צילום: רועי ברקוביץ'. עריכה: מיכל בן ארי

אמצע השבוע, שעת צהרים. שמש חמימה שוטפת את הכביש הפתלתל המוביל למעלה מכמש וליישובי בנימין. ביחידת המסתערבים של מג"ב מקבלים דיווח על חדירה של חוליית מחבלים מתאבדים, חמושים בחגורות נפץ, שמתכוונים לבצע פיגועי ראווה. המסתערבים הצעירים מוקפצים למשימה, מתמקמים בין הגבעות ומוסווים היטב בשטח כדי לסכל את הפיגוע ולחסל את המחבלים. המחבלים ממשיכים לצעוד בבטחה, המסתערבים המוסווים יוצאים משום מקום ומסתערים על המחבלים המופתעים מאחור, מחסלים אותם ומנטרלים את חגורות הנפץ. הפיגוע סוכל.

רפ"ק רועי, מפקד פלוגת המסתערבים הצעירים, מרוצה מתפקוד חניכיו הטירונים בתרגיל. הוא עובר אחד אחד ומתחקר אותם על תפקודם בתרגיל. "הם פעלו באופן מקצועי מאוד, הם עוד בהתחלה. תמיד יש מקום לשיפור, היו כמה ליקויים קטנים, טעויות, נפיק את הלקחים בתרגיל הבא ובמציאות הכול יעבוד טיפ טופ", הוא מסביר.

יחידות המסתערבים של משמר הגבול הציתו תמיד את הדמיון. עם היכולת שלהן לחדור לשווקים הומי אדם ברצועת עזה, ברמאללה או בג'נין, להגיח באפילה לתוך מקומות מסתור בשטחים ובאומץ לב לשלוף את ארכי המחבלים שתכננו פיגועים, או היו מעורבים ברצח אזרחים ישראליים וחיילי צה"ל.

הכשרת המסתערבים (צילום:  שמעון איפרגן)
מקפידים להפתיע | צילום: שמעון איפרגן

לא כל אחד יכול להיות מסתערב

בשנים האחרונות הביקוש של הדור הצעיר להתגייס לשורות הימ"ס הוא עצום. רק כמה עשרות בודדים זוכים לבסוף לעבור את המבחנים הקשים ולזכות בתואר "מסתערב".

"הצעירים של היום חכמים מאוד. הם יודעים מה שהם רוצים. לפני שהם מגיעים אלינו הם קוראים על יחידות המסתערבים, מבינים את האתגרים שבהם הן עומדות ואז הם מגישים מועמדות. הביקוש ליחידה בשנים האחרונות הוא גדול מאוד, לא פחות מאשר ליחידות מובחרות מאוד בצה"ל", טוען רפ"ק רועי.

בצל הדיבורים על האינתיפיאדה השלישית שעומדת בפתח והצורך לתגבר את יחידות המסתערבים, הוחלט במג"ב ליזום פיילוט ראשון מסוגו, שמטרתו להכשיר טירון בתוך שנה למסתערב לכל דבר ועניין ובכך לאפשר לו להיכנס מיידית לפעילות מבצעית.

רפ"ק רועי, 35, נשוי ואב לשלושה ילדים, בעל רקורד של 18 שנה במג"ב, בוחר בפינצטה את המסתערבים הצעירים ואת הסגל ביחידות. הקצינים בעלי הניסיון העשיר ביחידות הימ"ס, עוברים הכשרות בידי מדריכי ירי מיחידת הלוחמה בטרור (הלוט"ר) ומגיעים לרמות התרגול הגבוהות ביותר. מתוך 280 טירונים נבחרו 45, מתוכם שרדו את השלב הראשוני רק 36.

"כל אחד ואחד שמגיע לטירונות הזו נבחר בפינצטה. מדובר על הכשרה של שנה, כשאנחנו נותנים את הדגש לא רק על יכולת מבצעית, אלא גם מקנים ערכים וחינוך שמבחינתי הם חשובים לא פחות. אנחנו נותנים להם את כל הכלים להצליח", ציין רפ"ק רועי. "היתרון שלנו הוא שמפקדי הפלוגות פה הם קצינים מיומנים, אבות לילדים והם תמיד עם יד על הדופק,  מה שעוזר לנו לעצב את האישיות שלהם ולייצר את הלוחמים הכי טובים. בלי תמיכה מהבית לא היינו מצליחים בפרויקט הזה".

בסיס האימונים של המסתערבים על שם "רבין", מאפשר הצצה נדירה ביותר על דור המסתערבים הבא - על הצעירים שהחליטו לוותר על סיירת מטכ"ל, גולני, צנחנים, טייס ושייטת 13, כדי להגשים את החזון להיות מסתערב.

הכשרת המסתערבים  (צילום:  שמעון איפרגן)
פועלים בכל שעה ובכל מקום | צילום: שמעון איפרגן

"לעם ישראל יש על מי לסמוך"

"קראתי המון על יחידת המסתערבים של מג"ב וזה הדליק אותי. הצית לי את הדמיון. השקט והצניעות שבה הם פועלים כדי לשמור על ביטחון המדינה ואזרחיה, והיכולת שלהם בכל שעה ביממה לחדור ליעד ולשלוף מתוכו מבוקשים, גרמה לי לוותר על סיירות ויחידות מובחרות", אומר א', מסתערב צעיר בקורס, "אני אוהב את הצורה שבה הם פועלים, זה מזכיר סרטי מתח. מעבר לכך, משקיעים בנו פה המון בחינוך וערכים וזה דבר מאוד חשוב".

כאמור, לא כל אחד מתאים לתפקיד. כדי להיות מסתערב צריך כמה נתונים מעניינים: כושר גופני גבוה, מנטליות להתמודד עם מצבים קשים מאוד, מוטיבציה עילאית, משמעת עצמית גבוהה, יכולת אלתור, אומץ לב וחינוך לערכים.

"אם יש לך את כל החבילה הזו אתה יכול להיות מסתערב מעולה. אנחנו לומדים פה הכול מאפס", מספר א', "קודם מחנכים אותנו להיות בני אדם, לכבד כל אחד ללא הבדל של גזע, דת ומין, שזה הבסיס. אני חושב שהתדמית של מג"ב השתפרה מאוד וזה בא לידי ביטוי בביקוש לשרת ביחידות עילית בחיל".

ב', תלמיד ישיבת הסדר בן 20, נחשב בעיני מפקדיו לאחד הטירונים הטובים ביותר בקורס ואלה חוזים לו עתיד מזהיר ביותר בימ"ס. "מבחינתי זו משימה לאומית ממדרגה ראשונה לשרת כמסתערב. אני אוהב את אופי המסתערבים, שנחבאים אל הכלים, לא מחפשים כותרות, רעש וצלצולים, באים לעשות את העבודה בצניעות רבה וזה לא מובן מאליו". כך מסביר ב' את החלטתו להיות מסתערב, "יכולתי לשרת בצבא, אבל חיפשתי משהו עם משמעות לאומית ואת זה מצאתי פה. אני רואה את עצמי משרת שנים רבות במג"ב. יש פה אוירה של משפחה, של בית, חמימות. המפקד הוא כמו אבא שדואג לנו ואכפת לו שנצליח".

ג' הוא מדריך ירי ביחידה ללוחמה בטרור. הוא עוקב יחד עם שאר המדריכים אחר התקדמות הטירונים והוא נשמע מרוצה: "יש פה חבר'ה תותחים, מוצלחים. יש להם רצון גדול מאוד ללמוד ולהצליח ורואים את זה בתוצאות של האימונים והתרגילים. הם מאוד ממושמעים.  יש התקדמות מאימון לאימון", הוא מציין. מתקני האימון בבסיס הם מהטובים שיש ומאפשרים להכשיר את המסתערבים כראוי ולהביא אותם לרמות הגבוהות ביותר.

הכשרת המסתערבים (צילום:  שמעון איפרגן)
הם נבחרים בפינצטה | צילום: שמעון איפרגן

רפ"ק רועי טוען, כי הפיילוט החדש ייעל את תהליך הטמעתם של המסתערבים הצעירים ביחידות הימ"ס, כך שהם ישרתו שנתיים בתפקידם, בניגוד למה שהיה בעבר: "הפיילוט הזה נותן לנו להכשיר אותם בצורה מקצועית ויעילה, בטווח של שנה - כשהטירונות וקורס המ"כים נעשים בכפיפה אחת. אני לא מתפשר על חינוך וערכים. בלעדיהם אי אפשר להיות מסתערב, זה הבסיס", הוא מסביר ומוסיף: "זה דור דיגיטלי חכם ביותר שלא היה בעבר, שיודע מה שהוא רוצה. הם נותנים את הכול כדי להצליח. הם ממש לא מפונקים כמו שחושבים. אנחנו נותנים פייט טוב ליחידות מובחרות בצה"ל ומתחרים איתם בראש מורם על ליבם של הצעירים המועמדים לגיוס".

מפקח א', מפקד מחלקה ששירת כמסתערב באחת היחידות, מאמין שהצלחת הפיילוט תביא צעירים רבים נוספים לרצות להתמיין ליחידה: "אתה רואה את המוטיבציה שלהם, את הרצון להצליח ואתה מבין. זה דור העתיד של המסתערבים ואני יכול לומר בגאווה שיש לעם ישראל על מי לסמוך. עוד כמה שנים הם יהיו אלו שידריכו אותו", הוא אומר בחיוך.

>>"רציתי אקשן": הכירו את הקצינה היפנית ממג"ב
>>לסיפורים נוספים הכנסו לעמוד הפייסבוק של פז"ם