תצלום אוויר מהמדבר הסעודי (צילום: טלגרף)
התצלום חשף שני כני שיגור עם טילים המכוונים לצפון מערב (ישראל) וצפון מזרח (איראן) | צילום: טלגרף

תמונות שפוענחו על ידי מכון המחקר IHS Jane's Intelligence Review גילו טילי קרקע קרקע בלב המדבר הסעודי, עם יכולות לפגוע גם באיראן וגם בישראל, כך נחשף אתמול (ד') בטלגרף הבריטי. המומחים שבדקו את התמונות מצאו שני כני שיגור, אשר אחד מכוון צפון מערב לעבר תל אביב, והשני צפון מזרח לעבר טהרן. הכנים יכולים לשגר טילים מסוג DF3, להם טווח של עד 4,000 קילומטרים ויכולת לשאת 2 טון של חומר נפץ.

המומחים של מכון המחקר מאמינים שהבסיס לשיגור הטילים נבנה במהלך החמש שנים האחרונות. המטרה, לדבריהם, היא מוכנות לקראת פיצוץ אפשרי במזרח התיכון. בעוד שלסעודיה אין קשרים דילפומטיים עם ישראל, בטלגרף טוענים ששתי המדינות מנהלות מגעים חשאיים על מנת לשמור על יציבות האזור. האויב המשותף של שתי המדינות, כך נכתב, הוא איראן - אשר מתחרה בסעודיה כמדינה השלטת במפרץ הפרסי. המומחים מביעים חשש שברגע שאיראן תשיג נשק גרעיני, סעודיה תנסה לעשות את אותו הדבר.

התצלומים התגלו במהלך בדיקה של מכון המחקר שנעשתה כדי להעריך את עוצמתה של ערב הסעודית. הם גילו את בסיס הטילים באל-וווטאח, 200 קילומטרים דרום מערב לבירה הסעודית ריאד. המתקן משמש לאימונים ולשיגור טילים, כאשר הטילים עצמם מאוחסנים בבונקר תת קרקעי אשר נבנה על צלע ההר. מצפון למתקן יש שני כני שיגור, עם סימונים המעידים בוודאות לאן הם מכוונים.

עוד אומרים המומחים של מכון המחקר שפענח את התצלומים, שסעודיה נמצאת במהלך שדרוג טילי ה-DF3, אשר יוצרו במהלך שנות השמונים. הטילים הללו, שיוצרו בסין, לא ניתנים להפעלה בשלט רחוק ולכן צריכים להיות ממוקים בזווית הנכונה לפני שמשגרים אותם.

"ההערכה שלנו היא שהבסיס פעיל או פעיל באופן חלקי", אמר מומחה מטעם המכון, רוברט מונקס. "אנחנו לא יכולים להיות בטוחים שהטילים מכוונים בדיוק לתל אביב או טהרן, אבל אם הם ישוגרו, אפשר להניח שהם יכוונו לערים גדולות. אנחנו לא רוצים לתת יותר מדי פרשנות לאסטרטגיה הסעודית, אבל זה ברור שלמדינה אין קשרים טובים לא עם ישראל ולא עם איראן".

>> צבא מצרים: מבט מבפנים