לוויה באוקראינה (צילום: news-front.info)
מרתיח: הצבא האוקראיני מצדיע לקציני אס-אס | צילום: news-front.info

מרתיח: מאות בני אדם, בהם גורמים רשמיים ואף אנשי צבא, השתתפו בטקס קבורה לחמישה אנשי SS שנהרגו במלחמת העולם השנייה על אדמת אוקראינה. הלוויה הממלכתית הזו התקיימה ביום חמישי האחרון בכפר ראדי הסמוך ללבוב, וכללה משתתפים רבים שלבשו את בגדי הצבא הגרמני מימי מלחמת העולם השנייה ואף מדי SS. כל זה קורה באוקראינה, שבימים אלה מנהלת מלחמה מדממת מול רוסיה וזוכה בין היתר לסיוע ביטחוני מישראל, כולל יועצים שמאמנים את החיילים השייכים לאותו צבא שקציניו השתתפו באותה לוויה מקוממת.

לוויה באוקראינה (צילום: news-front.info)
חמשת חיילי הוואפן SS נהרגו בשנת 1944 ונקברו בקבר אחים | צילום: news-front.info

על פי כלי תקשורת רוסים, מדובר בחמישה חיילי וואפן SS שנהרגו בשנת 1944 ונקברו בקבר אחים. לאחרונה הצליחו לזהות ולהפריד חמש גופות ואלו נקברו באותה לוויה. במהלך האירוע נשאו כמרים אוקראינים דרשה לזכר המתים, ואחריהם נשא דברים גם לא אחר מאשר אולג סניוטקה, ראש מחוז לבוב באוקראינה. כאמור ניתן לראות בתמונות שהשתתפו גם קצינים מצבא אוקראינה.

חמשת הנקברים היו לוחמים בדיוויזיית הוואפן SS מספר 14, הידועה גם בשם "דיוויזיית גליציה" שהוקמה ב-1943 על בסיס המוני מתנדבים אוקראינים. הדיוויזייה הזו הופעלה בעיקר בכדי לדכא מרידות וכנגד הפרטיזנים. אנשיה נחשבו לאכזריים במיוחד כלפי יהודים, והואשמו בפשעי מלחמה קשים ביותר. עשרות אלפי בני אדם התנדבו לדיוויזייה הזו ונלחמו במסגרתה, ולפחות מחציתם נהרגו במלחמה ורבים אחרים נטבחו בהמשך על ידי הרוסים.

לוויה באוקראינה (צילום: news-front.info)
עשרות אלפי בני אדם התנדבו ל"דיוויזיית גליציה" | צילום: news-front.info

כמה מאות מהם הצליחו לשרוד את המלחמה, חלק מהם הגיעו ללוויה ואף נשאו שם דברים לזכר הנופלים. חלק מהם לבשו את המדים של הדיוויזייה וענדו את סיכותיה. אם הלוויה אינה מקוממת מספיק, נציין שמאז שנת 2010 משתתפים לוחמי העבר במצעד שנתי לזכר דיוויזיית גליציה והנופלים שלה - מצעדים שבהם משתתפים אלפי אזרחים אוקראינים.

ישראל הרשמית מנהלת קשר טוב עם אוקראינה. בין המדינות יש קשרי מסחר ענפים וקשרים ביטחוניים טובים למדי. בין השאר פועלים באוקראינה קציני צה"ל משוחררים שמאמנים את החיילים של צבא אוקראינה. הלוויה בכפר ראדי צורמת אפילו יותר על הרקע הזה.