חייל באוטובוס (צילום: עודד קרני, פז"ם)
כבר לא תצטרכו מדים כדי לעלות לאוטובוס | צילום: עודד קרני, פז"ם

רק לזה חיכיתם: רפורמה חדשה של שר האוצר ושר הביטחון תשנה לחיילים את החיים. במקום לעלות על מדים כדי להתנייד ממקום למקום בחינם, מעכשיו תוכלו לעשות את זה רק באמצעות החוגר שלכם. מחר צפוי להיחתם הסכם בממשלה שיאפשר לחיילי צה"ל לנסוע בתחבורה ציבורית בסופי השבוע ללא מדים, בהצגת תעודת החוגר בלבד.

הרפורמה מגיעה בעקבות הצעת חוק של חברת הכנסת רויטל סויד מהמחנה הציוני בשיתוף שני השרים - כחלון וליברמן. "כל השבוע החיילים שלנו עובדים קשה בשבילנו. מגיע להם בשישי-שבת לנוח, לבקר את סבא וסבתא, לפגוש את החברים ולבלות", אומרת ח"כ סויד. "מגיע להם לעשות את זה מבלי לשלם מתוך משכורתם הצנועה, רק בגלל שהם על אזרחי. לכן, לפני שנה וחצי הגשתי את הצעת החוק שתאפשר נסיעות חינם לחיילים ללא מדים, בתחבורה ציבורית בסופי שבוע. חייל בלי מדים הוא עדיין חייל, בחובות ומעכשיו - גם בזכויות." 

כחלון עם חיילים (צילום: יחסי ציבור)
מקלים על החיילים. כחלון | צילום: יחסי ציבור

ההסדר החדש יעלה כ-30 מיליון ש"ח בשנה והוא ימומן על ידי משרדי האוצר ומשרד הביטחון באופן שווה. החיילים ידרשו להציג את תעודת החוגר שברשותם על מנת להשתמש בחופשיות בתחבורה הציבורית בדומה למנגון שקיים היום בכרטיס ה"רב-קו". הרפורמה החדשה צפויה להיכנס לתוקף תוך מספר שבועות. 

שאלה על רה"מ ונקטעה. סויד
ח"כ רויטל סויד. יוזמת החוק | צילום:

"זה יקל מאוד על הסירבול וההוצאות המיותרות בסופי השבוע", אמר חייל למערכת פז"ם. "עד היום הינו מתגנבים לרכבת או צריכים לעלות על מדים בשביל לעשות נסיעה פשוטה ביום שישי או במוצ"ש. זה יקל גם על היציאות מהבסיס והחזרה אליו".

"עשינו תיקון היסטורי כשהעלנו את שכר החיילים ב-50%, וכעת אנחנו עושים עוד צעד כדי להקל עליהם. מדובר בילדים ובילדות שלנו ששומרים עלינו, וזה המעט שאנחנו יכולים לעשות כדי להחזיר להם", מסר שר האוצר כחלון.