוא עצמנו נורה פעמיים ובנוסף שש פעמים היה ברכב שעלה על מטען צד. את עיראק הוא עזב אחרי שחיסל 160 מורדים. אגב בפנטגון טוענים שכמות החיסולים עומדת על 255 אולם יש נהלים ברורים לאישור צליפה ולכן לא כל ההריגות של קייל נרשמו. מה שבטוח עדיין מדובר בצלף קטלני במיוחד. הוא זכה ללא מעט עיטורים בהם פעמיים כוכב הארד, חמש פעמים כוכב הברונזה ועוד.

"מעולם לא הפריע לי להרוג אדם"

בשנת 2009 החליט לעזוב את הצבא כדי להציל את נישואיו. כאזרח השתתף בתכניות ריאליטי (בנושא נשק כמובן) והתרגל לחיי הפרברים הנוחים. בנוסף הוציא ספר שמסכם את השרות שלו ביחידת העילית, "צלף אמריקאי", והקים את חברת "קראפט אינטרנשיונל" שהכשירה יחידות משטרה וצבא בלחימה אורבנית ובכלי נשק.

בריאיון לרשת פוקס אמר שהעבר שלו לא רודף אחריו "מעולם לא הפריע לי להרוג אדם. מה שהפריע לי זה אלו שלא הצלחתי להציל. העבודה שלי לא הייתה להרוג אנשים, אלא להציל אותם. כדי להציל חיי אמריקאים, אני צריך לנטרל את האויב". אתמול כאמור נרצח הגיבור האמריקאי – מי שחיסל לפחות 160 מחבלים, נרצח דווקא במטווח מקומי בטקסס, כשהוא בן 38 ומשאיר מאחוריו אישה ושני ילדים. הידיעות בכלי התקשורת האמריקאים מדברים על אדי רות, צעיר בן 25, כחשוד במעשי הרצח.

>> יחידות הצלפים הטובות ביותר בעולם