שירות החובה בצבא ההגנה לישראל לא פסח גם על משתתפי הדוקו-ריאליטי "חתונה ממבט ראשון" בקשת 12 ובזמן שהעונה נכנסת למאני טיים שלה אנחנו ביקשנו לבדוק עם הזוגות שנכנסו לכל בית בישראל איפה שירתו, באילו תפקידים ומה הם הכי זוכרים מהתקופה שמשאירה משהו אצל כל אחד.

"שירתתי ביחידה קרבית שנקראת פלוגה ייעודית למשימות מיוחדות", נזכר יוגב אלקיים. כתושב הדרום המציאות הבטחונית היא חלק משגרת היום יום שלו כפי שהיה אפשר לראות גם באחד מפרקי הסדרה בהם זומן למילואים בזמן הסלמה בעוטף עזה.

חדי העין הבחינו בדרגות קצונה על כתפיו של יוגב שהוא בוגר קורס קציני יבשה. "בסדיר שירתתי כלוחם ומפקד בצוות ולבסוף מפקד פלוגה, השתחררתי בדרגת סגן".

יוגב אלקיים בשירות הצבאי (צילום: אלון חן)
"הרגשתי שאני לא הולך להחזיר את כל החיילים" | צילום: אלון חן

חוויה אחת מתקופות השירות היא כזו שיוגב לא מסוגל לשכוח. "באחת המשימות ככוח קטן וחשאי נחשפנו על ידי רועה צאן תוך דקות כל הכפר היה עלינו, כולל ירי לעברנו. זו הייתה משימה שבה כמפקד צוות הרגשתי שאני לא הולך להחזיר את כל החיילים בבטחה הביתה. בסופו של דבר עם קצת תחבולה הצלחנו לכוון את האש למקום אחר ולסגת בבטחה".

אחרי האירוע הקשוח ליוגב נשארו בקנה גם סיפורים קצת יותר קלים לעיכול. בעצם, תלוי עבור מי. "בחלק מפעילות מבצעית מתוקף החשאיות נדרשנו להטיל את מימינו בבקבוקים, שהיינו מסמנים אותם על מנת להבדיל אותם מבקבוקי השתייה. באחת הפעמים חייל מסוים לא סימן את הבקבוק ולרוע מזלי אני 'זכיתי' לשתות ממנו".

למרות התקריות הפחות נעימות יוגב ממשיך באותו התפקיד במילואים כשלאחרונה הוא גם כתב פוסט על המציאות הבטחונית הקשה באזור מושב תאשור בו הוא מתגורר בדרום וזכה לתגובות רבות.

מי שפגשה את יוגב מתחת לחופה במסגרת התוכנית היא בת אל לוי, ששירתה בחיל מודיעין השדה (כיום איסוף קרבי) בתפקידי כמשקית ועוזרת קצין מבצעים גדודי. 

"מהבסיס שלנו יצאו הרבה מבצעים של גדודי לחימה והרבה פעמים איבדנו אנשים שהכרנו", היא נזכרת בחוויות השירות. "אירוע שזכור לי במיוחד היה אסון הנגמ"שים שאירע באמצע השירות שלי. גדודים שיצאו מהבסיס שלנו וחיילים ששהו איתנו בחמ"ל כמה רגעים לפני צאתם למבצע נהרגו באסון הזה". בת אל סיפרה שהיחידה כולה עברה טלטלה ולקח זמן עד שחזרו לשגרה. "אני זוכרת את החיוכים של החיילים לפני צאתם למבצע ואת הגאווה שלהם. יהי זכרם ברוך".

שירות משמעותי עבר גם על ליאור לביא, שהתחתן בתוכנית עם שרונה מרלין, ושירת שש שנים בקבע אחרי שלוש שנות סדיר בחיל האוויר.

"השירות היה משמעותי מאוד עבורי", משחזר ליאור השבוע, "הוא העניק לי אחריות כבדה בגרות ויכולת הובלת תהליכים ומשימות בגיל צעיר".

ליאור לביא בשירות הצבאי (צילום: אלון חן)
"השירות עיצב את מי שאני היום" | צילום: אלון חן

על הפעילות עצמה אסור לו לפרט מטעמי בטחון המדינה אבל ניכר מהדברים עד כמה השפיעה עליו התקופה במדים. "הכלים שרכשתי במהלך השירות עזרו ועוזרים לי לכבוש מטרות שאני מציב לעצמי במגוון תחומים, גם בעולם העסקי וגם בחיי האישיים. השירות עיצב את מי שאני היום מהרבה בחינות". כיום ליאור ממשיך לשרת במילואים.

גם לחצי השני של ליאור בתוכנית, שרונה מרלין, התחום הצבאי והבטחוני לא זר, והיא שירתה בתפקיד עליו אסור להרחיב.

כששאלנו את שרונה מה החוויה שהכי זכורה לה מהשירות היא שלפה מהזכרון פאדיחה קטנה. "אחרי שבוע אינטנסיבי ויום עוד יותר אינטנסיבי, יצאתי להפסקת צהריים, נכנסתי לאוטו ופשוט נרדמתי למשך שעתיים. התעוררתי לאינספור שיחות שלא נענו מהאחראי שלי, למזלי הוא צחק עליי ובסוף זה נגמר בטוב".

כלה נוספת בעונה הנוכחית שהעבירה לא מעט זמן מהשירות שלה בנסיעה ברכבים צבאיים או יותר נכון טיפול בהם היא אורטל יהלומי, שהתחתנה בתוכנית עם עידו חמדי.

אורטל שירתה בחטיבת גבעתי, שם מילאה תפקיד של מכונאית וחשמלאית נגמ"ש – המשוריין המיתולגי של צה"ל שמשמש לוחמים בזמני שגרה וחירום. אחרי הסדיר היא המשיכה גם לשירות מילואים עד לאחרונה.

דקלה דאיטי, שנשאה בתוכנית לאלון עייני, שירתה בחיל האוויר והייתה מפקדת קורס מפעילי מערכות תמונה אווירית בבסיס עובדה ליד אילת.

דקלה דאיטי בשירות הצבאי (צילום: אלון חן)
זכרונות מיום כיפור בבסיס. דקלה | צילום: אלון חן

על התקופה כמפקדת היא מספרת שהייתה רוויית חוויות, אחת מהן יוצאת דופן. "הייתי צריכה לסגור יום כיפור עם החניכים בבסיס", נזכרת דקלה. "כשהחג יצא החניכים כולם התנפלו על האוכל למרות שהסברתי להם כמה חשוב לחזור לאכול בהדרגה. התוצאה הייתה שפשוט כולם הקיאו ולא הרגישו טוב להמשך הערב והייתי צריכה לטפל בהם במקום להמשיך עם הלו"ז שתוכנן".

אלון עייני, החתן של דקלה בתוכנית שירת בגדוד הסיור של חטיבת גבעתי. "סיימתי מסלול כלוחם ואז הייתי קשר של מח"ט גבעתי עד סוף השירות", נזכר אלון השבוע, "בצבא כל אירוע חריג נחרט לי בזכרון אבל לא אשכח את הפעם בה הגענו לזירת פיגוע התאבדות ואת המראות שם לא אשכח". למרות החוויה הקשה אלון משתדל להמשיך ולשרת במילואים בחטיבה לוחמת.

עוד אחד שמשרת כקשר ועדיין עושה מילואים הוא דודו כהן, החתן של צוקית אשכולי ששירת כלוחם בגדוד 50 של חטיבת הנח"ל.

בקו האחרון שלו בשירות הייתה לדודו חוויה קשה שאותה לא ישכח. "זו הייתה שנת 2003 במחסום שאיישנו קרוב לחודש. כמה ימים אחרי שעזבתי את הגדוד לטובת פרק משימה של התנדבות בקהילה, המחסום הותקף על ידי מחבל".

"הוא החביא נשק מגולגל בתוך שטיח", מוסיף דודו על האירוע המטלטל, "המחבל הגיע למחסום בשעת דמדומים, לפני הזריחה כשהחיילים בדיוק התחלפו בשמירה, ופתח באש. שני לוחמים נהרגו, אחד מהם חבר שהכרתי. המחשבות על האירוע לא מרפות, אם הייתי נשאר בגדוד בקלות יכולתי להיות שם".

דודו כהן בשירות הצבאי (צילום: אלון חן)
המחשבות על האירוע בפלוגה שלו לא מרפות. דודו | צילום: אלון חן

צוקית אשכולי, הכלה של דודו בתוכנית שירתה בבסיס בא"פ לכיש וערב אחד ביחידה זכור לה במיוחד. "יצאנו לריצה באזור המטווחים ופתאום מרחוק היה נדמה לי שאני רואה כלב וחמור מתקדמים יחד לכיווננו. אמרתי לחברות שלי והן צחקו עליי, היו בטוחות שמדובר בשני כלבים".

ממה שהספקנו להכיר את צוקית על המסך היא לא אחת שמוותרת. "אמרתי להן שנחכה רגע וכשהם התקרבו ראינו שזה אשכרה כלב מלווה חמור, כמו חברים, משהו הזיה. באותה תקופה הייתה קצת צהובה ואמרתי לחברות שהחמור נראה מסכן וחייבים לתת לו מים, אבל אסור לגעת בבעלי חיים".

איך התקרית המוזרה הסתיימה? "הלכתי להביא לו מים ואיך שהנחתי אותם הוא שחרר בעיטה עם הרגליים האחוריות. אני עפתי מהעוצמה ואחרי שהתאוששתי אף מהחיילים לא האמין למה שקרה לי עד שראו למחרת את החמור בכניסה לבסיס".

אחד החתנים היותר מדוברים של העונה הזו הוא לירן לוי, שבלט בהבנה והסבלנות שגילה כלפיי כלה שהותאמה לו, שירי קופפרברג.

לירן לוי בשירות הצבאי (צילום: אלון חן)
היה שם באירועים משמעותיים של צה"ל. לירן | צילום: אלון חן

מסתבר שללירן יש עבר צבאי משמעותי במיוחד שהחל עוד בימים בהם צה"ל נכח בלבנון. "התחלתי את שירותי כטכנאי מכ"ם בלבנון מזרח, אחר כך יצאתי לקורס קציני קשר ובסיומו הוצבתי בבסיס שזפון בדרום. כתפקיד שני הייתי סמ"פ בגדוד קשר באוגדה 36 בצפון".

בין המעברים מדרום לצפון היה אירוע אחד שלא ישכח. "אסון המסוקים, שירתתי באיזור כשהאירוע קרה והיינו הראשונים שהגיעו לזירה. לא אשכח את המראות, הריחות והצעקות שהיו בהתחלה ולאט לאט נעלמו. יומיים לפני האירוע ישבתי במוצב עם אחד החיילים שנהרגו ועד היום דמותו מלווה אותי. זה אסון שצרוב לי בזכרון כאחד מהרגעים הקשים שחוויתי בחיים".

ללירן יש גם חוויה חיובית יותר, משירותו כסגן מפקד גדוד קשר באוגדה בצפון. "היה לי הכבוד לנסוע במהלך המילואים למשלחת למחנות ההשמדה בפולין. התחושה להיות על מדי צה"ל, במקום שהושמדו מיליוני יהודים, לשמוע את הסיפורים המזעזעים מניצול שואה, גרמה לי לגאווה. הרגשתי שליחות ביחד עם סגירת מעגל אישית, כי חלק ממשפחתי נספתה גם היא בשואה וזה גרם לי להשלמת התמונה במה הם עברו מתוך הסיפורים שלהם. זו הייתה חוויה של ניצחון על הישג העם היהודי למרות השואה שעברנו".

"חתונה ממבט ראשון": הערב (ראשון) ב-21:15, קשת, ערוץ 12