התחזקות דתית - לא רק בצה"ל: בפיקוד הצפון מעידים על עלייה במספר השיעים, הנחשבים לתומכי חיזבאללה, שמתגייסים לצבא לבנון (צל"ב) בשנים האחרונות בכלל והשנה בפרט.

בפצ"ן הסבירו כי בשנת 2007 בוטל חוק גיוס החובה לצבא לבנון, ומאז מתגייסים אליו פחות נוצרים, שנחשבים למתנגדי חיזבאללה, ויותר מוסלמים שיעים שנחשבים לתומכי הארגון. המגמה, שנמשכת מספר שנים, התגברה השנה. "אם בעבר עיקר הקצונה הבכירה הייתה נוצרית, היום היא מורכבת מ–40 אחוז שיעים", אמר קצין בפיקוד הצפון המעורה בנושא. "בקרב הקצונה הזוטרה הם כבר מהווים רוב".

ארה
חיילי חיזבאללה מוכנים למלחמה. ארכיון | צילום: AP, חדשות

הצבא הלבנוני רוכש אמל"ח חדש

לפי ההערכות, השיעים המשרתים בצל"ב הם המוצבים בסמוך לגבול עם ישראל, ואילו הנוצרים משרתים בעיקר ביחידות המיוחדות שממוקמות במרכז לבנון. כמו כן, בפיקוד הצפון סיפרו כי הצבא הלבנוני ממשיך ברכישת אמל"ח חדש ואף שינה את פריסת התותחים שלו לאורך הגבול. "צל"ב רוצה להראות שהוא מגן על לבנון ולא חיזבאללה", הסביר הקצין. "לכן הוא ממגן מוצבים על הגבול ומגביר את כמות הסיורים".

אירוע הירי האחרון בין צה"ל לצבא לבנון התרחש לפני מספר חודשים ונגמר ללא נפגעים. באוגוסט אשתקד נרשם האירוע החמור ביותר מאז מלחמת לבנון השנייה, כאשר חיילי צל"ב פתחו באש לעבר כוח מילואים באזור משגב עם. כתוצאה מהירי נהרג המג"ד, סא"ל (מיל') דב הררי ז"ל. תגובת צה"ל לאחר האירוע גרמה למותם של ארבעה חיילים לבנונים, ובפצ"ן הסבירו כי האירועים הם חלק מהטריגר למיגון המוצבים של צל"ב.

לבנון
גבול הצפון. פריסת התותחים והתרחבות הכפרים בתאוצה (צילום: במחנה) | צילום: עיתון "במחנה"

הכוחות נערכים לאיומי חטיפה

בתוך כך, מגמה נוספת שזוהתה בגבול מאז מלחמת לבנון השנייה היא התרחבות הכפרים בדרום לבנון לכיוון הגבול עם ישראל. מגמה זו התגברה בשנה וחצי האחרונות, ומהגבול ניתן לזהות בניינים חדשים במרחק של כמה מאות מטרים מהקו הכחול. "כמובן שחלק מההתרחבות היא טבעית, אבל יש בתים חריגים שמתקרבים אלינו וידוע שהם לא תמימים", הוסיף הקצין. "יש יותר סיורים בכלי רכב ששייכים לחיזבאללה, יותר תצפיות ויותר מבנים שמשמשים את הארגון".

על רקע הגברת הדריכות בצה"ל לקראת אירועי חטיפה נוספים עם השלמת עסקת שליט, גם בפצ"ן שומרים על ערנות מוגברת בנושא. בניגוד להודעתו של החמאס על כוונות לחטוף חיילים, ארגון חיזבאללה הצפוני לא שיחרר הודעות דומות בימים האחרונים. בפיקוד לוקחים את העובדה הזו בעירבון מוגבל וממשיכים להיערך לתרחיש דומה, בגזרה שידעה שני אירועי חטיפה ב–11 השנים האחרונות. "איומי חטיפה בגזרתנו תמיד יש, והכוחות שתופסים פה קו נערכים לזה", ציין הקצין.

גבול ישראל-לבנון. ארכיון
סיור ליד גדר המערכת. נערכים לאיומי חטיפה | צילום: AP

לעמוד הפייסבוק של "במחנה"

>> כדאי להכיר: היחידות המיוחדות של צבאות ערב