אין תמונה
המפקדים טענו שהקריאות לעזרה הופכות את הסרטון לכלי תעמולה בידי הטליבן

לפני כארבעה חודשים הרשת סערה סביב סרטון שהגיע מהקרבות באפגניסטן. הסרטון, שצולם באמצעות מצלמת קסדה של לוחם, מתעד דקות יוצאות דופן בלחימה הקשה בין חוליית החיילים האמריקאים ובין לוחמי הטליבן. ברגע נדיר של אומץ, עוזב אחד החיילים את המחסה וחושף את עצמו לאש האויב כדי למשוך את האש ולתת לחבריו לחוליה זמן להימלט. כתוצאה, הוא נפגע ארבע פעמים, נופל וזועק לעזרה.

הסרטון הגיע ליותר מ-23 מיליון צפיות בחודשים שחלפו, ועתה כוכב הסרטון, טוראי ראשון טד דניאלס, נחשף לראשונה בראיון לוושינגטון פוסט.

טד דניאלס (צילום: The Washington Post, GettyImages IL)
"זו לא הייתה טקטיקה גאונית מצדי". טוראי ראשון טד דניאלס | צילום: The Washington Post, GettyImages IL

דניאלס (37) מספר שכלל לא התכוון שהסרטון יהפוך לפופולרי כל כך. הוא העלה אותו ליוטיוב לשימושו האישי, אך לאחר שהסרטון עלה לרשת פנה אליו משתמש יוטיוב בשם Funker530 בבקשה להעלות את הסרטון בערוץ שלו. דניאלס הסכים, ואחרי יומיים הסרטון הגיע כבר למאות אלפי צפיות.

בשלב הזה המפקדים של דניאלס שמו לב לסרטון ודרשו שהוא יוריד אותו מהרשת - בטענה שזעקות הקריאה לעזרה של דניאלס הופכות את הסרטון לכלי פרופגנדה בידי הטליבן. דניאלס פנה ל-Funker530 וביקש להסיר את הווידיאו, אך לא קיבל תשובה והווידיאו נשאר. לפי חישוב של כתבי הוושינגטון פוסט, בעקבות מספר הצפיות הרב והמנויים שנרשמו לערוץ שלו - ערוץ המתעד את הקרבות באפגניסטן - "פאנקר" יכול להרוויח סכום של 150 אלף דולר בפרסום.

הסרטון אמנם מסתיים כאשר רואים את דניאלס שוכב פצוע מאחורי סלע, אך דניאלס מספר שלאחר מכן הוא הצליח לרדת בשלום מההר: "מצלמת הקסדה שלי מתה והצלחתי לרדת מההר לבדי. נפגעתי בצד של הקסדה וביד, וגם המטול שלי נפגע. הצלחתי להרים את הרובה, אבל במטול היה חור של 7.62 מ"מ והוא לא היה שמיש יותר".

בראיון לוושינגטון פוסט הוא מודה שלחשוף את עצמו לאש האויב כנראה לא היה הצעד הכי חכם לעשות. "זו לא הייתה טקטיקה גאונית מצדי", אמר. דניאלס מספר שהוא כבר לא יכול לצפות בסרטון מכיוון שהוא מעורר בו כאב רב מדי.

>> החייל שביצע מיליון שכיבות סמיכה כדי לעזור לפצועים