משרד ההגנה האמריקאי מדווח על מכירת נשק אמריקאי לשנת 2020 בסכום דמיוני. על פי הדיווח בשנה זו ארה"ב מכרה נשק בהיקף של 175 מיליארד דולר. עליה של 2.8 אחוז ביחס לשנה קודמת, אז עמד הנתון על כ-170 מיליארד דולר.

כמו שזה נראה, בעולם הצבאי לא שמעו על הנזקים הכלכליים של הקורונה. על פי הדיווח עסקאות נשק בהיקף של 124 מיליארד דולר נחתמו באופן ישיר על ידי החברות השונות ואילו עסקאות בשווי 50.8 מיליארד דולר נחתמו על ידי הממשל, מה שמוכנה עסקה בין ממשלות (G2G).

הדיווח מלמד על עלייה בממוצע השנתי של מכירות נשק בתקופת נשיאותו של דונלד טראמפ, כאשר הסכום הממוצע בכל אחת מארבע שנות כהונתו של עסקאות בין ממשלות עומד על 57.5 מיליארד דולר, לעומת 53.9 בתקופת קודמו בתפקיד ברק אובמה.

טראמפ וטייס 35-F (צילום: Alex Wong, GettyImages)
טראמפ וטייס חמקן. בתקופתו מכרו יותר | צילום: Alex Wong, GettyImages

נתון מעניין על רקע הצהרות של טראמפ בהן טען כי בכירי יצרניות הנשק דוחפים למלחמות כדי לגרוף מכך רווחים. למרות דבריו, נראה כי בממשל טראמפ עשו הכל כדי למכור כמה שיותר נשק.

משרד ההגנה האמריקאי סירב לספק פרטים על העסקאות, למעשה בכלל לא ברור האם זה הסכום המדויק ויכול להיות שהנתון גבוה יותר. מפרסומים שהיו במהלך השנה האחרונה, ניתן לכלול בסיפור הזה את מכירת מטוסי ה-F-35 לאיחוד האמירויות המוערכת בעשרות מיליארדים, שחלקה צפוי להיכלל בשנת 2020 וחלק נוסף בשנה הבאה.

לישראל יש תרומה צנועה להיקף המכירות האמריקאי עם קנייה של דלק למטוסים ורכבים צבאיים, בהיקף של 3 מיליארד דולר. יתכן שהסכום המיוחס לישראל גבוה יותר, משום שבשנה האחרונה נרכשו בארה"ב גם חלקי חילוף לכלי טיס של חיל האוויר ופריטים נוספים במסגרת רכש צבאי שוטף.