משלחת צה"ל מבית הספר ללוחמה בטרור, יחידות מיוחדות ומפקדת קצין חי"ר וצנחנים ראשי (מקחצ"ר), חזרה ממדינת פרו בדרום אמריקה, שם עשרה לוחמים מצטיינים אימנו במשך עשרה ימים את הכוחות המיוחדים של הצבא המקומי. זאת כחלק מהיחסים הביטחוניים שבין ישראל למדינה.

מפקד המשלחת, המוגדר כראש מדור מיוחדים במקחצ"ר, ס', סיפר לאתר צה"ל כי במסגרת ההכנות המקדימות, נשלחו נציגים לבדוק את שטח האימון ולשמוע את הצרכים של המקומיים. בהמשך יצאה המשלחת, שהעבירה אימוני חילוץ בני ערובה, השתלטות על מבנים ועוד.

"הם נותרו המומים", סיפר מפקד המשלחת לאתר צה"ל על האימונים בפרו. "השיטה שפיתחנו לאורך השנים הרבה יותר מהירה ויעילה ממה שהם הכירו, ותוך שעות הם כבר אימצו אותה".

האימון בחו''ל (צילום: דובר צה"ל )
לוחמי צה"ל מאמנים את צבא פרו בלוט"ר | צילום: דובר צה"ל

רוב הלוחמים אותם הישראלים אימנו שייכים לבריגדה ה-1 של הכוחות המיוחדים בצבא פרו. היחידה פועלת בעיקר נגד ארגון טרור מקומי וקרטלי סמים. לבריגדה יש ניסיון מבצעי לא קטן, כאשר גולת הכותרת במורשת המקומית היא אירוע חילוץ 72 בני ערובה משגרירות יפן במדינה, פעולה שהם הובילו.

מי שהגיע לזירת האימונים לבדוק את שיתוף הפעולה עם המדריכים של צה"ל, הוא רמטכ"ל צבא פרו. "בנאומו, סיפר מפקד הצבא הפרואני שהוא זוכר היטב איך הגיעו נציגים מצה"ל כשעוד היה חייל צעיר - וכמה זה משפיע עליו אפילו עד היום", סיפרו במשלחת.

צבא פרו הוא אחד מהצבאות הגדולים בדרום אמריקה, המדורג במקום ה-47 מבין צבאות העולם על פי אתר "גלובל פייר פאואר". צבא שמפעיל אמצעי לחימה חדשים ומשוכללים כמו מטוסי מיראז' 2000 ומיג-29 לצד נשק מיושן, למשל טנקים מסוג טי-55.

אין זה שיתוף הפעולה הביטחוני הראשון בינם ובין ישראל. בעבר רכשו הפרואנים אמל"ח המיוצר בארץ, בין השאר רובי גליל ועוזי, רובי צלפים, טילי נ"ט מסוג ספייק ועוד.

האימון בחו''ל (צילום: דובר צה"ל )
לוחמי צה"ל מאמנים את צבא פרו בלוט"ר | צילום: דובר צה"ל

המשלחות הישראליות לאימון כוחות מיוחדים מכונות MOBILITY TEAM TRAINING ועד היום יצאו לשבע מדינות שונות ביבשות אפריקה, אסיה ודרום אמריקה.

עיקר האימונים נוגעים לתחום הלוחמה בטרור, חילוץ בני ערובה, קרב מגע ועוד, כאשר העיקרון הוא להשאיר בסיס עליו הכוחות המקומיים יתאמנו. "בכל מדינה שאנחנו מגיעים אליה הצורך דומה, כולם רוצים ללמוד את תורת הלוט"ר הישראלית", סיכם מפקד המשלחת.

בעבר היו מספר חברות ישראליות פרטיות שהעבירו אימונים צבאיים בפרו ומדינות נוספות, אולם בלא מעט מקרים העסקאות האלה הסתיימו בטעם חמוץ ואף טענות של סיוע למשטרים רודניים. נראה שבישראל הפיקו את הלקחים ויזמו משלחות צבאיות מסודרות, לצד אישור של חברות מאוד ספציפיות על ידי משרד הביטחון.

האימון בחו''ל (צילום: דובר צה"ל )
לוחמי צה"ל מאמנים את צבא פרו בלוט"ר | צילום: דובר צה"ל