דווקא ארה"ב שמקפידה על כך שטכנולוגיה צבאית שלה לא תזלוג לסין, נמצאת בימים אלו בבעיה לא פשוטה אחרי שהתברר כי סין משתמשת בלוויינים אמריקאים למטרות צבאיות. כך על פי דיווחים זרים.

עוד פורסם כי בידי הסינים יש תשעה לוויינים שנבנו בארה"ב. אותם לוויינים מספקים לצבא הסיני מודיעין בעיקר באזורים מרוחקים, כולל בים סין, שם פועל גם הצי האמריקאי כדי להבטיח נתיבי סחר חופשי. אזור הנחשב לנקודת מחלוקת ולא פחות מכך, מקום רגיש בכל הקשור לרוחות המלחמה הקרה והעימות השקט שבין ארה"ב לסין.

בנוסף, על פי דיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל", אותם לוויינים משמשים גם את המודיעין הסיני במעקב אחרי בני עמם. בעיקר מול מיעוטים שחיים במדינה, בהם גם המיעוט המוסלמי שנרדף קשות על ידי המשטר הסיני, כשעל פי דיווחים מבוצעים בהם לא פעם מעשי טבח, מעצרים שרירותיים ועינויים.


על הרקע הזה, בימים אלו נבנה בחברת בואינג לוויין מספר 10 שאמור להיות חלק מרשת ה- GPS שסין מקימה במקום זו של ארה"ב. כמובן שרשת זו יכולה לסייע גם לצבא הסיני בכל הקשור לניווט והנחייה של אמצעי לחימה מדויקים.

הלוויין החדש כולל שימוש בטכנולוגיה, מוגבלת אומנם, אבל כזו שנמצאת בשימוש צבא ארה"ב. הלוויין הוזמן על ידי חברת סטראטאפ שלטענתה רוצה להגדיל את הגישה לאינטרנט באפריקה, אולם בהמשך התברר שהמימון כולו הגיע ממשלת סין.

בנוסף לזה, הסינים משקיעים כמעט 10 מיליארד דולר בבניית מערכת GPS שתפעל במקביל לזו של ארה"ב, הנשלטת על ידי חיל האוויר שלה, ותבטל את התלות של הסינים בה, כמו גם תהיה תחרות לאמריקאים.

המערכת ששמה "באידו", כבר פועלת בסין והאזור, ואמורה להיות זמינה לכל העולם עד שנת 2020. נכון להיום הסינים שיגרו כ-20 לווייני להפעלת המערכת, ובכוונתם לשגר עוד 10 עד לשנת היעד 2020. על פי המומחים המערכת תספק מיקום בדיוק של מטר אחד, בעוד שה- GPS האמריקאי מספר דיוק של 2 מטרים.