אין תמונה
הלוחמים נעים בעולם וירטואלי שמדמה זירת לחימה. סימולטור קוואנטום

שעת לילה. זוג מסוקי היסעור מתמרנים בגובה נמוך ובמהירות גבוהה בכדי לא להתגלות. הם מגיעים ליעד ופותחים דלת אחורית, משם אנשי הכוחות המיוחדים פורצים כשהם רכובים על גבי הנייט ריידר. הלוחמים, חמושים ברובי גלבוע חדישים, מתקדמים ליעד, ובזכות המנועים החשמליים של הנייט ריידר איש אינו שומע ואיש אינו רואה.
הכוח מגיע לנקודת המארב ומיד פורס את מערכת עמ"י - ערכת מארבים ייעודית - ומתחילים לסרוק את השטח אחר אויבים. כל הלוחמים לבושים שמיכות מגן שמסתירות אותם מאמצעי התצפית של האויב.
מספר שעות אחר כך יעד החיסול מגיע ומזוהה. הלוחמים דרוכים, הצלפים בכוח מכוונים את רובה הצלפים המושתק מסוג תמנע. בזכות רובה הצלפים המושתק וממרחק של 800 מטר היעד מחוסל, והכוח מיד מזמין פינוי וחיפוי. כל לוחם בכוח נושא מתקן מסוג סטאר, בזכותו יודע חיל האוויר מי ידיד ומי אויב ואת המיקום המדויק של כל אחד. המסוק מגיע לאסוף את הכוח, המטרה הושגה, הכוח חזר.

אם לשפוט לפי האמצעים שנחשפו בתערוכת ISDEF, התרחיש המתואר לעיל אפשרי לחלוטין. התערוכה, שנפתחה ביום שלישי, מציגה במשך שלושה ימים את מיטב האמצעים הטכנולוגיים בתחום הביטחון שפותחו בתקופה האחרונה. התערוכה כוללת הכול, החל מהגנת הבית הפרטי ועד למערכות המובילות בתחום הצבאי. בין המיצגים השונים ניתן היה לראות מערכות להתרעה מפני רעידת אדמה, איתור חומרי לחימה כימיים ומערכות נשק ואימון חיילים. הבאנו לכם סקירה של החידושים הצבאיים הכי חמים מהתערוכה.

Quantum3d: סימולטור לאימון חיילי חי"ר

אין תמונה
שלא תגידו שאין יתרונות בלהיות חייל קרבי

כבר שמענו על סימולטור לאימון טייסים, סימולטור צוללות ואפילו לטנקיסטים, אבל סימולטור חי"ר זה משהו חדש. הקוואנטום הוא סימולטור מתקדם לאימון מתקדם של לוחם החי"ר והכוחות המיוחדים; חייל שמגיע לאימון לובש על עצמו וסט לוחם מלא בסנסורים, ועל עיניו משקפיים שהם למעשה מסך מחשב. המערכת קולטת כל תנועת גוף של החייל - כיוון נשק, הגנה עם היד ועד לתנועה ממש. בנוסף החייל נמצא, בזכות משקפי המסך שעל עיניו, בסביבה וירטואלית שמדמה את זירת הלחימה. אין הגבלה לכמות המשתתפים וניתן למעשה "לזרוק" את הלוחמים לכל תרחיש שרוצים, החל בסביבה אורבנית ועד לשדה קרב מדברי. נכון להיום המערכת נבחנה על ידי צה"ל וקיימת בצבא ארה"ב, שמשתמש בה כדי לאמן את חייליו לפני יציאה לאפגניסטן ועירק.

גלבוע ותמנע: רובה סער חדש ורובה צלפים מושתק

רובה צלפים תמנע (צילום: שי לוי)
יורה ל-800 מטר - בלי קול. רובה הצלפים "תמנע" | צילום: שי לוי

הגלבוע הוא רובה סער ישראלי המבוסס על M-16, שקיים בשלל גרסאות - מתת מקלע ועד רוס"ר. חלק מרובי הגלבוע יורים כדורי 7.62 ויכולים להיטען במחסניות של רובי קלאצ'. "מדובר בנשק קל מאוד, שמותאם למבנה הארגונומי של האדם", אמר עמוס גלבוע מנכ"ל החברה. ישנו רובע גלבוע שמותאם לפריצת דלתות ורובה מותאם שיורה מעבר לפינות מבלי לסכן את הלוחם. בנוסף ישנו רובה צלפים שנקרא תמנע, נשק מושתק שפועל לטווחים של 800 מטר, מה שמגן על הצלף ומיקומו. כיום פועלים כלי הנשק הללו ברחבי העולם בהצלחה, ועתה נבחנים על ידי צה"ל.

אמנון: מערכת שליטה ופיקוד

האמנון הוא למעשה מחשב אותו לובש הלוחם בעזרת וסט מותאם. לאחר הטענות שעלו כנגד דור מפקדי הפלזמות, נוצר מחשב שלמעשה מביא את המסך לשדה הקרב עצמו, כאשר המפקד נמצא בחזית עם כל יתרונות השליטה הטכנולוגית. מדובר במתקן מרמת הגדוד ומעלה - לכל מג"ד ולכל מח"ט יהיה חייל שזה הפק"ל שלו. למכשיר יש מערכת ג'י פי אס והיא יכולה לתקשר עם כל פלטפורמה במערכת צי"ד של צה"ל, מהטנק ועד למל"ט. בנוסף, המחשב יודע להתחבר לרכב ברגע שהכוח הרגלי עולה על הכלים, ויש לו אף יכולת לפעול מתחת למים. צה"ל כבר רכש מספר יחידות אמנון והערכות מדברות על רכישה של כמה מאות בשנת 2012.

Night Rider: קורקינט חשמלי ללוחם

אין תמונה
פלוגה של לוחמים רכובה על קורקינטים חשמליים. יכולים לראות את זה? Night Rider

לא סתם קורקינט, אלא כזה שמסוגל לנוע בשטח קשה במיוחד ובכל מזג אוויר. הכלי מגיע למהירות של 40 קמ"ש ובעל טווח של 30 קילומטר. הוא מותאם בעיקר ליחידות המיוחדות ובנוסף ישנם דגמים קלים יותר שמותאמים להצנחה. בזכות המנוע החשמלי ההגעה בעזרתו שקטה, וחוסכת ללוחם את מאמץ ההליכה אל היעד, כך שהוא מגיע רענן ומוכן ללחימה. הכלי פועל במספר צבאות בעולם, בעיקר ביחידות מיוחדות, אולם גם בתחום האזרחי.

Star: מערכת זיהוי ללוחם

אין תמונה
מבדילה בין אויב לידיד. מערכת Star

סטאר היא מערכת בגודל אגרוף הפועלת לטווח של 10 קילומטרים ונותנת פתרונות במספר תחומים. הסטאר נותן למפקדים יכולת להבדיל בין חייל שלנו לאויב (בדומה למערכת זיהוי עמית-טורף המוכרת מתחום מטוסי הקרב) - צריך רק לחבר את המשואה לקסדת החייל או לכלי הרכב, והיא תפעל בצורה עצמאית ותשדר את זהותו. על אותו משקל ניתן להתקין את הסטאר בצורה פשוטה על כלי רכב וכך לעקוב אחריו בצורה חשאית. מדובר במכשיר מאובטח שבשל סוג הגל שלו כמעט ואינו ניתן לשיבוש, כמו כן לא ניתן לגלות אותו באמצעי ראיית לילה כולל תרמי. יתרון חשוב שנוצר בזכות המערכת זה היכולת להימנע מאש ידידותית.

שמיכת "היעלמות"

מדובר בשמיכה מבד שאת הרכבו סרבו בחברה לגלות, הוא מגיע בשלל גדלים החל מגודל החייל ועד לכיסוי טנקים. ברגע שפורסים אותו לא ניתן לאתר את החייל או כלי הרכב באמצעים טרמיים - למעשה הוא מסתיר את חתימת החום הטבעית שנוצרת מגוף האדם או מנוע הרכב. השמיכה אינה קיימת בצה"ל אולם צבאות רבים בעולם רכשו אותה. לפני כחודשיים כתבנו פה על פיתוח דומה של הצבא הבריטי.

עמ"י: ערכת מארבים ייעודית

ערכת מארבים ייעודית (צילום: שי לוי)
תחליף טכנולוגי משופר לעיניים אנושיות. עמ"י | צילום: שי לוי

אמצעי תצפית לטווח של שלושה קילומטרים ששוקל 18 קילו בלבד. את העמ"י פורסים בשטח והוא מתקשר עם המסך בצורה אל-חוטית, מה שאומר שניתן למקם אותו במקום אחד ולהיות במקום אחר. בנוסף המערכת מאפשרת לכוח לבצע את המארב כמעט בלי שומרים - רק חייל אחד שרואה את השטח כמו באור יום מלא. המערכת קיימת בצה"ל ובצבאות העולם.

מדובר רק בטעימה על קצה המזלג ממה שהיה בתערוכה, שהייתה מרשימה ביותר. נדמה כי לכולם היה חשוב להציג בישראל את מרכולתם - מדוע? "פלטפורמה שתירכש ויהיה לה ניסיון בצבא הישראלי, זה אומר שהיא מוצלחת וטובה", אמר קצין מהצבא הספרדי.

>> שדה קרב עתידני: אמצעי הלחימה החדישים של 2011